ארכיון
ארכיון פלאש 90

בית המשפט לזכויות אדם של האחוד האירופי בלוקסמבורג קבע כי החלטות הפרלמנטים נגד השחיטה הכשרה בשני המחוזות בבלגיה אינן מהוות פגיעה בחופש הדת והן תקפות וחוקתיות.

עוד קבע בית המשפט כי אין בעובדה זו משום פגיעה בחופש הדת שכן אם היהודים חפצים בשחיטה עצמאית עליהם לשחוט תוך הימום הבהמה, למרות שזו נוגדת את ההלכה היהודית.

בית המשפט אף הוסיף כי תמיד פתוחה ליהודים האפשרות לייבא בשר ממדינות אחרות.

ב'ועידת רבני אירופה' דחו בשאט נפש את ההתערבות הגסה של ביהמ"ש בלוקסמבורג בהלכה היהודית; נשיא הועידה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר, "זו חוצפה שהם יקבעו לנו כיצד מתבצעת שחיטה כשרה על פי ההלכה היהודית, החלטה זו מרחיקה לכת מהצפוי והינה סטירה מצלצלת לנוכח ההצהרות האחרונות של המוסדות האירופיים כי יש לכבד את החיים היהודיים ולהילחם למען חופש הדת. הצביעות גדולה במיוחד כאשר למפעלי הבשר יש אישור המתת בעלי חיים והצייד לא נאסר".

רבה של בלגיה ונציג הועידה במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי שהיה בין העותרים הגיב הבוקר, "זו החלטה המאמצת אפליה שמדיף ממנה ריח רע של אנטישמיות - במידה וביהמ"ש לחוקה בבלגיה יאמץ כצפוי את ההחלטה, נעתור לביהמ"ש הגבוה לצדק בשטרסבורג. הקביעה כיצד נשחט היא התערבות גסה בחיים היהודים והעובדה שהם מפנים אותנו למדינות אחרות כדי לצרוך בשר כשר מקוממת ומזלזלת כאחד".

הרב גיגי הביע אכזבה קשה נוכח העובדה שהפעם בניגוד למרבית העתירות, כ 80%, שנדונו בביהמ"ש הזה לא אימץ ביהמ"ש את חו"ד של ג'ררד הוגן היועץ המשפטי של בית המשפט לזכויות אדם של האיחוד האירופי בלוקסמבורג שקבע כי ההחלטה של הפרלמנט בבלגיה לאסור שחיטה כשרה בשני מחוזות במדינה, מנוגדת לחוקי חופש הדת של האיחוד האירופי.

חוות דעתו ניתנה בעקבות עתירה שהגישו הקהילה היהודית בבלגיה ו'ועידת רבני אירופה' לבהמ"ש לחוקה בבלגיה שהעביר בצעד תקדימי, את העתירה לביהמ"ש לזכויות אדם של האיחוד האירופי בלוקסמבורג.

על פי הודעת הועידה, "החלטת בית המשפט האירופי לאכוף את האיסור על שחיטה כשרה באזורי פלנדריה ובלוניה בבלגיה יש השלכות קשות על הקהילות היהודיות ברחבי המדינה. לאיסור השחיטה כבר הייתה השפעה הרסנית על הקהילה היהודית הבלגית וגרמה למחסור באספקה במהלך המגפה, וכולנו מודעים מאוד לתקדים זה שמערער על זכויותינו לקבוע כיצד מתנהל אורח חיינו על פי הדת היהודית".

"מבחינה היסטורית, איסורים על שחיטה דתית נקשרו תמיד לימין הקיצוני ולשליטה באוכלוסייה, כך בשוויץ כדי למנוע הגירה יהודית מרוסיה וכל חוקי הרייך השלישי בגרמניה הנאצית. שנים שמנסים לאסור שחיטה בהולנד ובמדינות נוספות בתואנה כי זו השיטה לעצור את התפשטות האסלאם למדינה", הוסיפו בועידה.

