הדברים הכי מעניינים בבהוטן

אחרי שכבר התרגלנו לעובדה שהיא קיימת, הגיע הזמן לבדוק מה באמת מעניין בבהוטן

מתנאל ראט , א' בטבת תשפ"א

הדברים הכי מעניינים בבהוטן-ערוץ 7
נוף עוצר נשימה
צילום: iStock

עוד לפני שהתאוששנו מהסכם השלום עם דובאי, הופתענו לגלות שיש עוד מדינה שלא ידענו עליה כמעט כלום- בהוטן.

אז רגע לפני שאל על פותחת קו אווירי ישיר גם לשם, ריכזנו עבורכם את כל מה שבאמת מעניין באחת המדינות המבודדות בעולם.

תזכיר לי את השם?

לפני הכל, כדאי לדעת שרוב הסיכויים שאתם לא מבטאים נכון את שם המדינה. למרות שבתקשורת התקבע השם "בהוטן", למעשה צריך לבטא את השם בתור "בוטאן" ולפי האקדמיה ללשון העברית ככה גם אמורים לכתוב את שם המדינה. אבל כמו הרבה דברים אחרים- אפשר לשער שאחרי שכולם יתעלמו מהוראות האקדמיה ויכתבו את שם המדינה כמו שהם התרגלו, גם האקדמיה בסוף תיישר קו ו"תסכים" שנכתוב בהוטן.

מסלול נחיתה מסוכן

בניגוד למדינות אחרות עם נמלי תעופה מסודרים, בבהוטן יש בסך הכל "נמל תעופה" יחיד עם מסלול נחיתה אחד בלבד. המסלול הקטן נמצא בעמק תלול בין ההרים והוא נחשב לאחד מהמקומות המסוכנים בעולם לנחיתה. המדינה דורשת רישיון טיס מיוחד בשביל לקבל אישור לנחות בנמל התעופה המסוכן, ולפי ההשערות יש רק כמה עשרות כאלו בעולם כולו. ואם זה לא מספיק מסוכן- אותו המסלול משמש גם לנחיתות וגם להמראות.

מדינת האושר?

בעוד רוב המדינות בעולם מתמקדות במדד ה"תוצר הלאומי הגולמי"- הקשור לרווחים הכלכליים של המדינה, בהוטן המציאה את המדד העולמי "אושר לאומי גולמי" הבודק כמה מאושרים האזרחים בכל מדינה. המדד הומצא על ידי מלך בהוטן, שטען שלמרות שבהוטן היא מדינה ענייה, מה שחשוב באמת הוא האושר של האזרחים. המלך גם מעניק שירותי רווחה לכל האזרחים בחינם, ואף נותן קרקעות לחסרי דיור, בשביל להגביר את האושר במדינה.

על אף שבמדד האושר של בהוטן- המדינה מוגדרת כאחת המדינות המאושרות בעולם, מחקרים חיצוניים שבדקו את האושר במדינה דירגו אותה דווקא במקום נמוך יחסית- המדינה ה95 מתוך 156 בעולם (ישראל, אגב, במקום ה14). ההבדלים החדים מעלים קצת חשדות לגבי מדידות האושר שעושה המלך במדינה שלו, ועל האפשרות שהוא מרמה בשביל להגביר את האמון של האזרחים, אבל כך או כך- מדד האושר שהם המציאו הפך לנחלת הכלל.

המקום המאושר בעולם?
צילום: iStock

אין רמזורים

בהוטן היא המדינה היחידה בעולם שאין בה אף רמזור, אפילו לא בעיר הבירה שלה. מלך בהוטן הוא לא חובב גדול של רמזורים, והוא מעדיף שהכוונת התחבורה תהיה בצורה אנושית ולא מכנית. בעבר היה ניסיון להחליף את השוטרים ברמזורים אבל התושבים אהבו את השוטרים שעומדים בצמתים ומנופפים בידיים, וביקשו להחזיר אותם לעבודה.

יער חובה במדינה

איכות הסביבה היא נושא חשוב לתושבי בהוטן, ולפי חוקת המדינה יותר מ60 אחוזים משטח המדינה חייב להיות מכוסה ביער. החוק גם אוסר כמעט כל ציד או פגיעה בחיות, ולכן אפשר לראות חיות רבות משוטטות בחופשיות ביער. המדינה גם מתגאה בכך שהיערות שלה סופגים יותר פחמן דו חמצני ממה שהתושבים מייצרים בשביל לעזור לכדור הארץ.

לא אוהבים תיירים

בהוטן הייתה במשך שנים מנותקת מהעולם, אבל גם היום כאשר מותר לתיירים להגיע אליה עדיין הם צריכים להתמודד עם הרבה הגבלות. הטיולים במדינה חייבים להיות מלווים על ידי מדריך ממשלתי שמרשה להסתובב רק במקומות מוגדרים בלבד. אבל למרות ההגבלות והפחד מהנחיתה המסוכנת, תיירים מכל העולם עדיין מגיעים מדי שנה להסתובב ביערות המדהימים של המדינה.

מגיעים למרות הכל
צילום: iStock

לא להסתכל למטה

אחד המקומות האהובים ביותר בבהוטן הוא גם אחד המפחידים. הגשר הארוך נמתח לאורך 160 מטרים בין ההרים ורק גדר נמוכה למדי מפרידה בין מי שעובר עליו לבין נפילה לתהום. הנוף מתחת לגשר כמובן מהמם, אבל לא כולם מסכימים שהוא שווה את הפחד.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!