עדינה בר שלום
עדינה בר שלום צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כלת פרס ישראל עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, נזכרת בראיון רחב לעיתון "ידיעות אחרונות" בתקופת אוסלו וההתנגדות הגדולה של הציונות הדתית להסכם לאחר שש"ס החליטה להימנע בהצבעה.

"אני לא יכולה לברוח מזה, אבל ההפגנות שעשתה הציונות הדתית מתחת לבית שלהם, מיררו את חייה של אמא. היא קיבלה שני התקפי לב במהלך השנה הזו, ואבא באחת הדרשות שלו בכה לפני התלמידים, הוא אמר, 'שיעשו לי מה שהם רוצים, אני לא מתרגש מזה. אבל הרבנית סובלת סבל נורא ואיום'.

דיברתי עם המפגינים. ניגשתי אליהם וסיפרתי להם שיש לה לב חלש, הראיתי להם את האמבולנס שיצא, אמרתי להם שאני נוסעת אחריה לבית החולים. ביקשתי רחמנות על אמא! הם אמרו 'עם ישראל חולה', זה מה שהם ענו לי. 'אם אבא שלך רוצה שאמא שלך תבריא, שייסוג בו מההחלטה'". באותה שנה, נפטרה אמה.

"היא הייתה רק בת 67. יכלה לחיות עוד כמה שנים טובות", היא אומרת בכאב. כשיצחק רבין נרצח שנה לאחר מכן, היא ראתה בכך המשך ישיר להסתה נגד אביה, ולתוצאותיה הטרגיות: "אבא העריך ואהב את רבין. כשהודיעו לו על הרצח, הוא בכה ממש, ביקש מכל הקהל לומר תהילים, וכשהוא שמע שיהודי רצח, עוד יותר בכה. 'איך הגענו לזה?' תראי איך הגענו מהפגנות סוערות בלי גבולות, מקפיצות של אנשים שצורחים 'רבין בוגד', לרצח. הלכתי לנחם את משפחת רבין ואמרתי, אולי זה לא היה במקום, אבל לא יכולתי להשתחרר מזה, אמרתי להם, 'רבין הוא הנרצח השני על מזבח ארץ ישראל'".