מזרימים חיים

הרוב החריג שבו עברה השבוע הצעת החוק להסדרת תשתיות המאחזים ביהודה ושומרון מנכיח את עוצמת ההחמצה

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' בטבת תשפ"א

מזרימים חיים-ערוץ 7
חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' במהלך ההצבעה על חוק 'מרקם חיים'
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

חוק 'מרקם חיים' שעבר השבוע בקריאה טרומית בכנסת הוא איתות לגודל ההחמצה של הממשלה הנוכחית. הסכמה נרחבת שכזאת, 60 ח"כים שתומכים מהאופוזיציה ומהקואליציה, לא נראתה כאן כבר זמן רב.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' קרא אומנם במהלך הדיון גם לאחר ההצבעה לבליץ חקיקתי לאישור החוק בשבוע הקרוב, אבל זה כנראה לא יקרה. עם זאת, בימים שנותרו עד לפיזור הכנסת אפשר לקדם את החוק ולאשרו בקריאה ראשונה, מה שיאפשר להחיל עליו רצף חקיקה ולהמשיך מאותו מקום בכנסת הבאה.

לצד זאת קיימת כמובן האפשרות הקלושה שהממשלה תאשר הצעת חוק ממשלתית משלה. מדוע קלושה? כי העיסקה שנרקמה השבוע בין הליכוד לכחול־לבן עסקה בעיקר באישורם של שני יישובים כרשויות חדשות, לבקשתה של ש"ס. את חוק ההתיישבות הצעירה, כנראה, פחות דחוף לנתניהו לקדם. חשוב לעשות כאן את ההפרדה, כי בליכוד אין כמעט חכים שמתנגדים. כולם תומכים. הנושא הוא בעיקר ראש הממשלה, שהסוגיה הזאת פחות מטרידה אותו ולא נמצאת על סדר היום שלו.

גם מפלגת כחול־לבן מפתיעה בהתנגדות של ראשיה שרק מגלים את פרצופם. מבחינה אלקטורלית הם נתפסים כטיפשים. סקר שנערך על ידי דיירקט פולס בקרב מי שמגדירים את עמדתם הפוליטית מרכז או בוחרי כחול־לבן העלה כי 73.1 אחוזים מסכימים כי כל אזרח ביהודה ושומרון שהממשלה שלחה ועודדה אותו להתיישב על אדמות מדינה, המדינה מחויבת לתת לו שירותים כמו כל אזרח שווה חובות וזכויות במדינה. רק 22.9 אחוזים לא הסכימו ו־4.1 אחוזים היו ללא עמדה.

עוד נמצא בסקר כי 54.6 אחוזים מסכימים כי בנייה בלתי חוקית בהיקף רחב פותרים בהסדרה, ומה שעושים כלפי הערבים בחוק קמיניץ צריך לעשות גם כלפי היהודים ביהודה ושומרון. 28.8 אחוזים לא הסכימו לכך ואילו 16.6 אחוזים לא הביעו עמדה. כמו כן, 58.3 אחוזים מאלו שמגדירים את עמדתם הפוליטית מרכז או כחול־לבן הסכימו כי זה לא מוסרי שהמדינה שלחה אזרחים להתיישב באדמות מדינה, הבטיחה להסדיר את מעמדם ומשאירה אותם ללא תשתיות בתת־תנאים לעומת 33.2 אחוזים שלא הסכימו לכך ו־8.5 אחוזים שלא הביעו דעה.

בהתיישבות הצעירה דורשים צדק, כך אומר לנו אליהו עטיה, מנהל פורום ההתיישבות הצעירה. הוא מכוון בעיקר לראש הממשלה ולהחלטת הממשלה. בתוך עמו הוא חי ומבין את הניואנסים של מה שמתרחש עכשיו בכנסת.

ישיבת הממשלה שנדחתה השבוע בגלל חשבונות פוליטיים קטנים חייבת לעסוק בנושאים האלה. ההתיישבות הצעירה חיכתה בחלקה קרוב ל־30 שנה לרגע הזה. בנימין נתניהו, אשר מכריז על עצמו כמנהיג הימין, צריך לדפוק על השולחן כעת ולומר את המילה האחרונה. האם יעשה זאת? האם במקום דיבורים על הסדרה הוא יבצע בפועל? נחיה ונראה.

