מלכה לייפר בבית המשפט
מלכה לייפר בבית המשפט צילום: פלאש 90

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע הערב (רביעי) כי חתם על צו ההסגרה של מלכה לייפר לאוסטרליה.

"לאחר שנים ארוכות, אחרי נסיון בזוי להתחזות ללוקה בנפשה ולאור פסיקת בית המשפט העליון, חובתנו המוסרית לאפשר את העמדתה לדין של לייפר", צכתב ניסנקורן בטוויטר.

לייפר ניסתה בשנים האחרונות להתחמק ממשפט באוסטרליה בו היא תואשם בתקיפה מינית.

אתמול דחה בית המשפט העליון את ערעורה של לייפר נגד הסגרתה.

השופטת ענת ברון כתבה כי "מעת שהוגשה עתירה להסגירה לאוסטרליה, חלפו למעלה משש שנים. אין הליך שהיא לא נקטה בו ואין טענה שפסחה עליה בניסיון למנוע את הסגרתה. עם מתן פסק דיננו נסתם הגולל והכרזתה כבת הסגרה מקבלת תוקף סופי. יידע כל מי שמבקש למלט עצמו מן הדין כי לא ימצא בישראל עיר מקלט".

הבקשה להכריז על לייפר כבת-הסגרה לאוסטרליה הוגשה בשנת 2014 לצורך העמדתה לדין בגין ביצוע עבירות מין בקטינות שהיו תלמידותיה. אולם, בית המשפט המחוזי שדן באותו שלב בתיק מצא כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין נוכח מצבה הנפשי, ולכן הופסק ההליך בשנת 2016.

בתחילת שנת 2018 חודש הדיון בבקשת ההסגרה, בשל חשד כי לייפר מתחזה ומציגה מצג שווא בקשר למצבה הנפשי. לאחר שהוגשו מספר חווֹת דעת פסיכיאטריות בעניינה, ובהן חוות דעת שנערכה על ידי פאנל מומחים, קבע בית המשפט המחוזי כי לייפר מתחזה לגבי כושר השיפוט שלה ויכולת תפקודה, וכי היא מסוגלת לעמוד לדין.

על קביעה זו הוגש ערעור לבית המשפט העליון אשר נדחה לפני כשבועיים וחצי, וכעת הורה בית המשפט המחוזי על הכרזתה של לייפר כבת הסגרה. סנגוריה הגישו ערעור לבית המשפט העליון שכאמור נדחה הבוקר.