נפתלי בנט:
אם המפלגות בישראל יחרימו אחד את השני באופן אישי, איך ננצח את אויבינו?

ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גנץ, שרת התפוצות ינקלביץ' וראש העיר ירושלים ליאון חתמו על "מגילת הייעוד המשותף שלנו''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשפ"א

אם המפלגות בישראל יחרימו אחד את השני באופן אישי, איך ננצח את אויבינו?-ערוץ 7
הייעוד המשותף שלנו
צילום: אבישג שאר ישוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ חתמו הערב (שני) על "מגילת הייעוד המשותף שלנו", אשר מציגה סט ערכים החשובים לעם היהודי בארץ ובתפוצות ותהווה קרקע לשיתוף פעולה בין קהילות יהודיות ברחבי העולם.

באירוע שהתקיים במוזיאון מגדל דוד, למרגלות חומות העיר העתיקה בירושלים, השתתפו גם שרת התפוצות עומר ינקילביץ', יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט וראש העיר ירושלים משה ליאון.

פרויקט 'הייעוד המשותף שלנו' הינו יוזמה משותפת של קרן ג'נסיס, בשיתוף משרד התפוצות ובחסות נשיא המדינה ראובן ריבלין. במטרה להדגיש ולחזק את הקשרים בין הישראלים ליהדות העולם, נולד הרעיון לנסח מסמך המגדיר ערכים המשותפים ליהודים מכל העולם.

כשנה לאחר שהושקה המגילה בבית הנשיא ואחרי שנוסחה זכה להתייחסויות של למעלה מ-130,000 יהודים ברחבי העולם, שהשתתפו במשאל העם היהודי הגדול ביותר בהיסטוריה, נחתם הנוסח של המסמך המכונן שצפוי ללוות את העם היהודי עוד שנים רבות.

''זה יום חשוב כי ביום הזה אנחנו חותמים על מגילת העם היהודי שזינק בדורות האחרונים מגאיות ההריגה לפסגות התקומה", אמר נתניהו. ''אני נרגש לראות כל ערב את חנוכיות הענק שדולקות בערים מרכזיות בעולם, האור היהודי ואורה של ישראל זורחים ברחובות ניו יורק, חוצות מוסקבה והמנורה גם בוערת למרגלות בורג חליפא בדובאי.

''יש עדיין תופעות של גזענות ואנטישמיות ואנחנו חייבים להילחם בהם בנחישות ללא מורא. אבל האור לאין שיעור גדול מן החושך, אם נמשיך לדבוק במדיניות שהתוונו לביצור כוחה של ישראל , נביא עוד הישגים ועוד בריתות שלום, עוד שגשוג וגאווה לנו ולאחינו ואחיותינו בחוץ לארץ", הבטיח ראש הממשלה.

שר הביטחון בני גנץ אמר באירוע: "חג החנוכה מסמל את סיפור הייעוד המשותף שאותו אנחנו מציינים היום, את דאגתינו הנצחית לאחינו ואחיותינו, את ההבנה שאנחנו קשורים אחד לשני, את נכונותנו לפעול למען הגורל המשותף שלנו. המשבר של ימינו הוא החוסן החברתי והלכידות שרוסקו בשנים האחרונות האויב הוא הקורונה שמקצינה את התופעות האלה, יש מי שיטען שהנס זה החיסון. שאגב אני שמח לנצל את הבמה ולעדכן שגם החיסון הישראלי סיים היום את שלב א של ההתנסות בו ועובר לשלב ב.

''מול המשבר החברתי והפוליטי שאנחנו עוברים תוכל לעזור רק הגינות ומנהיגות שראויה לכך וזוכה לאמון הציבור. נוכל לנצח רק אם ננהג בערבות הדדית ונכבד את האחר, רק אם נכבד את ההסכמות אם נכבד את ההסכמות וגם את אי ההסכמות שביננו ואת כללי המשחק הדמוקרטי, יהדות התפוצות היא חלק בלתי נפרד מאיתנו אך לצערי השנים האחרונות עמדו בסימן של התרחקות גם ממנה''.

גנץ הוסיף: ''הגיעה העת להבין שהיעד שלנו והייעוד שלנו היא לא רק להיות עם שיש לו ארץ אלא ארץ שיש לה עם לכל קהילה יש את הדרך שבה היא שומרת על הדת בכדי שישראל תהיה ביתו של העם היהודי כולו עליה לשמור על מקום עבורו גם בראש וגם בלב וגם לאורכו של הכותל, בהחלטות הכנסת ובפעולות הממשלה''.

''במלחמות ישראל יהדות העולם ויהדות התפוצות תמיד התגייסה ברוח ובחומר ובתמיכה מדינית. גם היום אנחנו צריכים להתגייס עבורה, במאבק בקורונה, באנטישמיות וסיוע לקהילות יהודיות באשר הן. אני גאה לעמוד כאן היום עם השקת המיזם החשוב הזה שהובילו יחד קרן ג'נסיס ומשרד התפוצות בראשותה של שרת התפוצות עומר יענקלביץ ונשיא מדינת ישראל'', כך שר הביטחון.

שרת התפוצות עומר ינקילביץ': "העם היהודי זוכר את המורשת המשותפת שלו, וגם צופה אל פני העתיד.זו הסיבה שבחרנו לציין את שיאו של מיזם הייעוד המשותף דווקא בחג החנוכה המיזם הזה נועד להעלות על נס את האור היהודי, לבטא את החיבור – בין יהודים בכל קצוות תבל, בין עבר לעתיד, בין מורשת לייעוד משותף שלנו כעם.

''הייעוד המשותף נועד כדי שנעצור רגע, נתעלה מעל המחלוקות, האתגרים והרעשים היומיומיים, ונבנה יחד חזון שיאחד אותנו. לא רק בגלל השואה, לא רק בגלל האנטישמיות לא רק בגלל הסכנות הקיומיות שאורבות לפתחנו, אלא בגלל שיש לנו מטרה וייעוד משותפים בעולם. מטרה וייעוד שחשוב לנו להמשיך ולשמר בעם שלנו, ובמיוחד בקרב הדור הצעיר. זוהי משימה לאומית ואסטרטגית עבורנו'', הוסיפה ינקלביץ'.

יו"ר מפלגת ימינה ח"כ נפתלי בנט: "אם המפלגות בישראל יחרימו אחד את השני באופן אישי איך ננצח את אויבינו? אלו זמנים פוליטיים קשים בישראל. אני קורא לעמיתיי הפוליטיקאים: בואו לא נשוב אף פעם לחרמות פנימיים ואישיים זה כנגד זה. כך איבדנו כבר פעמיים את מדינתנו. ויכוחים חריפים? בוודאי! חרמות זה כנגד זה? לא! אנו עם אחד ונישאר עם אחד".

מיכאל פרידמן, מייסד שותף קרן ג'נסיס: "טרגדיות העבר ואויבינו האנטישמיים אינם יכולים להיות הבסיס היחיד לתחושת השותפות שלנו. אם איננו יכולים להגדיר מחדש את האחדות היהודית בהווה, איננו יכולים לקוות שילדינו יקיימו אותה בעתיד. זאת המשימה שלנו, והיא המרכיב ההכרחי לכל שאר התקוות והחלומות שלנו כעם''.