קומי אורי
קומי אורי צילום: קומי אורי

בעקבות המצור המשטרתי שמוטל על גבעת קומי אורי ביצהר, נאסר על שתי משפחות שהתגוררו בצד הדרומי של הגבעה לשוב לבתיהן.

הדבר הוביל לכך שבכל החודשים האחרונים לא הייתה במקום נוכחות יהודית ששמרה על האזור.

תושב קומי אורי שסייר אתמול (שלישי) במקום, נחרד לגלות כי ערבים חדרו לשטח בליווי כלים כבדים, והחלו בפעולות השתלטות חקלאית על האזור.

מדובר בשטח הקרוב כ-200 מטרים לבתי הגבעה וחדירת ערבים למקום מהווה סכנה ביטחונית.

השטח אליו חדרו הערבים, הינו שטח שכבר שנים רבות לא עובד ולא הייתה בו נוכחות ערבית, בין השאר משום שהדבר כאמור מהווה סכנה ביטחונית לתושבים.

תושבי קומי אורי מסרו בתגובה לאירוע: "לא יתכן שמערכת הביטחון תתנכל להתיישבות היהודית ותמנע מתושבים לחזור לביתם, בו בעת שערבים חודרים לשטח הגבעה ומשתלטים על אדמות, מתחת לאפם של שוטרי המג"ב המוצבים בגבעה. אנו קוראים למערכת הביטחון להתעשת ולהסיר במיידי את המצור".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) אמרה כי "המצב בגבעת קומי אורי ביצהר הולך ומחמיר. ממצור על חמש משפחות הגענו למצב שיש השתלטות עוינת על אדמות יהודיות".

שטרית אף אמרה כי הגישה לשר הביטחון שאילתה, הקוראת לו לחדול מהמצור. "מערכת הביטחון חייבת לפעול ולבלום ניסיונות השתלטות על אדמות יהודיות. התושבים בהתיישבות הם לא אזרחים סוג ב".

ח"כ אריאל קלנר הדגיש את החשיבות בהתיישבות היהודית במקום. "המצור על קומי-אורי חסר תקדים, קודם מבחינת הענישה הקולקטיבית ועכשיו אנו גם רואים שנגרם נזק ברמה הלאומית, כאשר ארץ ישראל נופלת לידי זרים". קלנר גם ציין כי נקבע דיון בוועדת חוץ וביטחון בנושא לבקשתו, אולם "קיומו של הדיון מתעכב, מטעמים טכניים, בניגוד לתקנון".

יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין, תקף אף הוא את המצור המשטרתי. "אין זה מן הנמנע, כי המציאות ההזויה של גזלת הקרקע והחרבת בתי היהודים - ומנגד הזמנת הערבים לבוא וליהנות מן ההפקר, היא מציאות מתוכננת מראש".

"חורבן דומה שנעשה לשכונות יהודיות גדולות בהרבה, לא הוביל לשבירת כלים וליציאת הימין ה"אידאולוגי" מן הממשלה. המסר היה ברור, חורבן של התיישבות יהודית הוא משהו שהימין האידאולוגי מכיל ולכן אי אפשר להגדיר את חורבן קומי אורי כהפתעה", דברי פייגלין.