עמינדב: הרבה יותר משירות לאומי

בכל אחד מימי החנוכה נאיר בערוץ 7 על פועלן של עמותות השירות הלאומי-אזרחי. והיום: עמותת עמינדב

ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשפ"א

עמינדב: הרבה יותר משירות לאומי-ערוץ 7
בנות שירות לאומי. ארכיון
צילום: אפי עטיאס

איך מצרפים אלפי מתנדבים ומתנדבות בשנה לשירות לאומי? זו בדיוק המומחיות ב'עמינדב' שקיימת כבר 40 שנה. בכל שנה מצטרפים לשירות לאומי-אזרחי כ-2500 מתנדבים, וכולם חלק ממשפחת 'עמינדב'.

מתנדבי 'עמינדב' נמצאים בכל תחומי החיים במדינת ישראל. המתנדבים והמתנדבות עושים פעילויות רבות ומגוונות למען הקהילה, ברווחה, בחינוך, במשטרה, בכיבוי אש, בבתי חולים, בעמותות חסד וסיוע לנזקקים, בבתי משפט, בתנועות נוער, בכפרי נוער, עם ילדים ועם מבוגרים, עם בריאים ועם חולים. בכל מקום כמעט תוכלו למצוא בת שירות מ'עמינדב'.

עמותת עמינדב תומכת ומכשירה את מתנדביה, במהלך ההתנדבות, המתנדבים מקבלים ליווי אישי, מלא ומושקע לכל בת ובן שירות לאורך כל תקופת השירות. הסיוע הצמוד והליווי האישי, הם הכלים המרכזיים של העמותה להעצים ולחזק את המתנדבים במשימותיהם.

המתנדבים של 'עמינדב' מגיעים מכל הארץ, מאוכלוסיות שונות ומגוונות. רבים מהמתנדבים משתייכים לאוכלוסיה הדתית לאומית, יחד איתם ניתן למצוא גם מתנדבים מאוכלוסיות נוספות כגון אוכלוסיה חילונית, נוער בסיכון וצעירים עם מוגבלויות ואף מתנדבים ממגזרים לא יהודיים: ערבים, דרוזים, בדואים ועוד.

יצירתיות בשירות

עמותת עמינדב בולטת ביוזמות הייחודיות שלה וביצירתיות מתמדת, המאפשרות שירות לאומי משמעותי. בין יוזמות אלו נמצאים גרעיני השירות הלאומי. גרעין שירות, הוא מעין סיירת של מתנדבים, שעושים עוד משהו מעבר להתנדבות הבסיסית.

דוגמא לאחד הגרעינים הכי חזקים בעמותה היא "גרעין צרי" – במרכז הרפואי שיבא. גרעין צרי הוקם במטרה לחזק את העשיה של מתנדבי השירות הלאומי במרכז הרפואי הגדול בישראל.

בנות הגרעין מתנדבות במחלקות המרכז הרפואי בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים הן הופכות לצוות משימתי משותף שמשנה את האוירה במרכז הרפואי. פשוט משמחים את החולים, המבקרים וכל הסובבים ומרימים אותם על הרגליים, בפעילויות מיוחדות, משחקים, שירים, ריקודים, חלוקת מתנות ועוד ועוד.

כמו בכל גרעין, ההשקעה החוצה מלווה גם בהשקעה פנימה. כך אנו מאמינים שצומחים מתנדבים מעולים. לכן בכל גרעין אנו משקיעים בפעילות חברתית, בלימוד משותף ובחוויות שיוצרות רצון להיות חלק ולהמשיך לעשות הרבה טוב.

לקראת חג החנוכה, יצאו מתנדבות גרעין צרי, לחלק חבילות שי לחולים ולמבקרים במרכז הרפואי. מאות חבילות, שהן הכינו בעצמן בשיתוף פעולה מלא, חולקו לכבוד החג בכל מחלקות המרכז הרפואי. התגובות היו נפלאות ומרגשות עד כדי דמעות.

דוגמא נוספת היא הגרעין המוסיקלי, גרעין של בנות שירות שמהווה הרכב מוסיקלי לכל דבר ועניין. גם כאן בנות השירות משרתות בתקני בוקר ובזמנם הפנוי משקיעות עוד, באימונים וחזרות של ההרכב, בכדי לצאת ולשמח בהתנדבות, חולים, קשישים ובודדים. שירות על גבי שירות, איך אמרנו? המתנדבים שלנו עושים יותר!

ראובן פנסקי, מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי: "במשך כל השנה המתנדבות והמתנדבים של עמינדב נותנים את הלב והנשמה למען כלל אזרחי המדינה. זה הזמן שלנו להאיר אור על עשייתם ולברך אותם ואת משפחותיהם בחג חנוכה שמח".