סוף עידן השפנים

אוהבי ההפתעות עלולים להתאכזב ביום שלישי הבא בחצות. בנימין נתניהו נחשב במשך שנים ארוכות כקוסם פוליטי, כמי שיודע להפתיע ברגע האחרון, אבל הסבירות הגבוהה היא שלא יהיו שום הפתעות בכל הקשור להליכה לבחירות. גורם בכיר בליכוד אומר ל'בשבע' כי נתניהו כבר בחר באפשרות הבחירות. "מנוי וגמור עם ראש הממשלה ללכת לבחירות. השותפות עם כחול־לבן הייתה כורח, ונכון לעכשיו המשכה עלול רק להזיק לנו". לדבריו, "היו ניסיונות להציע פשרות, אבל בכחול־לבן התעקשו ולא היו מוכנים ללכת לקראתנו אפילו מעט".

בהמשך לדברים אלה אפשר לציין שאומנם היו ניסיונות להציע פשרות, אבל הן היו בעיקר באמצעות גורמים נוספים. גנץ ונתניהו לא שוחחו ימים ארוכים, נתניהו גם לא מעוניין בכך. הוא כבר במוד של בחירות. זה ניכר בנאומים ואפילו בתגובות.

ייתכן שבהפוך על הפוך, זריקת המרץ שקיבל נתניהו ללכת לבחירות ולא להתפשר קשורה דווקא להכרזתו של גדעון סער שאליו הצטרפה השבוע יפעת שאשא־ביטון. בסביבת נתניהו מדברים על הזדמנות. מעריכים שנתניהו ישחק באופן משמעותי על קמפיין של מי שאיתו ומי שנגדו וישקיע כוח רב במאבק במי שלא יצהיר שיתמוך בממשלה בראשותו – כשהדברים מכוונים בעיקר לגדעון סער ולנפתלי בנט. דווקא בנט, שאמר השבוע שהוא לא פוסל אף אחד, אולי סיפק רמז לכך שישיבה עם נתניהו היא לא בגדר ייהרג ובל יעבור, ובכך בידל את עצמו מסער שזועק "רק לא ביבי".

מתחיל להיות צפוף בימין, כולם רואים את הסקרים. נתניהו בינתיים מתייצב על 27 מנדטים. להערכתו הוא יסיים עם יותר מ־30. מפלגתו של סער וימינה מקבלות יחד בסקרים סביב 35 מושבים בכנסת, ושתיהן יודעות שכדי שהמספר הזה יישמר תצטרך להיעשות עבודה קשה מאוד מול נתניהו, מהאסטרטגים הפוליטיים המבריקים ביותר שיש. פשוט זה בוודאי לא יהיה.

פוליטיקה עושים בחדרים סגורים

בינתיים בנט ממשיך לדבר תכל'ס. השבוע הוא הציג לציבור את הפרק הראשון מתוך תוכנית שהגה תחת הכותרת "מאבטלה לפרנסה". מדובר בתוכנית שגובשה לאחר התייעצות עם כלכלנים בכירים שמעורים לעומק בנעשה בשוק הישראלי.

בנט טוען כי ב־1 ביולי 2021 ייפלטו 800 אלף מובטלי הקורונה לשוק העבודה. הוא מציין כי יותר ממחצית מדורשי העבודה הם צעירים עד גיל 34, ולדבריו מספר דומה הם "מובטלים כרוניים", שבלי התערבות המדינה לא יצליחו לשוב לשוק העבודה. לדעתו, ממשלת ישראל צריכה להיערך כבר עכשיו למצב החירום התעסוקתי. לשם כך הוא מציע שורה של הצעות אופרטיביות, שבשורה התחתונה יאפשרו ליותר ישראלים לצאת ממעגל האבטלה, גם באמצעות תמריצים, ולחזור לשוק העבודה אחרי משבר הקורונה.

