הרב אריאל וידר
הרב אריאל וידר צילום: מוטי לוריא, מכון פוע"ה

ביממה האחרונה הכותרות בתקשורת עוסקות בדרמה שהתחוללה בבית החולים אסף הרופא. הסיפור הוא קשה, אדם שרצח את רעייתו החולה במחלה סופנית ולאחר מכן התאבד.

אמנם המשטרה נמצאת כעת בחקירה האם המעשה היה מוסכם על שניהם או לא, אך האמת שזה כלל לא משנה.

האירוע הדרמטי הזה מלמד על מצוקה גדולה, המתרחשת בכל יום, בה בני זוג ומשפחות נמצאות בצומת קשה ומשמעותית בחייהם המשותפים.

את המצוקה המדוברת של המשפחות אנו מכירים מקרוב. מדי יום אנו נתקלים באגף קדושת החיים במכון פוע"ה בקושי ובכאב העצום של משפחות החולים. אלו שרואים את יקירם נמצא במצב סופני ומרגישים אובדי עצות.

הטפסים הרבים והשאלות הקשות עליהן בני המשפחה נדרשים לענות ולחתום במצבים אלה קשות מנשוא ופעמים רבות משאירות את המשפחה עם ייסורי מצפון רבים ותהיות, האם נלקחה ההחלטה הנכונה?

כשאני שומע בחדשות את המקרים שקורים במדינה בנושאים אלה, ליבי נחמץ. ברור שרצח והתאבדות זו לא הדרך. הרי אין שום היתר בעולם הדתי והמוסרי לנהוג כך. ואינני יכול שלא לתהות, אולי במידה והייתה להם כתובת לקבלת ליווי בנושא זה היה נותן את הכח להתמודד? אולי הדברים היו מסתיימים אחרת?

רק אתמול סיימנו ללוות משפחה באחד מבתי החולים בארץ. משפחה בה האב היה בשלביו האחרונים והאחריות הכבדה כיצד לנהוג נפלה על כתפי בניו שנדרשו לקבל החלטות הרות גורל. בצומת הדרכים הזו הם הגיעו אלינו להתייעצות ואנו עזרנו להם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר.

בשבת האחרונה קראנו על יוסף שברגע הקשה בחייו מה שנתן לו את הכח זה החיבור לשורשיו העמוקים – "דמות דיוקנו של אביו שנראתה לו" היא זו שנתנה לו את הכח להתמודדות הקשה.

כששואלים אותי מי פונה אלינו ולמי אנו מסייעים אני עונה בפשטות - לכל מי שמעוניין וזקוק לעזרה. גם אנשים שבשגרת חייהם אינם מקיימים מצוות יודעים לקבל את הכוחות להתמודדויות הקשות בחייהם מהשורשים העמוקים שלנו, כח התורה. הוא שמראה לנו דרך ברורה ברגעים הלא פשוטים בחיינו.

לאורך עבודתי במכון פוע"ה אני שומע זעקה גדולה של משפחות רבות שאומרות שבענייני קדושת החיים, אין להם למי לפנות. אני מבקש ממכם, אל תישארו לבד! אנחנו פה בשבילם ובשבילכם.

הרב אריאל וידר הוא יועץ, פוסק ומנהל אגף קדושת החיים במכון פוע"ה