שערים נפתחים. מרוקו
שערים נפתחים. מרוקו פלאש90

על הסכם השלום בין ישראל למרוקו והמחיר שמשלמת ארה"ב בהכרתה בחבל סהרה כשייך למרוקו, ועל הסיכוי להסכמים נוספים, שוחחנו עם המזרחן ד"ר דרור מנור.

ד"ר מנור רואה בצעדים האחרונים כחיוביים מאוד לישראל על אף שלא מדובר בקשרים עם מדינה שמעולם לא הייתה בקשר עם ישראל. "היחסים הדיפלומטיים עם מרוקו היו גם בעבר אחרי הסכם אוסלו ועד האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 ואז היחסים הרשמיים נותקו אבל היחסים המשיכו מתחת לשולחן".

היחסים נמשכו במיוחד אחרי מותו של המלך מוחמד החמישי, שהיה מלך אנטישמי שהעריץ את נאצר, ולאחריו עלה חסן השני ואתו היחסים התקיימו מתחת לשולחן והם התגברו וב-75' לצד המגעים בין ישראל למצרים כאשר מרוקו הייתה מתווכת במגעים הללו".

"יש בין המדינות יחסים טובים של כלכלה ותיירות. הרבה יהודים מבקרים במרוקו ונהנים שם. הדבר הזה טוב גם למרוקו שתקבל מיליארדי דולרים בעסקאות נשק חשובות כמו מטוסים ללא טייס ועוד, וההכרה של ארה"ב בסהרה המערבית שהיא חבל ארץ מאוד בעייתי שזכה לעצמאות מספרד ב-75' אחרי מות הדיקטטור פראנקו, ומאז מרוקו השתלטה בצורה מאסיבית על החבל הזה".

"יש שם חזית של מקומיים שנקראת חזית הפוליסריו שזוכה לתמיכה מאלג'יריה והיא ביחסים גרועים עם מרוקו. יש מאבק רציני בין מרוקו לבין הפוליסריו, אחרי שמאוריטניה שהייתה מעורבת שם נדחקה לפינה על ידי מרוקו. זה אחד המקומות היחידים שאין עליהם הכרה באו"ם".

מציין ד"ר מנור כי מרוקו מחזיקה בחבל ארץ זה בשל מרבצי הפוספטים הרבים והעשירים שיכולים לפרנס את מרוקו. "מרוקו הזרימה מתנחלים שחיים שם בערים ובכפרים כדי להגדיל את הנוכחות המרוקאית במקום, כך שההכרה האמריקאית מאוד חשובה להם למרות שהאו"ם הכריז שהוא עצמו לא יכיר בריבונות המרוקאית בסהרה המערבית".

בהיעדר הכרה של האו"ם, האם יש ערך להכרה האמריקאית? "ארה"ב היא המעצמה החשובה בעולם ולכן יש לזה משמעות, אבל כל עוד אין הכרה של מוסדות האו"ם ושל מדינות חזקות בעולם החשיבות פחותה".

עד כה, הוא מציין "לא הייתה עמדה אמריקאית נקוטה בנושא הזה". להערכתו "טראמפ הבין שאם הוא מזרים את המיליארדים לקופה המרוקאית ומכיר בסהרה זה יסייע למדיניות הישראלית. מן הסתם יש גם רווחים לארה"ב, כולל מניעים נסתרים. אם לא היו כאלה לא היו מעבירים מטוסים ללא טייס וכו'".

ומה הלאה? "אני משער שיש עוד מדינות על הכוונת, כולל מדינות אפריקאיות שניתקו מגעים לאחר מלחמת יום כיפור. מדינות כמו צ'אד וניז'ר היו ידידות של ישראל ויש מאמץ בכיוון הזה. מדינה נוספת שנמצאת בכוונת היא עומאן. ההערכה שאחרי שהדברים יבשילו אצל המנהיג העומאני הקשרים שנמצאים מתחת לשולחן יהיו גלויים".

באשר לסעודיה מציין ד"ר מנור כי הסעודים עודדו את מרוקו להתקדם להסכם עם ישראל ובהחלט יתכן והדבר מלמד על הסכם שעוד יבוא בהמשך גם בין ישראל לסעודיה. "המלך סלמאן מחכה להסכם עם הפלשתינים, אבל הבן שלו גמיש הרבה יותר והוא גם יודע שזו תהיה הדרך לאמריקאים וזה ישכיח דברים אסורים כמו הסיפור של חשוקג'י".