עו"ד אבי חימי
עו"ד אבי חימיצילום: פלאש 90

לשכת עורכי הדין עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ נגד החלטת שר המשפטים אבי ניסנקורן לאשר את כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי החדשות ב-1 בינואר.

את העתירה הגיש בשם הלשכה ובשם עמותות אופק ואס"ף משרד עורכי הדין קסוטו ושות׳, ובה מתבקש בג"ץ להוציא גם צו ביניים שימנע את כניסת התקנות החדשות לתוקף.

לטענת הלשכה והעותרים, התקנות יגבילו ויקשו את הגישה לערכאות לאוכלוסיות חלשות ודלות אמצעים.

בנוסף, תקנות סדר הדין האזרחי החדשות מהוות הסדר ראשוני שעלול לשנות את שיטת המשפט בישראל, ולפגוע באופן ממשי בזכויות יסוד של אזרחי המדינה.

ראש לשכת עורכי הדין, עו״ד אבי חימי, התייחס להחלטת שר המשפטים לערוך בתקנות מספר שינויים ולאשר את כניסתן לתוקף ואמר, "בלשכת עורכי הדין מברכים מצד אחד על הכנסת התיקונים לתקנות סד״א, אך סברנו ואנו עדיין סבורים כי יעילות התקנות החדשות הן על חשבון הצדק ולכן אנו מתנגדים להן בתוקף".

לדבריו, "מטרת העתירה היום היא קודם כל למנוע את כניסת התקנות לתוקף, ולאחר מכן להעביר את ההחלטה לבית המחוקקים, על מנת לבדוק כל תקנה לגופה ולמנוע בכל מחיר פגיעה בציבור ובאוכלוסיות המוחלשות בישראל".

נציין כי בין השינויים שערך ניסנקורן בתקנות לקראת כניסתן לתוקף, תוקן מספר העמודים שמותר לכלול בכתבי טענות, והוארך משך הזמן בו ניתן יהיה לתקן פגמים בכתבי טענות, אולם עורכי דין רבים זועמים על הכוונה להכניס את התקנות לתוקף.

עו"ד אילן בומבך, מבכירי לשכת עורכי הדין, תקף בשבוע שעבר את שר המשפטים אבי ניסנקורן, בעקבות החלטתו לאשר את כניסת התקנות לתוקף מבלי שנפגש אפילו עם חברי צוות המאבק בנושא מטעם לשכת עורכי הדין.

"אני מכהן שנים רבות בתפקידים בלשכה - אבל אירוע כזה אינני זוכר", כתב בומבך בדף הפייסבוק שלו, "בעוד 3 שבועות עתידות להיכנס לתוקף תקנות הסד"א החדשות - תקנות שמשפיעות על חיי היומיום של כמעט כל תושב ובמיוחד כל עו"ד במדינה".

"אני חבר בצוות המאבק מטעם הלשכה נגד התקנות הללו", סיפר בומבך ותהה, "איך יכול להיות ששר המשפטים מסרב להיפגש עם נציגי הלשכה? איך אפשר לכנות את המצב הזה תקין?".

"התיקונים הקוסמטיים שהשר מכניס כעת בחופזה אינם מרפאים את הכשלים החמורים שהתקנות הללו עלולות להביא. רחוק מזה. הלשכה חייבת להשתמש בכל מנופי הלחץ העומדים לרשותה כדי לעצור את הביזיון הזה", קרא בומבך.