דיפלומטיה, טכנולוגיה וקורונה נפגשים

ניקי היילי, נשיאים ומנהיגי מדינות ישתתפו בוועידה ישראלית לקידום טכנולוגיה ישראלית בעולם בעידן שאחרי הקורונה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשפ"א

דיפלומטיה, טכנולוגיה וקורונה נפגשים-ערוץ 7
דני דנון וניקי היילי
צילום: רויטרס

ביום רביעי תתקיים ועידת 'דיפלוטק 2020' שתעסוק בתפר שבין דיפלומטיה וטכנולוגיה. מי שעומד מאחורי הועידה הוא שגרירנו לשעבר באו"ם דני דנון המספר בראיון לערוץ 7 על היוזמה שנועדה להפגיש דיפלומטיה עםם טכנולוגיה ישראלית הזוכה לביקוש בינלאומי רב.

דנון מספר כי כשגריר ערך לעשרות שגרירים מרחבי העולם סיורים בישראל, ובעוד נתח משמעותי של הסיורים התמקד בסוגיות של ביטחון השגרירים עצמם ביקשו לשמוע על יזמות ישראלית וטכנולוגיות ישראליות שבהן ניתן יהיה לעשות שימוש בארצותיהם.

"מעניין אותם לראות פיתוחים ישראליים בעידן שאחרי הקורונה", אומר דנון המציין את החשיבות צפויה בימים שאחרי הקורונה לרפואה מרחוק, לפתרונות חינוך, חקלאות, מאבק בסייבר ועוד תחומים שהם ישראל מהווה ראש חץ טכנולוגי.

בועידה ישתתפו גם אנשי טכנולוגיה מישראל אך "גם מנהיגים מהעולם, נשיאים, שרי חוץ, השגרירה לשעבר ניקי היילי ואחרים". ומה באשר לתופעות החרם וה-BDS? האם אין מאחורינו? "התופעה הזו מצטמצמת מאוד", משיב דנון ומציין כי "גם בכנסת יש השתתפות של נציגים ממדינות מהמפרץ וממדינות אפריקה. העולם אומר לפלשתינים שיתעוררו ויכירו במציאות כי העולם לא מחכה אלא מתקדם ורוצה את הטכנולוגיה הישראלית. זו קריאה לפלשתינים להפסיק עם הסרבנות ולחזור לשולחן המו"מ".

"אנחנו מייצרים עניין וחיבורים חשובים למדינת ישראל. לפעמים החברות הללו רצות למקומות שיש בהם משקיעים, בעיקר ארה"ב, אבל לישראל יש אינטרס שגם מנהיגים מאפריקה, אסיה ומרכז אמריקה ולא רק מארה"ב ייחשפו לדברים ויביעו עניין. מעבר לכך בקיומה של הועידה אנחנו מוכיחים לעולם שאנחנו אכן אומת סטראטאפ, אנחנו מציגים קבלות למה שאנחנו עושים ולרצון שלנו לסייע לחקלאים בעולם".

"זיהיתי שיש פער גדול מאוד בין הדימוי של ישראל לבין העשייה בפועל. כשמסתכלים על המספרים ומקומנו בעולם יש לנו עוד מה לשפר ולכן נכנסתי לתחום הזה. צריך לשווק את הטכנולוגיה הישראלית לכמה שיותר מדינות וקהילות וליצר כמה שיותר חיבורים".

ומה באשר לתופעת האיומים של גורמים פרו פלשתיניים להחרמת מדינות שישתפו פעולה עם ישראל. התופעה הזו, כך מסתבר עדיין קיימת, אם כי בהיקפים קטנים בהרבה מבעבר. "איומים כאלה קיימים, אבל הצלחנו לשבור את המהלך הזה ואנחנו רואים יותר ויותר מדינות, בעיקר באפריקה, שפועלות בגלוי עם ישראל. אי אפשר להתעלם מהמציאות שבה עוד מדינות מצטרפות למעגל השלום וזה מסר לעולם. אם מי שנלחמו בישראל עושות שלום עם ישראל, אז אין סיבה שמדינות באפריקה או בדרום אמריקה לא תעבוד יחד עם ישראל ע ל נושאים טכנולוגיים".

"כל משבר הוא הזדמנות והקורונה יצרה עניין לשיתוף פעולה גלובלי ומדינת ישראל צריכה להתייצב על המגרש מהר ולהיות כוח מוביל בנושא הזה של שיתוף הפעולה הגלובלי. היום זו הקורונה ומחר זה יכול להיות וירוס אחר או טרור גלובלי ושיתוף הפעולה הזה יחזק את כולם".

כשהתבקש לציין כמה מהפיתוחים הישראליים שהציתו את דמיונו לקראת הועידה, מציין דנון בין השאר "חברה שמייצרת מים מהאוויר. מתקינים את המתקן שלהם והוא מייצר מים מהאוויר. חברה שמפתחת גידולים שגדלים לגובה ולא על האדמה. המוח היהודי עובד שעות נוספות".