הפגנת ימין בירושלים
הפגנת ימין בירושליםצילום: ערוץ 7

הרב דב ליאור, רבה לשעבר של קריית ארבע-חברון, קורא לציבור להשתתף בהפגנה שתיערך הערב (חמישי) מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, במחאה על עיכוב תוכנית הבנייה בעטרות.

מארגני העצרת שקלו לבטלה בעקבות מזג האוויר החורפי, אך הרב ליאור קרא להם לא לבטל את העצרת ולהפגין בכל מחיר.

''אם זה הזדמנות אחרונה זה חשוב, אפילו שלא יגיעו כולם אז כמה שיבואו יבואו. הרי לא ילכו לספור אם יש שם מאה איש או מאה חמישים", אמר הרב ליאור.

לדבריו, אי אישור התוכנית לבניית עשרת אלפים יחידות דיור בעטרות מבווה ביטוי לחולשה של ראש הממשלה שהבטיח בעבר לקדם את התוכנית.

"בתקופת ימי החנוכה שזה ימים של זיכרון העבר שאבותינו אז נלחמו נגד הרשעות של מלכות יוון על כל המשמעות של להיות עם, בוודאי שהמאבק של ישראל ותרבות יוון נמשך עד היום הזה שכל אלה שרוצים למנוע את שיבת עם ישראל לארצו זה המשך לאותה חולשה, לכן אם יש לנו נוער, אנשים צעירים או אנשים עם רוח צעירה שאכפת להם מההתיישבות והרחבת הטריטוריה של ירושלים ורוצים להביע את מחאתם, בוודאי שיבורכו ושה' יעזור להם ושתשמע תפלתינו שעם ישראל יחזור לכל מרחבי ארצנו הקדושה''.

הרב ליאור הדגיש כי ''העמקת ההיאחזות בכל מרחבי ארצנו מקרבת בסופו את הגאולה שכולנו מבקשים אותה".

כאמור, פעילי ימין יפגינו הערב (חמישי) מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים, בדרישה לאשר את התוכנית לבניית אלפי יחידות דיור באזור התעשייה עטרות שבצפון ירושלים. מדובר על שכונת ''עטרת יוסף'', על שמו של הרב עובדיה יוסף זצ''ל שעתידה לכלול עשרת אלפים יחידות דיור חדשות.

בנימין שפרן, אחד ממארגני המחאה, הסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע חשוב כל כך לבנות בעטרות: "אני מגיע למסקנות שאנשים לא יודעים עד כמה הנושא קריטי. ירושלים יכולה לאבד את הרוב הדמוגרפי. היא מתקרבת ל-41 אחוז ערבים ואם דרעי ונתניהו לא יקבלו החלטה זה לא יקרה בתקופת ביידן".

על ההתקדמות שלא מתרחשת בבניית השכונה מספר שפרן: "משרד השיכון הגיש את התכנית בפברואר, הוא מחכה להפקדה, והאישור תלוי בכינוס הועדה. לא נקבע תאריך כינוס בדצמבר, ואם זה לא יקרה בינואר נאבד 10,000 יחידות דיור במקום קריטי לירושלים שממנו יהודים גורשו ב-48', וזאת מעבר לחשיבות האסטרטגית של המקום כאצבע הצפונית של ירושלים".

בדבריו מזכיר שפרן גם את החשש שאזור עטרות ימשיך להיחשב קלף מיקוח מדיני. "אולמרט הבטיח לתת את המקום לפלשתינים וזה יכול לגרום לכך שישראל תוותר עליו בעתיד".

"הרבה מזה תלוי בשר הפנים דרעי. גורמים בסביבתו אמרו לנו שהם מודים שהוא יכול לעשות את זה, אבל אם הוא לא שומע כן ברור מנתניהו ולכן הוא לא יעשה את זה. הוא אמנם קיבל כן מעורפל. לכן ביטלו פגישה שהייתה אמורה להתקיים והוא לא מתכוון לקיים. אחד העוזרים שלו אמר לי בשיחה מוקלטת שדרעי אידיאולוגית לא מאמין בביצוע מעשים שיכולים להיות רגישים, למרות שהשכונה אמורה להיקרא על שמו של הרב עובדיה".

להערכתו של שפרן "אם נתניהו יגיד כן, דרעי יאשר את זה, אבל הוא יכול לעשות את זה גם ללא נתניהו. שניהם צריכים לקבל את ההחלטה אבל האחריות היא של משרד הפנים וזה בסמכותו. לפעמים המשרד לא מקדם החלטה עם רגישות מדינית, אבל כשראש הממשלה אמר כבר כן שר דרעי מחויב על פי חוק לקדם את זה. אחד העוזרים אמר שהוא יודע שזה החוק, אבל הוא לא יעשה מהלך שכזה".