הרב חיים אמסלם: לאחד את כוחות הציונות הדתית

הרב אמסלם מסביר מה מוביל אותו חזרה להתמודדות בזירה הפוליטית וקורא לאיחוד עם מפלגות הציונות הדתית: היה לנו הסכם חתום.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשפ"א

הרב חיים אמסלם: לאחד את כוחות הציונות הדתית-ערוץ 7
הרב אמסלם בכנס 'עם שלם'
צילום: 'עם שלם'

הרב חיים אמסלם בוחר לשוב אל הזירה הפוליטית ולהתמודד בראשות תנועתו 'עם שלם' על מקום בכנסת.

בראיון לערוץ 7 הוא מסביר את מניעי שובו אל הזירה שהותירה בו לא מעט צלקות, וקורא לאיחוד הציונות הדתית למפלגה משותפת עמו.

"אני מונע משליחויות קדושות ואני חושב שאסור לי הרים ידיים מהשליחויות שלי", אומר הרב אמסלם על עצם הבחירה לשוב ולהתמודד. "גם בגין התמודד פעם אחר פעם אחר פעם עד שעלתה בידו", הוא מזכיר.

"הדברים שאני דוגל בהם צריכים ייצוג. הפעם הצלחנו לאחד תחת המטרייה של עם שלם את כל אותו ציבור חרדי שמבין שמרחב הקיים של מדינת ישראל המפלגות החרדיות לא יכולות לתת מענה בחינוך, בלימודי ליבה, בפרנסה, בייצוג נשים ועוד. לכל אלה אין מענה כמפלגה חרדית. אני אמנם פונה לציבור הרחב אבל אני בא מתוככי המגזר ואומר שאם לא נפעל למען עצמנו זה לא יקרה".

שאלנו את הרב אמסלם אודות אותם רבים מהמגזר החרדי המוצאים בליכוד את ביתם הפוליטי, והוא משיב: "לא סוד שניסיתי גם בליכוד. המפלגות החרדיות מהלכות אימים על הליכוד שלא יכול בלעדיהם, ולכן הליכוד לא ייתן במה רחבה לחרדי שנוגד לכאורה את הפול של מצביעי המפלגות החרדיות".

"מיליון ושלוש מאות נפש בציבור החרדי והציבור הזה מפזר בכל המפלגות", אומר הרב אמסלם כשהוא מתייחס לשאלה אם אכן בכוונתו להתמודד עד הסוף או שמא מדובר בהתמודדות שתכליתה לצבור כוח לטובת מו"מ לאיחוד עם מפלגות אחרות: "אנחנו מאמינים שהפוטנציאל של המצביעים שלנו שווה אחוז חסימה, אבל כשאתה לא בטוח שהמפלגה תעבור אתה מתלבט. לכן ההחלטה שקיבלנו היא שכיוון שאנחנו רואים את עצמנו כמפלגה חרדית ציונית כל מפלגה ציונית ראויה לחבירה".

"בזמנו הצטרפתי לבית היהודי והתפקדתי לבית היהודי", הוא מזכיר. "למה ניסיתי ללכת לשם? היה לי הסכם חתום עם זבולון אורלב עם פרישתי או הפרשתי מש"ס, לרוץ יחד. המסמך החתום נמצא בכספת של איש עסקים ידוע בתל אביב. ההסכם היה לריצה משותפת, אבל זה לא יצא לפועל. אמרתי לאורלב שזה רק ישדרג אותו, אבל אורלב אמר שכאדם ישר הוא לא רוצה להביא עובדות חתומות למרכז. הוא התמודד מולו נפתלי בנט, בנט ניצח וזבולון פרש".

לדברי הרב אמסלם גם בנט עצמו היה מודע לסיכום העקרוני המדובר ו"אחד הטלפונים שקיבלתי אחרי 48 אלף קולות היה מבנט שבירך על ההישג. שאלתי אותו למה נטשת אותי, למה גרמת לי ללכת לבד. הייתה שתיקה רועמת של חצי דקה ואחר כך הוא אמר 'אחרי שצירפתי מפלגה נוספת נוצרו קשיים מסוימים'".

ממשיך הרב אמסלם ומספר: "גם אחרי הבחירות ההם אורי אורבך ז"ל, שהיה מעורב בסיבוב הראשון, ניסה להניע אותו שוב. שקד הייתה בעניין. קיימנו כמה פגישות במשרד שלו וסוכם שזה הדבר הנכון לעשות, ש'עם שלם' צריכה להיות בציונות הדתית. אחר כך התפקדתי ופקדתי רבים לבית היהודי".

