שחרור המחבלים בעסקת שליט. ארכיון
שחרור המחבלים בעסקת שליט. ארכיוןרויטרוס

ידיעה קטנה שפורסמה בשולי החדשות מלמדת על כך שייתכן שמתחת לרדאר ורחוק מהעין הציבורית מתבשלת לה "עסקת שליט" מספר שתיים.

ה"שף" האמון על התבשיל הקלוקל והמסוכן הוא, איך לא... בנימין נתניהו. מנין לי הדברים? חבר הכנסת צבי האוזר הגיב על הדיווחים בדבר התקדמות במגעים להשבת הנערים הישראלים המוחזקים ברצועת עזה וכינה את העסקה המתגבשת "שערורייתית".

הוסיף האוזר ואמר: "אמש פורסמו עיקרי פרטי עסקת שחרור מחבלים הצפויה לנו... מתוקף תפקידי נחשפתי לכל הפרטים ועליי לומר באופן ברור: מדובר בעסקה שערורייתית ששוברת את עקרונות דוח שמגר ושתחזיר למעגל הטרור מאות מחבלים. אני קורא לראש הממשלה לסגת מהרעיון המסוכן הנדון בין הצדדים ולהסיק את המסקנות המתחייבות מהשלכות עסקת שליט, שרוב המחבלים ששוחררו במסגרתה חזרו לטרור".

יצוין כי צבי האוזר מכהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון ויו"ר ועדת המשנה לשבויים ונעדרים ומן הסתם יודע על מה הוא מדבר.

הייתכן? האם נתניהו מסוגל אכן לחתום על עסקה כזו ולהוציאה אל הפועל ביודעו את המחיר הוודאי אותו ישלמו יהודים בחייהם ממש? למרבה הכלימה והצער התשובה היא חיובית. דע עקא שבנימין נתניהו החל את הקריירה הפוליטית שלו במשנה סדורה על פיה אסור לנהל משא ומתן עם הטרור ובוודאי שאין לשחרר מחבלים שידיהם הטמאות והרצחניות מגואלות בדם. הוסיפו על זה את העובדה שיוני נתניהו השם יקום דמו, אחיו של בנימין, נפל במבצע יהונתן על מזבח העיקרון הזה לפיו אין לנהל משא ומתן עם הטרור.

כזכור לדיראון עולם, עמדותיו ה"עקרוניות" לא הפריעו לנתניהו לבצע את עסקת שליט. למרות האזהרות, למרות ההפצרות, למרות תחינות של משפחות שכולות והפניית תשומת הלב לתקדימים בהם שבו מחבלים ששוחררו לרצוח – למרות כל אלה שחרר בנימין נתניהו כאלף מחבלים, רבים מאד מהם עם דם על הידיים.

ואכן התוצאות האסוניות לא אחרו לבוא. רבים מאד ממשוחררי העסקה הנוראה ההיא שבו "לעסוק" בטרור ולמעלה מעשרה יהודים נרצחו על ידיהם, עוד רבים נפצעו.

כמה טעמים לכך שאסור בשום פנים ואופן לשחרר מחבלים : ראשית כל ברמה העקרונית - ידע כל מחבל ארור שעם לכידתו ירצה את כל העונש שהושת עליו במלואו. שנית- שחרור המחבלים מייצר מוטיבציה לאחרים להצטרף לטרור שהרי ממילא ישוחררו בעסקה עתידית. שלישית – שחרור מחבלים פוגם קשות בהרתעה הישראלית. רביעית – שחרור מחבלים, בוודאי עשרות מאות וגם אלף כפי שראינו לחרדתנו בעסקת שליט מטיל מעמסה כבדה על השב"כ וכוחות הביטחון. חמישית – שחרור כל מחבל, אפילו מחבל בודד, מתקבל אצל האויב בחגיגות נרחבות ובפנטזיה ושכרון חושים, כל אלה כשמן על מדורת הטרור.

וכמובן – החשוב מכל – הסיכון המוגבר לחיי יהודים. לאחר שחרור חיות הטרף הלא אנושיות מכלאם חלקם חוזרים לזירה, צמאי דם כבעבר , כשמשאת נפש אחת להם – לרצוח יהודים.

להבדיל ממשפחת שליט שהפגינה אגואיזם צרוף נוכח הבעיה הקשה מנשוא עמה התמודדו בני המשפחה זה עת ניהלה מערכה הסברתית נרחבת במטרה להביא לשחרור מחבלים רבים, כיום המצב שונה. משפחות הנעדרים גולדין ואורון (בהובלת הוריו של הדר גולדין) מפגינים אצילות, כוח עמידה, זקיפות קומה יהודית וגאווה לאומית ויהודית.

אלה אינם דורשים "לשלם את המחיר הנקוב" (כפי שעשה בעליבותו נועם שליט שבסמוך לאחר שחרור בנו רץ/זחל אל תוך המדמנה הפוליטית...). ההיפך הוא הנכון – משפחת גולדין ניצבת כעמוד אש לפני המחנה, דורשת לפעול בתקיפות נגד רוצחי החמס, להפעיל מנופי לחץ, למנוע סיוע, להעניש, לא לאפשר העברת חומרי גלם וכיוצא בכל אלה...

ונתניהו וממשלתו נכשלים פעם אחר פעם. מעבירים לרוצחים דלק, מספקים להם חשמל, נותנים היתר להעביר כספים במזומן, מחזירים גופות מחבלים אותם חיסלנו, מנהלים מתן ומתן על "הסדרה". בקיצור – כל הטעויות כולן. 

יהיו הדברים הרשומים כאן בבחינת קריאת אזהרה לממשלה ולעומד בראשה. אל תחזרו על טעויות מהעבר, אל תפקירו יהודים לחסדי רוצחים אותם הנכם מתכוונים לשחרר, אל תפגעו במורל הלאומי. תחת זה, התעשתו ועשו את מה שמוטל עליכם. עשו שימוש בכלים הרבים העומדים לרשותכם על מנת שהאויב האכזר הזה יבין בדרך הקשה כי החזקת נעדרינו בשבי הוא נטל קשה ומכביד אותו אינם יכולים לשאת. רק לחץ מתמשך בו אינם מסוגלים לעמוד יביא לתוצאה הרצויה – שחרור ילדינו הנעדרים והחזרתם לעמם ולמולדתם.