אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

עוד לפני שהחל משרד הבריאות במבצעי החיסונים דובר לא מעט על סוגיית הביטוח, במידה ומישהו מהמתחסנים ייפגע בעקבות החיסון. יצרני החיסונים דרשו כזכור לבטח את עצמם מאפשרות של תביעה עתידית, אך האם למחוסנים יש גיבוי ביטוחי?

עו"ד יראון פסטינגר העוסק בדיני נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית מתייחס לסוגיה. "כרגע המחוסנים לא מבוטחים בגלל שהמדינה לא דאגה לתיקון חוק נפגעי חיסון. החוק הזה מבטיח סכום כלשהו ללא הוכחת אחריות ודיון משפטי ממושך מדי ותחת החוק הזה חוסים כל החיסונים שמקבלים ילדים ועד כה הקורונה לא הוכנסה לחוק הזה".

לדברי עו"ד פסטינגר על הממשלה לתקן את החוק, אך מה שמונע זאת הוא ההתנהלות הקואליציונית אחרי פיזור הכנסת.

"החברות המייצרות קיבלו פטור מתביעות נזיקין מה שלא מקובל. אני משער שהממשל האמריקאי לא היה נותן פטור כזה, אבל יכול להיות שזה היה חלק מהמו"מ ומה שהביא לתיעדוף של ישראל והבאת החיסונים לישראל. עם כל החשיבות שישנה למבצע הזה ולהישג העצום שהציבור כאן מתחסן יותר מכל מקום בעולם, צריך לדאוג גם לביטוח שלו".

לדברי פסטינגר כיום, אם תהייה תופעות לוואי לחיסונים הפתרון היחיד היא תביעת נזיקין נגד המדינה מה שהופך את הכול למסובך הרבה יותר, "כי תמיד יש קושי בהוכחת הקשר הנסיבתי ומציאת חוות דעת כמו שקורה בתביעות רשלנות רפואית, בוודאי כשמדובר במחלה חדשה והמדע עדיין לא יודע בדיוק להתמודד ולא מכיר את תופעות הלוואי, כך שהצעד הדחוף שהיה צריך לעשות כאן הוא תיקון החוק הזה שנותן לפחות סכום מינימאלי, עד כמה מאות אלפי שקלים. זה עדיף משום דבר".

על דבריו אלה שאלנו את עו"ד פסטינגר אם אכן יש מקום להעריך מאוד, כפי שהוא עצמו אומר, את מבצע החיסונים המהיר, כאשר יתכן ומדובר בהסכם שנחתם ללא סיכון ביטוחי של החברות המייצרות מה שהופך את ישראל למעבדת חיסון. "מבצע החיסון הוא מבצע חשוב והעובדה שמתחסנים מהר יותר בזכות חוק הבריאות הממלכתי של חיים רמון משנת 94' ושהטיפול הרפואי בארץ הוא ברמות הגבוהות בעולם זה חשוב מאוד, אבל לגבי מתן הפטור לפייזר ומודרנה יתכן שלא הייתה ברירה במסגרת המו"מ הדחוף שהיה איתם, אבל צריך לדאוג לעשות את מה שניתן ולתקן את החוק הקיים כבר".

"לא אמורה להיות מחלוקת בעניין הזה. לא כל דבר הוא נושא פוליטי. אני לא רואה שמישהו יתנגד לדבר הזה", אומר עו"ד פסטינגר המשוכנע שגם משרד הבריאות וגם משרד המשפטים יסכימו לכך. על שאלת הסכמתו של משרד האוצר להכללת הקורונה בחוק, מה שעלול לעלות מחיר יקר לקופת האוצר, הוא אומר: "יכול להיות, אבל לשם תקלה כזו החוק חוקק. לא מדובר על מיליונים לכל נפגע אלא משהו מינימאלי. המדינה היא האחראית כמי שהביאה את החיסונים וממליצה עליהם. זה מהלך נרחב וחשוב של המדינה וצריך לתת את הביטוח המינימאלי לכך".

ממשרד הבריאות נמסר כי הנושא עדיין ממתין להחלטת משרד האוצר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו