פיצול חרדי בחוק על הורדת אחוז החסימה

אנשי דגל התורה ומגיש ההצעה ח"כ אייכלר יתמכו בחוק. ש"ס, השר ליצמן וח"כ טסלר יתנגדו לו.

מיכל לוי , כ"ט בכסלו תשפ"א

פיצול חרדי בחוק על הורדת אחוז החסימה-ערוץ 7
ישראל אייכלר
צילום: חזקי ברוך

החוק להורדת אחוז החסימה הצפוי לעלות מחר (ד') להצבעה בכנסת, צפוי להתאפיין בפיצול בהצבעת המפלגות החרדיות.

את הצעת החוק מגיש ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה. הצעת החוק נולדה כחלק מהקרבות הפנים-חרדיים בתוככי יהדות התורה כדי להביך את יו"ר הרשימה השר ליצמן המסרב ליצור מצב שיאפשר לדגל התורה הליטאית להתמודד לבדה.

על פי המסתמן, בעוד שח"כי דגל התורה ומגיש ההצעה ח"כ אייכלר יתמכו בחוק, חברי הכנסת של ש"ס, השר ליצמן וח"כ טסלר יתנגדו.

למרות שהצעת החוק עולה בקנה אחד עם האינטרס של ראש הממשלה לאפשר לרשימה המשותפת להתפצל לקראת הבחירות, ההערכה היא שהוא לא ילך חזיתית נגד עמדת השר דרעי הצפוי להתנגד לחוק וכדי לנסות לחסום אפשרות של התמודדות מחודשית של השר לשעבר אלי ישי.

בראיון שהעניק לרשת ב' הסביר ח"כ אייכלר את הרציונל סביב הצעת החוק. "כולם מבינים שהחוק שלי להורדת אחוז החסימה הוא נכון, רק חוששים שלא תהיה לו מספיק תמיכה. אם הליכוד חפץ חיים, אם ראש הממשלה רוצה סוף סוף להקים ממשלה יציבה, הוא צריך לתמוך בחוק מחר".

אייכלר הבהיר כי יהדות התורה תלך לבחירות באחדות. "גדולי התורה לא יתנו לפצל את הסיעה. יש לזכור אנחנו מפלגה לא גדולה - בסך הכל שבעה מנדטים".

עוד הוסיף כי "בגלל ליברמן - אחוז החסימה הגבוה בנה את המפלגה הלאומית הפלסטינית הגדולה. כולם חייבים להתיישר לפי הסמן הקיצוני ביותר. אם היה אחוז חסימה נמוך היו כמה מפלגות הערביות. חלקן היו פרגמטיות יותר שמסייעות לבוחריהן".