דרך שנסללה על ידי פלסטינים
דרך שנסללה על ידי פלסטיניםצילום: "גאולת ציון - בחזון ובמעש"

בעוד כל כביש ישראלי ביהודה ושומרון צריך לעבור מסכת ארוכה של אישורים, ועדות והחלטות, הפלסטינים קובעים עובדות בשטח. על כביש חדש שהפלסטינים סוללים בימים אלה בין הכפר דומא לציר אלון שוחחנו עם עמישב מלט מ'גאולת ציון' שבאחת מגבעות מרחב שילה.

"הבוקר התחילו לסלול כביש אספלט חדש מדומא לציר אלון. מדובר בשטח C", מדגיש מלט את הנתון שמשמעותו שליטה ישראלית מלאה, הן ביטחונית והן אזרחית, על המתרחש בשטח זה. "העברנו דיווחים לכל הרשויות ואף אחד לא עושה כלום. זה מצטרף לכל מה שקורה במרחב וביו"ש בכלל", הוא אומר ומציג כמה דוגמאות מהתקופה האחרונה:

"בצד המזרחי של דומא יש עבודות עפר של באגרים של הרש"פ. הם מכשירים שם מגרשים לבניה וגם זה בשטח C. אנחנו מעבירים תמונות, נתונים ושעות פעילות אבל יום אחרי יום מספרים לנו סיפורים וזו המדיניות. ברוב שטחיC נותנים לערבים לבנות, וכל ההתחייבויות להדק את הפיקוח הם סיפורי סבתא", קובע מלט ומספר על ההיאחזות החקלאית של ערביי הרש"פ בצמוד לשטחי הישובים על מנת לבלום את התרחבותם.

"יש בכל המרחב נטיעות של מאות עצים על גבולות הישובים, על הקו של השב"מ (שטח ביטחון מיוחד) של הישובים, יש תרומות של טרקטורים חדשים שמגיעים מארגונים בינלאומיים. הם מתחייבים לשתול את העצים צמוד לישובים. כותבים את זה בגלוי ברשתות החברתיות, לדוגמא הם כותבים 'מחר בכפר קריות בערב תגיע משאית עם מאות עצים ומי שרוצה לקחת שתילים מוזמן להירשם. השתילים מיועדים רק לנטיעות בצמוד לישובים. ניטע במקומות שאף אחד לא נוטע. הם מכניסים את הישובים לתחום מושב ומדינת ישראל עוצמת עיניים ועל זה אנחנו זועקים".

את המידע מעבירים מלט וחבריו לגורמים שונים בהם חמ"ל המנהל האזרחי וגורמים נוספים, כולל חברי כנסת "אבל כולם טומנים את ראשם בחול". על סוג התשובות שהוא וחבריו מקבלים לפעמים בכתב ולפעמים בעל פה הוא אומר: "לפעמים הם אומרים שאין כוחות לאבטח את ההחרמה, לפעמים שהערבי שחורש הוא בן שיח של המנהל ולא רוצים להרוס את היחסים אתו ולכן לא יחרימו לו".

מנגד, שאלנו את מלט, מה היחס שמקבלים יהודים תושבי הגבעות, ועל כך הוא מספר: "עלינו יש התנכלויות, סיורים של המנהל, באגר שהחרימו לנו. ליהודים יש כוחות לאכיפה. הקמנו מדינה כי זו הארץ שלנו ואנחנו צריכים לקדם את מהלך שיבת ציון. כל ההתמודדות בשטחי C רק מראה עד כמה השארנו את אוסלו כאן שמה ששולט בשטח".

ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים מגיבים לטענות: "המקרה המדובר, המתאר סלילת כביש בין דומא לציר אלון, מוכר לגורמי האכיפה במנהל האזרחי. האכיפה במקום תתבצע בהתאם לסמכויות ולנהלים, וכן בכפוף לסדרי העדיפויות ולשיקולים המבצעיים".

עוד נמסר מהמתפ"ש: "באשר לנטיעת עצים באופן בלתי חוקי בשטחי C, נדגיש כי יחידת הפיקוח במנהל האזרחי מבצעת פעילויות אכיפה כנגד עבירות בתחום התכנון והבניה, לרבות סילוק של פלישות לאדמות מדינה, זאת כחלק מחובתה לשמור על הסדר הציבורי ועל שלטון החוק. פעילויות האכיפה מבוצעות בהתאם לסמכויות ולנהלים, וכן בכפוף לסדרי העדיפויות ולשיקולים המבצעיים".

שותלים צמוד לגדר הישובים
שותלים צמוד לגדר הישוביםצילום: "גאולת ציון - בחזון ובמעש"

עובדות בשטח
עובדות בשטחצילום: "גאולת ציון - בחזון ובמעש"