האגודה להתנדבות: 10 מיליון שעות התנדבות בשנה

בכל אחד מימי החנוכה נאיר בערוץ 7 על פועלן של עמותות השירות הלאומי-אזרחי. והיום: האגודה להתנדבות

ערוץ 7 , א' בטבת תשפ"א

האגודה להתנדבות: 10 מיליון שעות התנדבות בשנה-ערוץ 7
האגודה להתנדבות
צילום: באדיבות הרשות לשירות לאומי-אזרחי

האגודה להתנדבות, ארגון המתנדבים הגדול ביותר בישראל והגוף שייסד את השירות הלאומי- אזרחי לפני יובל שנים.

האגודה חרטה על דגלה לחזק את החוסן החברתי במדינת ישראל באמצעות תוכניות התנדבות ארוכות טווח. מתנדב שמצטרף לאגודה הופך להיות חוליה בשרשרת של מעל 130,000 בוגרים ו- 8,000 מתנדבים מידי שנה, שמייצרים יחדיו כ- 10 מיליון שעות התנדבות שנתיות.

האגודה בונה עתיד דרך התנדבות משמעותית, למתנדבים שלה, לאלה שנהנים מההתנדבות ודרכם לחברה הישראלית כולה.

האגודה היא תמונת פסיפס מרהיבה של החברה הישראלית ומפעילה תוכניות התנדבות - לצעירות דתיות, לצעירים חילונים, לצעירים מהחברה הערבית והדרוזית, לצעירים במצבי סיכון ועם מוגבלות.

לאגודה אין ספור תוכניות ייחודיות בכל התחומים - בביטחון (מוסד, שב״כ, מוקדי ביטחון ועוד), בחינוך וברווחה (חינוך פורמלי ולא פורמלי, חינוך מיוחד, פנימיות, כפרי נוער ועוד), במשרדי הממשלה ובמגזר השלישי ובמיוחד בתקופת ההתמודדות עם מגפת הקורנה בתחומי הבריאות (בתי החולים בגרעינים ייחודיים, במד״א ועוד).

בנוסף, האגודה מפעילה את תוכנית "בשביל" שמסייעת לרשויות ולבתי ספר במימוש ומיצוי הפוטנציאל החינוכי-חברתי הרב הטמון ב"תכנית להתפתחות אישית ומעורבות החברתית" של משרד החינוך, בהשתתפות אלפי תלמידים שכחלק מההתנסות במעורבות חברתית במהלך לימודיהם בתיכון שהם נדרשים לבצע כתנאי לזכאותם לתעודת בגרות, מתנדבים בקהילה וזוכים לליווי צמוד ופרטני של רכז וחונכים מטעם האגודה.

המוטו של האגודה להתנדבות הוא "יוצרים שינוי – בונים עתיד" שהוא לא רק סיסמה, אלא דרך חיים. החזון של האגודה הוא הובלת שינוי חברתי בעשייה שמצמצת פערים סוציו-אקונומיים, תורמת לבניית חוסן חברתי במדינה ומקדמת חברה שוויונית, סובלנית וסולידרית בעלת זהות וייעוד משותף, ובמקביל מסייעת בבניית העתיד של המתנדבים, שמקבלים מעטפת חמה ומכילה, כלים לחיים והכוונה מקצועית כדי להשתלב בהמשך בתחום העשייה מבחינה מקצועית.

באגודה מספרים בגאווה על אלפי מתנדבים שהמשיכו לעבוד בתחום ולעתים גם במקום השירות שלהם וחלקם הגיעו לתפקידים בכירים ביותר. כיום אפשר לפגוש בוגרים של האגודה להתנדבות בתפקידים משמעותיים בממשלה ובכנסת, בבתי החולים, בבתי המשפט, בשירות הביטחון, במוסדות חינוך ועוד.

בתקופה האחרונה בצל הקורונה מתנדבי השירות הלאומי של האגודה ברחבי הארץ היוו חלק אינטגרלי בחזית המאבק הלאומי והרגישו את נוכחותם בקהילות השונות. בימים אלו מקיימים הגרעין השונים של האגודה מגוון פעילויות ויוזמות חברתיות ברוח החג ובהן הדלקות נרות עם קשישים, חלוקת ערכות לחג למשפחות מעוטות יכולת, קישוט בתי ספר, ערכות לתלמידים וחניכי תנועות נוער, ועוד מגוון פעילויות שמטרתן להאיר את החג בקהילות השונות.

ראובן פנסקי, מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי: "במשך כל השנה המתנדבות והמתנדבים של האגודה להתנדבות נותנים את הלב והנשמה למען כלל אזרחי המדינה. זה הזמן שלנו להאיר אור על עשייתם ולברך אותם ואת משפחותיהם בחג חנוכה שמח".