השר רפי פרץ בעטרות
השר רפי פרץ בעטרותצילום: ללא

פעילי ימין יפגינו ביום חמישי הקרוב מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים, בדרישה לאשר את התוכנית לבניית אלפי יחידות דיור באזור התעשייה עטרות שבצפון ירושלים.

מדובר על שכונת ''עטרת יוסף'', על שמו של הרב עובדיה יוסף זצ''ל ועתידה לכלול עשרת אלפים יחידות דיור חדשות.

בנימין שפרן, אחד ממארגני המחאה, הסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע חשוב כל כך לבנות בעטרות: "אני מגיע למסקנות שאנשים לא יודעים עד כמה הנושא קריטי. ירושלים יכולה לאבד את הרוב הדמוגרפי. היא מתקרבת ל-41 אחוז ערבים ואם דרעי ונתניהו לא יקבלו החלטה זה לא יקרה בתקופת ביידן".

על ההתקדמות שלא מתרחשת בבניית השכונה מספר שפרן: "משרד השיכון הגיש את התכנית בפברואר, הוא מחכה להפקדה, והאישור תלוי בכינוס הועדה. לא נקבע תאריך כינוס בדצמבר, ואם זה לא יקרה בינואר נאבד 10,000 יחידות דיור במקום קריטי לירושלים שממנו יהודים גורשו ב-48', וזאת מעבר לחשיבות האסטרטגית של המקום כאצבע הצפונית של ירושלים".

בדבריו מזכיר שפרן גם את החשש שאזור עטרות ימשיך להיחשב קלף מיקוח מדיני. "אולמרט הבטיח לתת את המקום לפלשתינים וזה יכול לגרום לכך שישראל תוותר עליו בעתיד".

"הרבה מזה תלוי בשר הפנים דרעי. גורמים בסביבתו אמרו לנו שהם מודים שהוא יכול לעשות את זה, אבל אם הוא לא שומע כן ברור מנתניהו ולכן הוא לא יעשה את זה. הוא אמנם קיבל כן מעורפל. לכן ביטלו פגישה שהייתה אמורה להתקיים והוא לא מתכוון לקיים. אחד העוזרים שלו אמר לי בשיחה מוקלטת שדרעי אידיאולוגית לא מאמין בביצוע מעשים שיכולים להיות רגישים, למרות שהשכונה אמורה להיקרא על שמו של הרב עובדיה".

להערכתו של שפרן "אם נתניהו יגיד כן, דרעי יאשר את זה, אבל הוא יכול לעשות את זה גם ללא נתניהו. שניהם צריכים לקבל את ההחלטה אבל האחריות היא של משרד הפנים וזה בסמכותו. לפעמים המשרד לא מקדם החלטה עם רגישות מדינית, אבל כשראש הממשלה אמר כבר כן שר דרעי מחויב על פי חוק לקדם את זה. אחד העוזרים אמר שהוא יודע שזה החוק, אבל הוא לא יעשה מהלך שכזה".