אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הפרלמנט ההונגרי העביר ביום שלישי בערב חוק חדש האוסר על זוגות חד מיניים לאמץ ילדים, ומגדיר את ערך המשפחה כנישואין בין גבר ואישה בלבד.

נוסח החוק החדש קובע כי "יסוד המשפחה הוא נישואין ויחסי הורה וילד. האם היא אישה, האב הוא גבר".

החוק החדש אוסר לחלוטין על זוגות חד מיניים לאמץ ילדים. עד היום נאסר על זוגות חד מיניים לאמץ ילדים, אך רבים ניצלו פרצה בחוק על מנת לאמץ ילד לבדם, ולאחר מכן לגדל אותו יחד עם בן זוגם.

על פי החוק החדש, גם בודדים חד מיניים שיבקשו לאמץ ילד יידרשו להעביר בקשה רשמית לשר לענייני משפחה ולקבל את אישורו לאמץ ילד, אלא שהשרה לענייני משפחה בהונגריה, קטאלין נובאק, נחשבת לאחת השרות השמרניות ביותר ומקדמת בשנים האחרונות את המודל של המשפחה המסורתית ובה גבר ואישה בלבד.

שרת המשפטים ההונגריה, יודית ורגה, כתבה בפוסט בפייסבוק כי השינויים בחוק "נועדו להגן על מוסד הנישואין כשיתוף פעולה בין גבר לאישה" לדבריה. היא הוסיפה עוד כי "בסיס הקשר המשפחתי הוא הנישואין ויחסי הורה וילד. האם היא אישה, האב הוא גבר".

החוק החדש זכה להתנגדות עזה מצד ארגוני זכויות אדם וקהילת הלהט"ב שטענו כי מדובר בפגיעה בזכויות האדם. "זהו יום חשוך לקהילת הלהט"ב של הונגריה ויום חשוך לזכויות אדם", אמר דייוויד ויג, מנהל ארגון אמנסטי אינטרנשיונל בהונגריה.

מפלגתו של ראש הממשלה ויקטור אורבן פועלת בשנים האחרונות לבצע שינויים בחוקה ההונגרית על מנת להגן על ערכי המשפחה ואף אסרה על טרנסג'נדרים לשנות את המגדר המיני שלהם בתעודות הלידה. מלשכתו של אורבן בירכו על השינוי בחוק ומסרו כי "מדובר בניסיון לחזק את ההגנה על משפחות הונגריות ואת ביטחון ילדינו".