בדרך לטקס החתימה בדובאי עם "הצמיד הכתום מהגירוש" - ראיון עם יוסי דגן

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, בראיון מדובאי רגע לפני החתימה ההיסטורית בין אנשי עסקים בשומרון לחברות ענק בדובאי.

חזקי ברוך, דובאי , כ"ו בכסלו תשפ"א | עודכן: 10:08

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, בראיון מדובאי רגע לפני החתימה ההיסטורית בין אנשי עסקים בשומרון לחברות ענק בדובאי.

"הלקח שלי מהגירוש הוא שצריך להגיע למאסות גם במס המתיישבים וגם בעוצמה הכלכלית", אמר.

בשבוע האחרון, ביליתי עם משלחת השומרון לדובאי, יחד איתם התרגשתי, כשנחתם הסכם בין יקב ארנון מגבעות איתמר ומפעל דבש מחרמש שבצפון השומרון לאחד המלונות היוקרתיים בדובאי ובין יקב טורא ברחלים לאחת מחברות האחזקה הגדולות באיחוד האמירויות.

תפסתי את ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, שהוביל את המשלחת והיה החלוץ בהתיישבות לייצר קשרי עסקים בין חברות בשומרון דווקא לחברות באיחוד האמירויות, שאלתי אותו, מה הוא בעצם עושה שם ומה התקוות לעתיד.

"אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך היסטורי, תהליך שאנחנו במועצה האזורית שומרון עובדים עליו למעלה מחודשיים", מסביר דגן

"היינו כאן לפני כחודש בביקור שחלקו התפרסם בתקשורת וחלקו היה חשאי, אז היו כמובן המון שיחות, החלפת מסמכים וטיוטות ולאחר מכן יצאה משלחת יותר מצומצמת שהגיעה לכאן בצורה דיסקרטית לפני שבוע וחצי וניהלה שבוע של שיחות כדי לסגור את המשא ומתן.

הגענו לרגע היסטורי של חתימה על הסכמים עם חברות מובילות כאן באיחוד האמירויות ליצוא ישיר מהשומרון לאמירויות של תוצרת מהשומרון לכאן ישירות.

מצד אחד מאוד מרגש ומפעים אחרי כל כך שנים של התקפות, חרם, שקרים ותעמולת כזב נגד ההתיישבות והמתיישבים התקפות שלא הצליחו, זה לא הצליח אגב כי אזורי התעשייה מבוקשים מתמיד, עשרות מפעלי תעשייה מבקשים להיקלט בשומרון כי כולם רוצים חלק. כל דונם של חקלאות נחטף, כל בית בשומרון נלקח".

"הדרך להגיע למיליון אזרחים בשומרון", מסביר דגן את הסיבה ליצירת קשרים כלכליים דווקא באמירויות "היא הרבה בנייה, הרבה כבישים טובים וכמובן כלכלה משום ההיא הבסיס. אני גאה להיות חלק יחד עם התושבים והתושבות היקרים של השומרון יחד עם בעלי העסקים והחלוצים החקלאיים להיות מאלה שזוכים בעזרת השם לייצר כאן תהליך של היסטוריה ולהפוך את השומרון ביחד למעצמה כלכלית. לצד ההתרגשות אני חייב לומר שזה גם מאוד טבעי".

"התוצרת שלנו היא באמת הכי טובה שיש, וכמו שתמיד המארחים שלנו כאן בדובאי מסבירים לנו אותם מעניינים עסקים ומוצר טוב לא 'פוליטיקה של זהויות'.

אנחנו בעד לחיות עם כל מי שרוצה לחיות איתנו אף הוא בשלום. שלום אמיתי, לא שלום של נסיגות ופיגועים, אלא שלום אמיתי בין אנשים, שלום של כלכלה. שלום שהוא לא שלום של אוסלו אלא שלום שמתבסס על כלכלה, אינטרסים אמיתיים וכבוד הדדי זו השיטה הנכונה. השיטה האחרת השיטה העבשה והישנה שנס ליחה היא לא רלוונטית".

דגן הוסיף "אנחנו מייצרים כאן דרך אחרת ושונה. אני גאה לייצג כאן את השומרון, את כל אחד ואחת מ-51 אלף התושבים והתושבות של השומרון אנחנו עושים היסטוריה והופכים את השומרון למעצמה כלכלית בינלאומית בדרך למיליון תושבים בשומרון

יש דברים משותפים לנו ולאמירתים, אנחנו לא דומים במכוניות היוקרה שיש כאן ואני לא יודע אם אנחנו רוצים כאלה מכוניות בשומרון אבל הם מאוד מעריכים אותנו, הנוף כאן מדברי ולא שומרוני, אבל הם רואים בנו מודל של מדבר שהיום הוא מאוד פורח והם מעריכים את זה. ואת מה שמדינת ישראל עושה. יש כבוד הדדי גדול, וגם לא נכנסים לפוליטיקה".

הפעם הבאה שנפגוש אותך תהיה בסעודיה?

הפעם הבאה שתפגשו אותי תהיה בבניין בית הספר החדש בסלעית ואח"כ בהר הברכה כדי לראות את התקדמות האולפנה ואת התקדמות בניית המעון החדש במבוא דותן. בסוף התפקיד המרכזי שלי הוא להביא מיליון תושבים לשומרון, לבנות מוסדות, כבישים, להדליק תאורה בכבישים החשוכים יחד עם משרד התחבורה כדי ליצור תנאים להביא מיליון תושבים.

העבודה המאומצת שאנו במועצה האזורית שומרון משקיעים בשנים האחרונות, בחיזוק הכלכלה בשומרון ובסיוע לבעלי העסקים והחברות בשומרון לחבור לגורמי ייבוא ממדינות שונות בין אם זה מצרפת מרוסיה או מארה"ב או כאן באיחוד האמירויות נובעת בדיוק מאותה תובנה, שעוצמה כלכלית הופכת לעוצמה מוניציפאלית והתיישבותית.

אנחנו נמצאים כאן בדובאי, ומתחת לשרוול החליפה יש לי את הצמיד הכתום, צמיד הגירוש מלפני 15 שנים וחצי, וזה מה שנמצא אצלי בלב, זה מה שמניע אותי גם כאן כי אני הבנתי בתקופת הגירוש משא - נור שהדרך המרכזית היא להגיע למאסות, השאלה היא כמה יהודים יגורו בשומרון וכדי להגיע למאסות אנחנו צריכים בנייה ושטח וכלכלה מפותחת אנחנו צריכים לייצר את החיבורים הנכונים, גם פוליטיים גם הסברתים וגם כלכליים.

לייצר הסברה נכונה. אלה הכלים שהופכים את השומרון למעצמה, ואתה זה אנחנו עושים עכשיו באמירויות. זו עוד התקדמות אדירה ליעד שלנו של מיליון תושבים בשומרון.טוען....טוען....