יאיר גולן
יאיר גולן צילום: הדס פרוש, פלאש 90

איש מרצ חבר הכנסת יאיר גולן פרסם הבוקר (ראשון) טור בעיתון "הארץ" בו הוא מנסה להסביר מצדו לטעמו הימין הדתי מרבה לתקוף אותו.

"מתקפות אישיות הן נשקו של מי שאינו רוצה או איננו מסוגל להתווכח על מהות. אין לי עניין בשיח מהסוג הזה. יש לי עניין בוויכוח אידיאולוגי ובחידוד המחלוקת הרעיונית העמוקה שלי עם הימין הדתי, על הדרך המסוכנת שבה הוא מנסה להוביל את מדינת ישראל", כתב.

"אני אוהב את הארץ הזאת. אני חש קשר רגשי עמוק לכל שעל מאדמת ארץ ישראל. כבשתי אותה ברגלי, טיילתי בה עם ילדי והגנתי עליה בגופי במשך 38 שנים. הוויכוח בינינו הוא לא על אהבה. הוויכוח בינינו הוא על מהי הציונות, ובעניין הזה — אתם טעיתם בדרך"

גולן טוען כי "הימין הדתי, שנהפך להגמוניה הרעיונית של מחנה הימין כולו, מתכחש למציאות, לדמוגרפיה, להשלכות הכלכליות, החברתיות והבינלאומיות של המשך ההחזקה בשטחים וחלילה — של סיפוחם. הליכוד החלש, שהאידיאולוגיה היחידה שלו זה כבר היא הביביזם, נגרר אחרי הטירוף הזה".

"לאזרחי ישראל יש זכות לשמוע ממנהיגי המדינה את האמת: המציאות איננה מאפשרת לנו עוד גם וגם. גם מדינה דמוקרטית עם רוב יהודי מוצק, וגם סיפוח של מיליוני פלסטינים. צריך לבחור. אני בוחר בישראל יהודית ודמוקרטית, והימין הדתי בוחר בישראל יהודית ודתית.

מדינת ישראל היא לא ארץ ישראל השלמה; מדינת ישראל היא לא מדינה דתית. מדינת ישראל היא מדינה חופשית, מודרנית, דמוקרטית ושוויונית, והיא ביתו הלאומי של העם היהודי. בוויכוח הזה, הרוב המכריע של הציבור הישראלי עומד לצדי, לא לצדכם".