לטענת בנט יש גם דרך נכונה לעשות את הדברים. "משרד האוצר אינו גוף ביצועי, כל הדברים של שוק התעסוקה צריכים להיות תחת משרד הרווחה והעבודה. צריך להקים צוות שרים בענייני תעסוקה בראשות ראש הממשלה, כי שום דבר לא זז בלעדיו היום וזה רע מאוד", הוא אומר. לדעתו, "אין צוות שקם בבוקר וחושב על החזרת התעסוקה כפרמטר. צריך צוות כזה, שעבודתו עבודת נמלים אך הכרחית".

בנט מתעסק כרגע במהות, פחות בפוליטיקה. להצעה של אביגדור ליברמן לרוץ במשותף עם ימינה ומפלגתו של סער ענה שזו הצעה לא רלוונטית, שכן היא לא מועילה במאום למאבק בקורונה. אין הרבה פוליטיקאים שנוהגים כך. בחדרים סגורים הוא כמובן מתבטא פוליטית, אבל כלפי חוץ הוא בעיקר מגיב. הוא לומד את השטח, מחכה לרגע הנכון שבו לדבריו יהיה אפקט משמעותי יותר. גם הוא יודע שבסבירות גבוהה בנימין נתניהו יכול להיות שוב ראש הממשלה. בפעם הבאה, למרות הדם הרע, נתניהו יצטרך שותף כמוהו כדי להקים ממשלה. עם כל זאת בנט יהיה מוכן למצב כזה אם נתניהו ייתן לו את המקום הראוי. זה יכול לקרות ותלוי בעיקר בצד של ראש הממשלה.

לתוכניות טובות יש סיכויים רעים

לא רק בנט מעלה הצעות בנושא האבטלה הכרונית המסתמנת בעקבות משבר הקורונה. יגאל להב, ראש מועצת קרני שומרון, גיבש הצעה שמקובלת על השלטון המקומי והביטוח הלאומי והוצעה בשיח משותף עם ראשי ארגונים אלה. הצעתו של להב מתבססת על ההנחה שיש ענפים, בעיקר אלו שבהם מקבלים שכר נמוך, שבהם המוטיבציה לחזור לעבודה נמוכה מאוד.

להב הציע למנכ"ל הביטוח הלאומי להעביר את כספי החל"ת למעסיקים, שיוסיפו עוד מעצמם וכך העובד יקבל שכר גבוה יותר באופן שיתמרץ אותו לחזור לשוק העבודה. המשכורת תהיה גבוהה יותר למשך שבעת חודשים שבהם אמורים היוצאים לחל"ת להמשיך ולקבל את דמי האבטלה כך שכולם יהיו, על פי ההצעה, מרוצים.

כמובן שיש מקום אחד שבו פחות מרוצים מההצעה, והוא משרד האוצר. להב נפגש עם פקידים במשרד ואלו השיבו לו תשובות רפות ומתחמקות. זאת למרות שהוא הדגיש בפניהם כי מדובר בכסף שהמדינה ממילא התכוונה לשלם. לכאורה זו תוכנית מצוינת. אבל למדנו כבר ממקרה התוכניות של חבר הכנסת בנט, שגם אם הן מצוינות וישימות, הכול פוליטי.

להב גורס כי "האנשים ירוויחו יותר, המשק ירוויח יותר, וייתכן שבגלל התמריץ המעסיק יוכל להעסיק יותר עובדים. עם המשבר הזה של הקורונה זה הזמן לשנות – כשהביטוח הלאומי והמעסיקים ישלבו ידיים ושכר העובדים יעלה באופן זמני בעשרות אחוזים".

כעת הוא מחכה בעיקר לתשובות. משרד האוצר גורר רגליים. ייתכן שהדברים פשוט צריכים פומבי. בלשכת נתניהו יש תירוצים למכביר למה לא לעשות משהו שבנט מציע ומעניין מה ישיבו על הצעתו של יגאל להב. בשורה התחתונה: מדובר בתוכנית שלא עולה למדינה יותר ממה שכבר תכננה להוציא ומביאה ערך מוסף גדול. לתשומת ליבם של ראש הממשלה ומקבלי ההחלטות.

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com