גילה גמליאל
גילה גמליאלצילום: המשרד להגנת הסביבה

יממה לפני ההצבעה בכנסת על חוק ׳מרקם חיים׳ להסדרת ההתיישבות הצעירה נדהמו היום (שלישי) ביישובים לשמוע מהשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל כי אינה מוכנה להצהיר שתתמוך בחוק.

במהלך ראיון שנערך עימה הבוקר ברשת ב׳ נשאלה השרה גמליאל האם תתמוך בהצעת החוק וענתה: "בעיקרון אני חתמתי על מסמך שמבקש את הסדרת ההתיישבות הצעירה, זה נכון לעשותו. אנו נבחן את העניין מהבחינה הקואליציונית שלו ואת האפשרויות. כולי תקווה שנצליח לקדם את זה''.

המראיין קלמן ליבסקינד הקשה - ''אם את בעד מדוע את לא מצביעה בעד?''. השרה גמליאל הגיבה ״אני לא יודעת מה הפרוצדורה''. מה שגרר את תמיהתו של קלמן ״הפרוצדורה זה שמעלים הצעה להצבעה ומי שבעד בעד ומי שנגד נגד״.

בתגובה סירבה השרה גמליאל להצהיר כי תצביע בעד החוק ואמרה: ״אם זאת אופוזיציה שלא תבוא לקדם את הדברים עם הקואליציה שתומכת בזה, זאת תהיה טעות ויהיה חבל במקום לקדם. צריך לעשות את הדברים בשיתוף פעולה אני מאמינה שעם עבודה נכונה שאפשר לעלות את זה, אולי אפילו גם כבר מחר".

דבריה גררו זעם בהתיישבות הצעירה. בפורום ההתיישבות הצעירה אמרו: ''מאוכזבים לשמוע שהשרה גילה גמליאל הופכת את חיינו וחיי ילדינו לקואליציה-אופוזיציה. חשמל, מים ובטחון הם לא פוליטיים. הם החובה של המדינה לאזרחיה. ‏אנחנו עדיין מקווים שהממשלה תתעשת ותקבל החלטה, בינתיים חוק מרקם חיים חייב להתקדם. ‏גילה עוד לא מאוחר לתקן. תודיעי שתתמכי''.

ביישוב עשהאל הגיבו לדברים: ״הסדרת יישובים היא לא אופוזיציה וקואליציה. ההסדרה לא יכולה להמשיך להיות משחק פוליטי. זה משחק בחיים שלנו״.

עשרות נציגי יישובים שלחו לשרה הודעות זועמות. יו״ר היישוב חרשה מיכאל הס-גרין שהינו חבר ליכוד כתב ״הצטערתי לשמוע את ההסתיגות שלך מחוק מרקם חיים. כחבר ליכוד שהצביע לך במשך שנים אני חש נבגד. בעז''ה אדאג שכל משפחתי וחברי הליכוד שיש לי השפעה עליהם יצביעו בפריימריז רק לתומכי חוק מרקם חיים״.

שירה גלעד, תושבת הבוסטר בנגוהות כתבה לשרה: ״אני לא מבינה למה פתאום זה הופך להיות עניין קואליציוני, יש כאן משפחות שלמות שחיות יום יום כבר כמעט 20 שנה בלי תשתיות. חבל שאת יורדת לפסים של פוליטיקה קטנה ולא רואה את המהלך ההסטורי, החשוב והמתבקש''.

צוריאל עמיאור חבר מרכז ליכוד תהה בפני גמליאל: ''אני לא מצליח להבין את הדברים שאמרת היום.
מה הקשר בין אופיזציה קואליציה להסדרה של יישובים. עד מתי תתחמקי מלעמוד איתן על האידאולוגיה של הליכוד? זה לא זמן למשחקים פולטיים''.

אמונה לנדסברג מגבעת תקומה הוסיפה: ''מכעיס לשמוע התחשבנויות קואליציה אופוזיציה כשמדובר על תנאי חיים בסיסיים שלנו. למה את מתחשבנת על גבנו? כן .תצביעי בעד הסדרת ההתיישבות בכל מקום ובכל מצב! בלי חישובים ושטויות. זה מינימאלי שיהיה לנו כביש, חשמל, מים וכדומה''.