ההקלטה שהביאה לזיכוי האב הגרוש

מדוע החליט ביהמ"ש השלום בירושלים לזכות כליל אב גרוש שהואשם בכך שצעק על עובדת סוציאלית "נאצית, שתשרפי בגיהינום"?

ערוץ 7 , ב' בטבת תשפ"א

ההקלטה שהביאה לזיכוי האב הגרוש-ערוץ 7
האמת יצאה לאור. עו"ד יצחק בם
צילום: מרים צחי

שופט בית משפט השלום בירושלים, דוד ריכטר, זיכה אב גרוש מעבירה של "העלבת עובד ציבור" בה הואשם בעקבות שיחה טעונה שניהל עם עובדת סוציאלית אודות הניכור ההורי ממנו הוא סובל.

על פי כתב האישום שהוגש נגד האב הגרוש, הוא הגיע למשרדה של העובדת הסוציאלית ברשות מקומית באזור ירושלים, אשר טיפלה בהסדרי הראייה שלו עם בנותיו, והאשים אותה כי התנהלותה מונעת ממנו להיפגש עם ילדיו וכי היא פועלת נגדו במכוון.

האב גם צעק עליה, וכשזו ביקשה ממנו לצאת ממשרדה הוא השיב לה על פי האישום: "תקפצי לי". השיא מבחינתה, הגיע כשהאב צעק עליה "נאצית, שתישרפי בגיהנום", ויצא מהמשרד רק לאחר שאנשי הביטחון של המועצה הגיעו למקום.

במרבית המקרים הדומים שמגיעים לבית-המשפט, כשמצד אחד ניצבת עובדת סוציאלית שהיא עובדת ציבור, ומהצד השני ניצב הורה גרוש, מעדיף בית-המשפט את גרסתה של עובדת הציבור.

אלא שבמקרה הזה, באופן נדיר, החליט השופט ריכטר לקבל במלואה את גרסת האב הגרוש שיוצג בהליך באמצעות עו"ד יצחק בם, ודחה לחלוטין את גרסת העובדת הסוציאלית.

הדבר התאפשר הודות להקלטה של השיחה שביצע האב הגרוש, עליה לא ידעו מראש העו"ס ומשטרת מחוז ש"י שהגישה את כתב האישום. האב הקליט את השיחה שלו עם העובדת הסוציאלית, אך הטלפון שעליו הוקלטה השיחה יצא מכלל שימוש. במהלך המשפט, באמצעות מומחה מחשוב, הצליח הסנגור להגיע אל הקלטת השיחה הגורלית ולהציגה לבית המשפט.

בהקלטה שהפכה את הקערה על פיה והובילה לזיכויו של האב, ניתן לשמוע אותו מדבר עם העו"ס תחילה בנועם וברוגע, ומבקש ממנה לשוחח עם גרושתו שמנעה את המפגש שלו עם בנותיו. במשך 7 דקות תיאר האב לעו"ס את מצבו והתחנן לעזרתה, כשניתן לשמוע התרגשות עד כמעט דמעות בקולו. לעתים גלשה השיחה גם לטון אגרסיבי, כאשר העובדת הסוציאלית טענה שהגרושה לא מסכימה למסור לו את הבנות כי הן לא רוצות ללכת אליו.

העימות הגיע לשיא כאשר האב צעק על העו"ס "בוא לא נהיה עבריינים או שקרנים", ביקש ממנה לקרוא למשטרה, כדי שזו תאכוף את הסדר הראיה. העובדת הסוציאלית בתגובה דרשה ממנו לצאת מהחדר. בתגובה צעק עליה האב "את שקרנית, רמאית ופושעת".

בניגוד לנטען בכתב האישום שהתבסס על תלונתה של העו"ס, בשום שלב של השיחה לא סירב האב לצאת מהחדר, וגם אין שום זכר למילה "נאצית" שהופיעה בכתב האישום. בית המשפט דחה את טענת העובדת הסוציאלית וקבע, כי האב הגרוש לא קרא לה "נאצית".

"בוודאי שקיים טעם לפגם בהתנהגות הנאשם", קבע השופט, "אולם ניתן להבין את הסיטואציה ואת סערת הרגשות שבה היה נתון נוכח הנתק מבנותיו והאפשרות שלא יראה אותן גם הפעם... האב הוא אדם להוט ונרגש, שממהר להרים את קולו, במיוחד כשמדברים על ילדיו או על תהליך הגירושין".

עם זאת, כתב השופט שכאמור זיכה לחלוטין את האב הגרוש, "לא השתכנעתי כי העו"ס חשה מצוקה או חשש ברמה ניכרת. היא נטלה חלק פעיל בשיחה, התעמתה עם האב, ואף ביקרה את התנהגותו. שגרת יומה המקצועית של העו"ס היא התמודדות עם מחלוקות קשות בתוך המשפחה, וחזקה שלא כל צד יהיה מרוצה מתפקודה ויבוא אליה בטענות. מכאן, שרמת הסיבולת של העו"ס ביחס לתלונות המופנות כלפיה צריכה להיות גבוהה."

עו"ד יצחק בם שייצג את האב הגרוש מסר בתגובה: "עובדים סוציאליים חותכים בבשר החי של המשפחות ונוגעים בעצבים חשופים של אנשים. לעתים, מרוב שחיקה ושגרת יום, נפשם גסה בכאבם של אנשים שמטופלים על ידם. לצערי, בתיק הנוכחי העובדת הסוציאלית ייחסה לאב הגרוש דברים שהוא לא אמר והעצימה את האירוע, כך שהוגש נגדו כתב אישום. לשמחתי, בתיק הזה הצלחנו להוציא את האמת לאור. אני חושש, שיש הרבה תיקים דומים, בהם האמת נותרה בחשכה. התיק הזה מדגים כמה ההקלטה חשובה להוכחת האמת".