"האושר הלאומי שלנו הוא נכס אסטרטגי"

ישראל כוננה יחסים עם מדינת בהוטן שנחשבת ל'מולדת האושר'. עד כמה מדובר במדינה מאושרת באמת ועד כמה חשוב האושר לישראלים?

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשפ"א

"האושר הלאומי שלנו הוא נכס אסטרטגי"-ערוץ 7
מדד האושר. אילוסטרציה
iStock

כינון היחסים הדיפלומטיים עם בהוטן מעניין גם במובנים שאינם מוכרים כל כך לציבור הישראלי. בהוטן, מתברר, היתה המדינה הראשונה שבה החלו למדוד את אושר האזרחים.

פרופ' טל שביט, מומחה לכלכלה התנהגותית וכלכלת אושר מאוניברסיטת אריאל, מסביר לערוץ 7 את תאוריית האושר של בת הברית החדשה ומדוע הכל החל דווקא במדינה הקטנה הזו.

"זה התחיל מזמן, בשנות ה-60 של המאה הקודמת כשהמלך של בהוטן החליט שהנושא של תוצר לאומי כמדד לאיכות החיים במדינה, זה לא מספיק. הוא ביצע הרבה שינויים במדינה כשהמטרה היא לא שדווקא התוצר יעלה אלא ששביעות הרצון של האזרחים מהחיים תהיה טובה יותר".

"למה דווקא שם? זה כנראה לא במקרה. זו ממלכה מאוד קטנה ומבודדת. האמונה בה היא בודהיסטית ומקדשת את האושר. מצד שני, משפחת המלוכה קיבלה השכלה מערבית. הערבוב של השכלה מערבית עם חשיבה בודהיסטית הביאו את התובנות האלה. כמובן שלא מתעלמים שם מנושא התוצר והכלכלה. התהליך הזה הלך והתקדם. אותו מלך נפטר בשנת 1972 בגיל 44. בנו בן ה-18 המשיך את דרכו של אביו ומינה מועצת אושר מטעם המלך שתנהל את הנושא במדינה וקבע כמה עקרונות חשובים. מה צריך לעשות כדי לשמור על האושר – ביניהם למשל נושא איכות הסביבה – באופן שיביא את המערב לתוך המדינה עם משקיעים אבל לא על חשבון המסורת המקומית", מוסיף פרופ' שביט.

לדבריו, "לאט לאט, הרעיון הזה התחיל להתפתח וסקרן עם השנים את העולם המערבי. הרבה מאוד הגיעו לשם כדי ללמוד איך מנהלים את האושר. גם בעולם האקדמי, הנושא הזה של האושר שהיה נתון בידי הפסיכולוגים עבר גם לכלכלנים. מאז שנת 2012 התחיל שינוי מאוד משמעותי בעולם. ראשית, ה-20 למארס הוכרז כיום האושר הבינלאומי. האו"ם מפרסם ביום הזה מדד אושר שמדרג את כל המדינות בעולם. זה דו"ח שיש בו פרקים מעניינים לדוגמא על מסכים והשפעתם על האושר של בני נוער או על מהגרים וההשפעה של האושר עליהם. אני מניח שהדו"ח השנה יוקדש להשפעה של הקורונה על האושר במדינות השונות".

צחוק הגורל הוא שאזרחי בהוטן הם לא המאושרים בעולם. "בהוטן, למרות שהיא נחשבת ל'מולדת האושר', האזרחים שם הם אינם הכי מאושרים בעולם. אם אנחנו מסתכלים על הדו"ח של 2019 שמדרג 156 מדינות לפי רמה האושר בהוטן במקום ה-95 כשישראל במקום ה-13. תוחלת החיים שם היא נמוכה יחסית. התוצר לנפש שלהם הוא במקום 107 וישראל במקום ה-39. זה נכון שהם משקיעים באושר והוא חשוב, אבל הם לא מהמדינות הכי מאושרות".

אזרחי ישראל לעומתם דווקא נחשבים מאושרים. "ישראלים נחשבים מאוד מאושרים כשמעלינו רק מדינות סקנדינביה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. להגיד שיש לנו הסברים למה זה קורה, אין. 50% מהאושר הוא כנראה גנטי ויש גם הקשר תרבותי ואין ספק שהתרבות והאמונה הדתית אצלנו מאושרים. האוכלוסייה הכי מאושרת בישראל היא החרדית. אנחנו חברה קהילתית, משפחתית וערבים זה לזה ואלה הסיבות כנראה שאנחנו מאוד מאושרים, עם הצרות שיש לנו מסביב".

"האושר הלאומי שלנו הוא נכס אסטרטגי. אם נאבד את הנכס הזה, החיים שלנו יהיו הרבה יותר קשים. לכן, כדי לשמר את הנכס הזה, המדינה צריכה להשקיע משאבים ולחוקק את 'חוק האושר הלאומי'. באיחוד האמירויות, איתה חתמנו על הסכם שלום, היא אחת המדינות היחידות שיש בהן שרה לענייני אושר. עובדה, שמדובר במדינה המאושרת ביותר בעולם הערבי. כדאי לאמץ זאת", הוא מסכם.