פרופ' נחמן אש: החיסונים טובים ובטוחים לשימוש

פרויקטור הקורונה התראיין לחדשות 13: אם התחלואה תעלה ננהיג 'ריסון מהודק' וכך נפחית את התחלואה. ההחלטות מתקבלות באחריות.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשפ"א

פרופ' נחמן אש: החיסונים טובים ובטוחים לשימוש-ערוץ 7
פרופ' נחמן אש
צילום: דפנה גזית

הממונה על המאבק בקורונה פרופ' נחמן אש התייחס הערב (חמישי) להחלטה שלא להטיל מגבלות בחנוכה - אחרי שכבר נדונו אפשרויות שונות להגבלות בימי החג.

בריאיון לחדשות 13 אמר אש: "אנחנו מקבלים החלטות בהתאם להמלצת הדרג המקצועי, יש שיקולים שונים: בריאותיים, כלכליים וחברתיים, ואנחנו מנסים לעשות את האיזון. ההחלטות מתקבלות באחריות, ואני חושב שהתהליך הוביל להחלטה נכונה".

"אם התחלואה תעלה, ננהיג 'ריסון מהודק' וכך נפחית את התחלואה", הסביר אש. "כל הרעיון מאחורי הריסון המהודק הוא לא להגיע לסגר כללי, אלא למגבלות שאפשר יותר לחיות איתן. מערכת ההחינוך תמשיך לפעול, ניתן יהיה להמשיך לעבוד מבלי לקבל קהל, לא תהיה מגבלת התנועה של אלף מטרים. אנו מעריכים שעם המגבלות האלה, כשנתחיל אותן יחסית מוקדם – נוכל להימנע מסגר".

ממונה הקורונה התייחס למבצע החיסונים שעתיד לצאת לדרך בקרוב, ולנתונים אודות האנשים הרבים שחוששים להתחסן. "נתון מטריד, ההיענות לחיסונים היא המפתח להצלחת המבצע. אני מקווה שנצליח להסביר לציבור וליטוע בו את האמון בבטיחות החיסון. הם נבדקו בצורה טובה, ראינו את הנתונים של המחקרים שנעשו - הם טובים מאוד, החיסונים בטוחים לשימוש ואין צורך לחכות. יש מחיר להמתנה – בתחלואה ובתמותה".

עוד התייחס ממונה הקורונה להחלטה שלא להגדיר את דובאי מדינה אדומה, חרף המלצות שונות. "הנתונים היבשים של דובאי הם שהיא ירוקה, אבל אנו חוששים שנסיעות המוניות לשם וגם התנהגות של הונפשים שם – עלולה להביא מספר חולים יותר גבוה לארץ", הסביר אש.

"לכן המלצנו לבחון את האפשרות להכריז עליה אדומה. משיקולים שונים התקבלה ההחלטה כפי שהתקבלה. נצטרך לבחון את האנשים שמגיעים לשם ואת התחלואה כדי לראות אם צריך לשנות את ההחלטות האלה לאורך הדרך".

מוקדם יותר הערב אישרה הממשלה כי אפשרות הסגר הלילי ירדה מהפרק, ולא יוטלו מגבלות במהלך חג החנוכה. זאת אחרי שבישיבת הממשלה דנו הבוקר בהטלת מגבלה לפיה יהיה במהלך חג החנוכה איסור שהייה בביתו של אדם אחר בין השעות 17:30 לחצות בתקופת החג וקנס של 500 שקלים למי שיפר זאת.

הוחלט כי רף המעבר לשלב הריסון המהודק יירד ל-2,500 נדבקים ביום ומקדם הדבקה R של 1.32. בנוסף, אם הריסון המהודק לא יוריד את מקדם ההדבקה ל-1 בתוך שלושה שבועות - ישראל תיכנס לסגר כללי. המטרה הכללית היא להביא לבלימה והורדה ל-R קטן מ-1, ומספר נדבקים קטן מ-1,000.