חנוכת המצבה
חנוכת המצבה צילום: דוברות מועצת בנימין

במעמד מרגש ותחת הנחיות הקורונה, נערך היום (שני) בבית העלמין בכפר אדומים טקס גילוי מצבה ליהודי יריחו הקדומה, אשר הובאו לקבורה מחודשת לפני כשנה וחצי לאחר ששודדי עתיקות פלסטינים השחיתו את מערת קבורתם, סמוך למתחם ארמונות החשמונאים ביריחו.

בטקס המכובד השתתפו שר הדתות יעקב אביטן, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, קמ״ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי חנניה היזמי, ראש המועצה הדתית בבנימין הרב נתן נתנזון (נוס) והרב יעקב רוז'ה, רב העיר בת ים, רב זק"א וחבר מועצת הרבנות הראשית אשר ייעץ במהלך הפעילות בכל נושא הקבורה.

בחודש אפריל 2019 השחיתו שודדי עתיקות פלסטינים מערת קבורה עתיקה בסמוך לאתר ארמונות החשמונאים ליד יריחו, גנבו עתיקות וחיללו את עצמות יהודי יריחו מימי בית שני שנטמנו במקום, במסגרת הכשרת שטח חקלאי על שטחו של הנקרופוליס העתיק.

העצמות נמצאו בפעילות משותפת של ארגון 'שומרים על הנצח', תנועת רגבים ופעילים בבנימין ולאחר מכן הובאו לקבורת אחים בידי אנשי משרד הדתות וקמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי
בבית העלמין בכפר אדומים במהלך מאי 2019.

כעת חנכו מועצת בנימין והמועצה הדתית מצבה ייחודית שתוכננה על ידי יהודה עציון מעפרה, כמערת קבורה חשמונאית ונבנתה בשנה האחרונה ע"י טל חזן חברת אבנים.

המתחם ממנו נבזזו חלק מהעצמות נחקר בעבר ונחשב לבית הקברות היהודי הגדול ביותר מתקופת בית המקדש השני. במקום נמצאו מאות קברים במכלול של עשרות מערות קבורה, בהן אותרו גם כתובות ייחודיות המספרות על זהות הנפטרים.

שר הדתות יעקב אביטן אמר כי "אין יום יותר מכובד ממעמד גילוי מצבת הקדושים בימי חג החנוכה. יש כאן מעמד שמאז ימות בית שני - אותם גיבורים שניצחו את המלחמה ביוונים, נמצאים טמונים כעת בכפר אדומים. מעלתה של אדמות יריחו היא כמו ירושלים. ניסו לגנוב את עצמות אחינו הטהורים מפיצי אור התורה, אבל דווקא ממקום זה יצאו אנשים יקרים למאלכת ההצלה".

בנוסף השר אביטן התייחס להסדרת ההתיישבות הצעירה, "אני מצטרף לדבריו של שר הפנים אריה דרעי שצריך לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר לטובת העניין, ולחזק את התושבים שיושבים באזורים חשובים בחבל ארצנו."

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ציין כי "בחנוכה זה הזמן להרבות בטוב ולהדליק את האור, כמו שאנו רואים בפרשות השבוע את יוסף שמתגלגל בחלומות ולמרות זאת השאיפה שלו לעלות למעלה ולגדול.
מוטלת על כתפינו זכות אדירה לדאוג לעצמות אחינו בן אלפי שנים. אני זוכר את המראות הראשונים של ההרס שעוינים השאירו במערות הקבורה בארמונות החשמונאים וכעת אנו זוכים במצווה לשמור על כבודם ומעלתם. נמשיך לפתח את המורשת שלנו ונשמר את הכבוד של בוני ארצנו המובטחת".

ראש המועצה הדתית בנימין, הרב נתן נתנזון סיכם, "אנו זוכים לומר תודה לאנשי הקודש שעסקו בגילוי העצמות תוך השגחת כבוד המת ותחת סכנה ביטחונית בשטח, לאנשי כפר אדומים שקיבלו את כבוד אחינו עם קבורתם מחדש ולאנשים שעסקו בבניית המצבה המשמעותית. אלמלא דרכם המסורה ובתמיכה נרחבת של משרד הדתות, מועצת בנימין, רגבים, ארגון שומרים על הנצח ואנשי קמ"ט ארכיאולוגיה - לא היינו זוכים למעמד זה".