מחזקים זהות יהודית באמריקה הלטינית

תכנית לימודית חדשה לחיזוק זהות יהודית בקרב תיכוניסטים יהודיים באמריקה הלטינית. הקהילות יודעות שזה מוביל לא פעם לעלייה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תשפ"א

מחזקים זהות יהודית באמריקה הלטינית-ערוץ 7
אילוסטרציה
פלאש 90

במרכז לוקשטיין שבאוניברסיטת בר אילן נפתחה תכנית חדשנית להוראת מקצועות היהדות בבתי ספר תיכונים בתפוצות. עם ד"ר מאיר בן יצחק, מרכז הפעילות בארצות אמריקה הלטינית במרכז, שוחחנו על התכנית ויעדיה.

"בתקופה שמדברים הרבה על הקשר עם התפוצות והקשר החי עם מדינת ישראל פיתחנו תכנית שאני קורא לב 'לבגרות במקצועות היהדות'. מדובר בלימוד שמבוסס על קורסים בספרדית שמשתלבים בתכנית הלימודית של כל בית ספר תיכון בדרום אמריקה, יש להם קרדיט באוניברסיטת בר אילן ופוטר אותם מלימודי יסוד ביהדות ויש הסכמים עם אוניברסיטאות אחרות בעולם שיכירו בקורסים".

"מדובר בארבעה תחומים: היסטוריה יהודית, תנ"ך ומקורות, פילוסופיה ואקטואליה ישראלית", מספר ד"ר בן יצחק על התכנית בה משתתפים תלמידים מכיתות ז' עד י"ב. כשהוא נשאל מה מהנושאים הללו מעסיק יותר את תלמידי הקהילות היהודיות במדינות אמריקה הלטינית הוא משיב: "נושא היסטוריה ואקטואליה ישראלית מאוד מעסיק אותם ובונה את הזהות שלהם ואת ההשתייכות ההיסטורית שלהם".

חיזוק הזהות היהודית והקשר להיסטוריה ולמורשת הישראלית והיהודית מפתח אצל הצעירים גם את הרצון לעלות לישראל, אם כי הדברים נבנים באופן הדרגתי וכתהליך פנימי אישי. בהקשר זה מזכיר ד"ר בן יצחק את מעורבותם של תלמידים רבים בתנועות נוער, מה שמעודד תופעות של לימודים במשך שנה בישראל, הגעה לישראל לתקופת השירות הצבאי ועוד. המציאות הקיימת בעולם הופכת את ההגעה לישראל לקורצת הרבה יותר מבעבר, אומר בן יצחק.

ומה חושבים בקהילות ובמשפחות על הצעירים שמחזקים את הזהות היהודית ועם זאת גם את השאיפה לעלות לישראל? "כנער לפני אי אלו שנים התמודדתי עם השאלה הזו. בסופו של דבר, משפחות יהודיות מכירות בחשיבות ההגעה לארץ ויש הרבה "משכני אחריך נרוצה", הרבה משפחות מגיעות לארץ בעקבות הילדים. זו אמנם טיפה מול העליה ההמונית מברית המועצות אבל זו הוראת קבע שמטפטפת לישראל".

על פוטנציאל העליה ממדינות אלה לישראל אומר ד"ר בן יצחק כי הנתונים משתנים על פי זהות החוקר העומד מאחורי כל מחקר, אך "כולם מסכימים שיש בין 400,000 לחצי מיליון יהודים בדרום אמריקה. זה הפוטנציאל. קשה לכמת כמה מהם רוצים להגיע. זה לא מדע מדויק, אבל ככל שעולים גיאוגרפית מארגנטינה למקסיקו וכו' ניתן לומר בצורה גסה שהמצב הכלכלי של הקהילות הולך ומשתפר ואז יש יחס ישיר בין המצב הכלכלי לרצון להגיע לישראל", ככל שהמצב הכלכלי טוב יותר יש ירידה ברצון לעזוב הכול ולעלות לישראל.