שירות לאומי בבת עמי: 3,000 מתנדבים בכל שנה

בכל אחד מימי החנוכה נאיר בערוץ 7 על פועלן של עמותות השירות הלאומי-אזרחי. והיום: עמותת בת עמי

ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשפ"א

שירות לאומי בבת עמי: 3,000 מתנדבים בכל שנה-ערוץ 7
בנות שירות לאומי. ארכיון
צילום: דודי מוסקוביץ, באדיבות 'בת עמי'.

עמותת בת עמי (אמונה-אלומה) זכתה במכרז האחוד כעמותה המובילה בגיוס וליווי מתנדבים לשירות הלאומי.

בת עמי מאמינה במתן הזדמנות אמיתית לכל בוגר ובוגרת לשרת את המדינה ולהרגיש משמעותי והיא מפעילה, מידי שנה, כ- 3,000 מתנדבים בתחומים שונים ומגוונים, בכל מקום בו נדרשת התנדבות וקידום חברתי.

לבת עמי 5 תוכניות עיקריות:

  • התוכנית הקלאסית לבנות הציונות הדתית.
  • תוכנית בדרכי לנערות ממצבי סיכון ומצוקה.
  • תוכנית משלבים לנערות ונערים עם מוגבלות.
  • תוכנית למגזר הלא יהודי
  • תוכנית כלל ישראלית, לכל יתר בעלי הפטורים הרשמיים.

כל צעיר וצעירה המעוניינים לתרום למדינה, מוצאים את ייעודם ומקומם בשרות הלאומי בעזרת רכזות, יועצות ובעת הצורך המערך הסוציאלי של העמותה.

לאחר הגל הראשון של הקורונה, התכנסנו בבת עמי להסקת מסקנות והפקת לקחים ובהתאם עודכנו נהלים הנוגעים לאופן הפעלת המתנדבים ולעבודת הצוותים, ונמצאה הנוסחה המתאימה להתאמת הפעילות למצב הקיים. כל זאת בלא להזניח יוזמות חדשות ותוכניות מיוחדות. בבת עמי דאגו, ככל שניתן, שבנות ובני השרות ימשיכו להרגיש משמעותיים ויהיו בעשיה מתמדת. הותאמו לכולם תקני צל, תקנים שיכנסו לתוקף במידה ומקום השרות המקורי שלהם ייסגר.

עם תחילת הגל השני, חלק מבנות ובני השרות של בת עמי נשארו בתקניהם המקוריים ועבדו הרבה מעבר לרגיל. חלק אחר המשיך להתנדב במסגרות המקוריות שלהם, אך עשה זאת מרחוק, באמצעות תוכנות כדוגמת zoom, והנותרים, שובצו בתקני הצל. בנות ובני השרות של בת עמי עומדים תמיד בחוד החנית, היכן שצריך­ אותם. מתייצבים לעשייה חברתית, ערכית, הכרחית וחשובה.

רבים מהם ישבו בלשכת התעסוקה, הקלידו פרטים של אנשים שנותרו ללא עבודה כדי שיקבלו את זכויותיהם מהר ככל שניתן. אחרים התגייסו לעזרת צוותי הרפואה, בין היתר ע"י כך שדאגו לרווחת ילדיהם. בנות השרות בבתי הילד, כפרי הנוער והמשפחתונים, סגרו שבועות שלמים בלא כל אפשרות לבקר בביתן, מהחשש להדבקה וחשיפת הילדים והנוער לנגיף הקורונה.

זאת ועוד, כחלק ממציאות השינוי הוקם בבת עמי גרעין התפוצות. מאחר והשנה לא ניתן היה לשלוח בנות שרות לקהילות השונות בעולם, יזמה בת עמי בשיתוף עם הרשות לשרות לאומי ומשרד התפוצות גרעין שמטרתו שמירת קשר מהארץ עם התפוצות. בנות הגרעין עובדות מול למעלה מ-70 בתי ספר ברחבי העולם, מעבירות שיעורים כלליים ופרטניים, מכינות פעילויות סביב שבתות ומועדי ישראל ומחדירות ציונות ואהבת ישראל, ע"מ לחזק את הקשר עם יהודי התפוצות ואת הזיקה שלהם ליהדות ולמדינת ישראל.

בימים אלו, של חג החנוכה, בני ובנות השרות בבת עמי דואגים ליצור אווירת חג מושלמת, העומדת בכללי הקורונה, בשכונות בהן הם נמצאים. הם מעבירים סדנאות ליצירת חנוכיות, דואגים לחלוקת ספוגניות, מארגנים ערבי שירה והלל למבוגרים וילדים כאחד, דואגים לכל המבודדים, בין היתר ע"י פעילויות ותעסוקה מגוונת, משחקי חברה, ערכות יצירה, מתכונים ועוד.

בבת עמי רואים בכל קושי הזדמנות. דוגמא לכך היא הפעילות של בנות גרעיני בת עמי אשר בתקופה מאתגרת זו חושבות גם על "האנשים השקופים", נהגי המוניות, האוטובוסים, מאבטחים ואחרים, ומחלקות להם עוגיות מעשי ידיהן, סופגניות ושתייה חמה ומאירות את החג עבורם.

ראובן פנסקי, מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי: "במשך כל השנה המתנדבות והמתנדבים של בת עמי נותנים את הלב והנשמה למען כלל אזרחי המדינה. זה הזמן שלנו להאיר אור על עשייתם ולברך אותם ואת משפחותיהם בחג חנוכה שמח".