בהמשך, כזכור, התמודד הרב אמסלם בחבירה ל'זהות' של משה פייגלין שאותו הוא מעריך מאוד, אך המפלגה לא עברה את אחוז החסימה. כעת, הוא אומר, "אני דבק בשליחות ומנסה לעשות אותה בכל דרך. עכשיו זו שעת כושר, כי הצימאון גדול בציבור החרדי לצאת מקונכיית העוני, לפרנס את ילדיו, ללמוד ליבה בלי לפגוע בעולם התורה, לאפשר לעבוד ולאפשר תלמודי תורה, לאפשר לנשים חרדיות לעבוד ולייצג, לפתור בעיות של אפליה בשכר נשים, אפליה בחיי משפחה ועודד ברים שנוגעים לנשים. מה עם מפלגה חרדית שרוצה ציונות? אנחנו אמנם לא גדלנו בציונות הקלאסית אבל אנחנו רוצים להמשיך את מורשת הרבנים שאהבו את המדינה".

להערכתו של הרב אמסלם יש בכוחו לגרוף שלושה מנדטים והרשימה אותה הוא מגבש בנויה ממי שגדלו ועודם במגזר החרדי, ותקוותו היא חבירה לאחת ממפלגות הציונות הדתית שליבו קרוב אליהן, כהגדרתו. לזאת הוא מוסיף כי גם עליהן להתאחד לכדי מפלגה גדולה אחת ומאוחדת.

ביקשנו את התייחסות הרב אמסלם למתווה בנט להכנסת המגזר החרדי לשוק העבודה דרך הורדת גיל הפטור מגיוס לגיל 21. "כשהקמתי את עם שלם בתחילת הדרך ניסה להשתלב איתנו האלוף אלעזר שטרן, ואחד הדברים שהוא אמר לי אז כראש אכ"א לשעבר, זה שלא מאפשרים לחרדי לצאת לעולם העבודה גורם לו להישאר לכוד וחבל. המדינה מפסידה מכך. הוא לא לומד באמת. כידוע הייתי חבר בועדת פלסנר שניסתה לייצר מתווה גיוס. התייעצתי אז עם גדולי הרבנים עוד כשהייתי בש"ס וכולם הסכימו לדבר אחד - תלמידי חכמים אמתיים שכל עולמם הוא עולם התורה צריך לחזק ולגדל אותם, אבל כל מי שלא מתאים להיות מעמלי תורה יש לתת להם אופציה להיות כלכלנים, מהנדסים, רופאים ואנשי הייטק וחרדים. כל ילד חרדי יודע מה הרמב"ם כותב על מי שחושב רק לעסוק בתורה. כך נוכל לתמוך בלומדי תורה באמת בתקציבי ענק, במקום מימון של 200-300 אלף שחילקם לומד המדינה תממן 60 או 70 אלף שבאמת לומדים בפי שלוש ופי ארבע. התורה תפרח והמדינה תתברך גם כלכלית וגם תעלה את לומדי התורה כעטרה לראשה".

לקראת תום השיחה שאלנו את הרב אמסלם אם יתכן וההתנצחויות התורניות שלו עם עמדתם של גדולי המגזר החריד לאורך השנים, גם אם היו מאחורי דבריו סימוכין תורניים משמעותיים, הובילו לרתיעה אישית של הציבור החרדי ממנו? האם יתכן שאם את אותה אג'נדה שהוא מציג היה מעלה אדם אחר ההצלחה הייתה רבה יותר?

"לא הכעסתי את הרבנים", משיב הרב אמסלם. "כשפרסמתי את ספר 'זרע ישראל' קיבלתי ארבעים הסכמות של רבנים מכל הקשת, מהחרדים ועד הציונות הדתית. התקשורת החרדית כנראה בגלל המפלגות החרדיות שלא רצו שמישהו יבוא ויציע סוג של חרדיות אחרת נאבקו בכך. אני לא מוציא מכלל אפשרות שזה יקרה שוב. אין לי היום מאבק מול המפלגות חרדיות ואני אומר להם שליש מהחרדים לא מצביעים לכם אז מה עדיף, שתקום מפלגה חרדית נוספת או שהקולות יעברו למפלגות חילוניות".

"אני היום מפויס עם המפלגות החרדיות ואנחנו שומרים על קשר עם חלק מהח"כים החרדים. אולי בלהט הדברים, עוד בחיי הרב עובדיה, הם נתפסו כהתרסה, למרות שלא זו הייתה הכוונה. אולי היו מי שניצלו את הפרצה לטובתם. היום הדברים נראים אחרת. אני מוכן לשבת עם כל רב מכל מגזר אם הוא מוכן להקשיב בעניינים הלכתיים ואחרים ולעשות את הדברים באהבה ואחווה. מגיפת הקורונה מסוכנת מאוד, אבל מגיפת הפלגנות והרוח הרעה הנושבת היום היא מסוכנת ביותר וחייבים להוריד את המפלס הזה".

את דבריו חותם הרב אמסלם בקריאה לנפתלי בנט, לבצלאל סמוטריץ', ל'בית היהודי' שטרם בחר את מנהיגו ואף לאיתמר בן גביר לחבור למפלגה אחת אתו. "הבה נשב יחד. כל הכיפות הסרוגות מזומנים להתאחד. כוחנו באחדותנו".