שר הביטחון בני גנץ ללוחמים וטרנים: דווקא בתקופה זו - לציין את הגבורה

שר הביטחון גנץ העניק מדליה ואגרת הוקרה ללוחמים יהודים שנלחמו במלחמות העולם הראשונה והשנייה והדליק עמם נר רביעי.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשפ"א

שר הביטחון, בני גנץ, קיים הערב (ראשון) טקס בלשכתו בהשתתפות מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אמיר אשל וראש אגף משפחות שכולות במשרד הביטחון אריה מועלם, בו העניק מדליה ואגרת הוקרה לשלושה לוחמים ממלחמות העולם הראשונה והשנייה והדליק איתם נר רביעי.

שר הביטחון גנץ פתח ואמר, "זהו כבוד גדול בשביל להדליק איתכם נרות במדינת ישראל הריבונית, החזקה והבטוחה. מה שאולי חלמתם עליו כשנלחמתם לפני הקמת המדינה וגם אחריה, קם והפך למציאות. יש לנו חובה לשמור על מה שהורשתם לנו בגבורכתם שיהיה עוצמתי, בטוח, צודק והוגן".

"דווקא בתקופה הזו, שבה רבים מהקשישים בישראל בכלל, ולוחמי המחתרות והפרטיזנים בכלל, נמצאים בבתים בשל מגיפת הקורונה, עלינו להעלות על נס את גבורתם. התגייסותם למלחמה בנאצים במלחמת העולם השנייה, הייתה ועודנה דוגמה ומופת ללוחמי צה"ל, ולמדינת אזרחי כולה. אני מבקש להצדיע לכם, ולומר לכלל האזרחים המבוגרים בישראל שנמשיך ללוות אתכם ולעשות כל מה שנדרש בכדי שתעברו את התקופה המאתגרת הזו בבריאות ובשלום", הוסיף גנץ.

היוזמה להענקת המדליה נערכת בכל 5 שנים, מטעם עמותת "הלוחם היהודי" המייצגת את הווטרנים שנלחמו הן במסגרות הצבאיות הרשמיות והן במסגרת הארגונים הפרטיזנים והמחתרות במלחמות אלו. השנה בחר שר הביטחון גנץ להוקיר כבוד והערכה ללוחמים בטקס מיוחד, עם תחילת חלוקת המדליות על ידי העמותה ברחבי הארץ.

הלוחם הראשון שקיבל מדליה הוא אברהם מיכאל גריזייד, בן 95, התגייס בשנת 1943 לצבא האדום והשתתף בקרבות הקשים על אדמת פולין וגרמניה. כיום משמש כיו"ר הארצי של ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה.

הלוחם השני הוא יצחק (טולקה) ארד, בן 94, בשנת 1943 הצטרף לקבוצת פרטיזנים סובייטים באזור וילנה והשתתף בקרבות נגד הגרמנים. בארץ היה קצין חינוך ראשי, השתחרר בדרגת תא"ל ושימש כיו"ר הנהלת "יד ושם" עד שנת 1993.

הלוחם השלישי הוא גדעון גלבוע, בן 95, בשנת 1942 התנדב לצבא הבריטי והוצב בפלוגה 12 של ה"באפס", לחם באפריקה ובאירופה, וביצע משימות אבטחה במרחב ארץ ישראל תחת פיקודו של מרדכי מקלף.