עתיד הסייבר: התקיפות יתגברו

פרופ' יצחק בן ישראל חושב שאין קשר אמיתי בין מתקפות הסייבר האחרונות על חברות ישראליות ומעריך שהניסיונות לפגוע רק ילכו ויתרחבו.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשפ"א

עתיד הסייבר: התקיפות יתגברו-ערוץ 7
מתקפת סייבר. אילוסטרציה
צילום: iStock

מתקפות הסייבר בישראל הופכות תכופות יותר ויותר – אתמול שתי מתקפות שלא צלחו – ובשבוע שעבר מתקפה על חברת 'שירביט' שדווקא כן הצליחה.

פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר על שם בלווטניק באוניברסיטת תל אביב, מעריך שלא מדובר בצירוף מקרים.

"ככל שאנחנו משתמשים יותר במחשבים התופעה הזו רק תלך ותתרחב כי נוצרות פרצות חדשות שקוראות להאקרים. במיוחד בימי קורונה עם 'זום' ויישומים ממוחשבים, יהיו יותר תקיפות. מגמת העלייה במתקפות היא קבועה. יש מיליוני תקיפות פשוטות על ישראל בשנה. יש מאות רבות של מתקפות מורכבות ומתוחכמות. למרבה המזל רובן נכשלות, כמו שקרה אתמול", הוא אומר לערוץ 7.

לדבריו, מתקפת סייבר יכולה לבוא מכל מיני גורמים שמטרתם החל מכסף, עבור במודיעין עסקי ועד ארגוני ביון שמנסים לגרום נזק למדינה יריבה. "הכל יכול להיות. ברוסיה מאוד נהוג – וייתכן שיש עוד מדינות שפועלות כך – שזה שילוב של מדינה ופשע. בעצם המדינה, בשביל להרחיק אותה מזיהוי עם מתקפה, שוכרת ארגון פשע ומבקשת ממנו לבצע עבורה תקיפת סייבר תמורת כסף או כופר".

לדעת פרופ' בן ישראל, מדינת ישראל נמצאת במקום טוב מבחינת ההגנות שלה. "ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שנערכה להגנת לאומית על מערכות הסייבר שלה, כבר משנת 2002, הרבה לפני שהעולם דיבר בשפה הזו. מתחילת 2012 ההגנה הורחבה ואחר כך הוקמה הרשות לאבטחת סייבר והיום יש מערך סייבר לאומי".

"במקרה של התקיפה אתמול על חברת התוכנה שלא צלחה, היה מדובר בתקיפת כופר. המשמעות היא שהמידע שבמחשב מוצפן והתוקפים פונים לבעלי המחשב ואומרים לו: 'אשחרר לך את המידע אם תקנה ממני את מפתח ההצפנה'. התקיפה הזו נכשלה כיוון, שהיא התגלתה באופן מיידי על ידי מערך הסייבר הלאומי והועברה פנייה לחברות שיכולות להיפגע יחד עם סט הכלים הדרוש להגנה", הוא מסכם.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il