בלי ידיים: איך לשמור על היגיינה בתחבורה ציבורית

רוצה לדעת איך לשמור על עצמך מפני חיידקים בתחבורה ציבורית? הכנתי מדריך עוד לפני שהספקת לשאול – כיצד?

שולי מישלטיין , כ"ט בכסלו תשפ"א

בלי ידיים: איך לשמור על היגיינה בתחבורה ציבורית-ערוץ 7
היגיינה באוטובוס
צילום: SHUTTERSTOCK

הימים הם ימי נגיף הקורונה ונסיעה בתחבורה הציבורית מלווה בתקנות ומסכות. מי שכמוני לא רוצה להתפשר על השימוש בה מחד ועל הבריאות מאידך, מוזמן ליישם את המדריך השלם שלי לנסיעה היגיינית בתחבורה ציבורית.

עוד לפני הנגיף התורן כל נסיעה (באוטובוס, רכבת, ספינה או מטוס) סיכנה אותי בחשיפה לווירוסים המועברים באוויר, ואת אמצעי המניעה נגד הווירוסים המוכרים שכללתי בעידן הקורונה לרמה הכי גבוהה שניתן. ההמלצות שלי, והחובות של המדינה, לפניכם.

אמצעי מניעה

אף אחד חוץ ממני לא נוגע בטלפון שלי, אבל אין לדעת מי נגע במטבעות ובשטרות שנמצאים בארנקים ועוברים מיד ליד, או כמה חיידקים שרדו על משטח כרטיסי הפלסטיק לתיקוף נסיעה ליד הנהג. אלטרנטיבות בדמות שירותי תשלום חכם כמו אפליקציית *ANYWAY לדוגמא עתידות לסחוף אותנו אחריהן – במרחק של 2 מטר כן? – ומאפשרות תיקוף חכם ודיגיטלי באמצעות קוד QR שנסרק גם ללא מגע כלל. עדיין משתמשים ברב-קו? אל תשכחו לחטא אותו אחרי השימוש ושטפו ידיים בתום הנסיעה.

גרוטו אמר לשים מסכה

הנחיות משרד הבריאות לשימוש בתחבורה הציבורית די ברורות, וחלות על כולנו. לא אעלה לאוטובוס (או הרכבת) עם חום גוף גבוה, שיעול או קושי בנשימה (לא כולל אסטמה, אלרגיה וכיו"ב); אעטה מסכה (למעט בעלי פטור); אעמוד או אשב ב״קפסולה״ (קבוצה הנפגשת בקביעות) או לבדי; אפתח חלון (עם כפפות – ועל כך בהמשך); אשמור על המרחק המתבקש; ואשטוף ידיים במים וסבון אחרי כל נסיעה.

טיפ: נסו מיינדפולנס-טריפ

הטלפון החכם שלנו, מקור הפוש נוטיפיקיישן ומעיין הטלקומוניקיישן, צריך להישאר בהישג יד בזמן הנסיעה – אבל לא ביד עצמה. גם עליו צריך לשמור סטרילי ככל הניתן, גם אליו נדבקים חיידקים המועברים באוויר. כשאני נוסעת בתחב״צ, אני בוחרת לפני הנסיעה את הפלייליסט או פודקאסט שמתחשק לי להאזין לו, מתקפת בעזרת הסמארטפון תחנות עליה וירידה בכניסה – ומיד מטמינה את המכשיר בכיס. מבחינתי שום דבר לא מספיק דחוף כדי שאניח את ״צלחת הפטרי״ החביבה שלי על הפנים ובתום הנסיעה אני מעבירה מגבון אלכוג׳ל שהכינותי מבעוד מועד.

שני טיפים בונוס: כשמה שבחרתי להאזין לו מתגלה כלא מתאים, אני מכניסה את האוזניות לכיס ובוהה מהחלון; ואני נמנעת מלענות לשיחות כשאני צועדת באזורי זיהום גבוה, כבר מצאו שווירוס הקורונה נמצא מרחף לתומו בחלקיקי זיהום אוויר. מה שנקרא – לדבר פחות לחיות יותר.

בית-יד, אבל מבד

עוד עצה לשמירה על הבריאות בעת נסיעה בתחבורה הציבורית היא להימנע ממגע בדברים ככל האפשר. הימנעו מהשתהות בצוואר הבקבוק שליד דלתות האוטובוס או עמדות התיקוף ושמרו על מרחק מהנוסעים האחרים. בנוסף, רובנו משתמשים בעזרים כמו המעקה או מושבים כדי לשמור על יציבות בעודנו מחפשים מקום ישיבה, וגם לכך יש לי המלצה חמה תרתי משמע: לעטות כפפות בעת השימוש בתחבורה הציבורית. כן – גם בימים החמים הבאים עלינו. מיותר לציין – ובכל זאת – כפפות חד פעמיות הן לא האפשרות המועדפת, לא לעור הידיים עצמו ולא לסביבה ובמקומן חפשו כפפות ספורט מבד מנדף זיעה כדי לסבול פחות בימים ההבילים.

ארים ת׳טלפון רק עם מטפחת

חד-פעמית או רב שימושית מבד, ביציאה מהבית יש להחזיק בממחטה אחת לפחות. היא תהיה שם לעזרה ברגע האפצ׳י המפתיע; תעזור לנגב טיפות זיעה שנקוו מתחת למסכה בימים החמים; ובמקרה של עיטוש-זר בסביבה יש הממליצים לסתום באמצעותה את האף (ולעצום את העיניים) למשך 30 שניות. המהדרין ממליצה על חבילת-טישו-כיס במינימום.

אני חוזרת: שטפו ידיים

אחרי ביקור בשירותים, לפני האוכל, בכניסה לעבודה, בחזרה הביתה, לפני עטית הכפפות, אחרי הטיול עם הכלב – וכמובן אחרי כל נסיעה בתחבורה הציבורית. היו בריאים!

*בהמשך למכרז של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית. בשלב זה ניתן יהיה לשלם דמי נסיעה באמצעות היישומון באוטובוסים ובהמשך ברכבת ישראל (לא ברכבת הקלה). התשלום יהיה בהתאם למרחק הנסיעה שביצע הלקוח ויחויב באמצעות כל כרטיס אשראי, לרבות כרטיסי דביט ותייר, שהגדיר הלקוח בעת ההרשמה ביישומון.

החישוב לצורך התשלום מתבצע ב-25 בחודש עבור התקופה שבין ה-25 בחודש הקודם ועד ה- 24 בחודש הנוכחי. החיוב בפועל מתבצע לפי תאריך החיוב של כרטיס האשראי, למעט כרטיסי דביט ותייר עבורם החישוב והחיוב הם יומיים. כפוף לתנאי החברה ותנאי השימוש ביישומון ובמכשירים תומכים.