לדבריהם, "הסתירה ביחס החוק לחקלאות ולמפעלים תעשייתית לעיבוד בשר ולצייד הינה בלתי נסבלת ומדיפה צביעות. אירופה משטה את עצמה. חופש הדת הוא זכות אנושית. ערכים אלה נשחקים בתואנה של רווחת בעלי-חיים, בעוד שרק אחוז זעיר מבעלי החיים נשחטים בשחיטה כשרה שהוכחה מדעית שהיא גורמת הכי פחות סבל לבעלי החיים הרי באותה עת, מומתים מאות אלפי בהמות בשיטות אכזריות שלא לדבר על צייד אכזרי המותר עפ"י החוק. זו צביעות ומטרפדת את כל ההצהרות על שמירה על המגוון התרבותי והדתי של אירופה".

"חדשות לבקרים אומרים לנו מנהיגי אירופה שהם ילחמו בנחישות כדי שהקהילות היהודיות יחיו ויצליחו באירופה, אך הם אינם מספקים אמצעי הגנה לאורח חיינו. אירופה צריכה לשקף את סוג היבשת שהיא רוצה להיות. אם אכן ערכים כמו חופש הדת הם חלק בלתי נפרד, ממה שמערכת החוק הנוכחית אינה משקפת זאת, ויש לבחון אותה בדחיפות. אנו נמשיך לעבוד שכם אל שכם עם נציגי הקהילה היהודית הבלגית בכדי להציע את תמיכתנו בכל דרך שנוכל ולהוקיר את העבודה שהשקיעו בניסיון לבטל את האיסורים הללו בשלוש השנים האחרונות", ציינו בועידה.

הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA), שמוביל מזה שנים מאבקים רבים כנגד ניסיונות חקיקה נגד שחיטה כשרה ברחבי היבשת, הודיע כי האיגוד בראשותו, יבחן כל דרך חוקית ופרלמנטרית אפשרית על מנת להגן על זכויות היהודים בכל מקום באירופה.

"זהו יום עצוב עבור יהדות אירופה", ציין, "מזה עשרות שנים, וככל שיותר ויותר מדברים על זכויות בעלי חיים, השחיטה הכשרה נמצאת תחת מבול של התקפות בלתי פוסקות, וניסיונות חוזרים ונשנים לאסור אותה. כל בסיס ההתקפות בנוי על הנחת היסוד הכוזבת לחלוטין כי שחיטה כשרה היא אכזרית יותר משחיטה רגילה, בעוד הציד מותר באירופה למטרות ספורט מתוך כבוד ל.מסורת הדורות. הפסיקה מעמידה את רווחת בעלי החיים מעל הזכות הבסיסית של מיעוטים לחופש הדת ומהווה פגיעה חמורה בדמוקרטיה".

הרב מרגולין הוסיף והתריע: "יש בפסיקה פוטנציאל הרסני לקהילות יהודיות במדינות נוספות באירופה , שכן היא מאפשרת למדינות נוספות להתייחס לעקרון חופש הדת "כסחיר", ללכת בעקבות בלגיה. אם כל מדינה אירופאית תעשה זאת פירוש הדבר שלא יהיה יותר בשר כשר זמין באירופה.

לדבריו, "בית הדין שלח מסר נוראי ליהודי אירופה – אתם והמנהגים שלכם לא רצויים כאן. מדובר בשלילה של זכויותינו הבסיסיות כאזרחי אירופה. אנחנו לא יכולים לתת לזה יד ונמשיך לפעול בכל דרך כדי להבטיח שזה לא יקרה".

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' תקפה גם היא את ההחלטה, "הצטערתי והופתעתי מאוד לשמוע על החלטתו המקוממת של בית הדין האירופי לצדק לאפשר למדינות האיחוד לאסור שחיטה כשרה. ההחלטה מעמידה יהודים ומוסלמים בפני שוקת שבורה, ופוגמת במרקם החיים שלהם באירופה. כעת הצוותים המקצועיים במשרדי בוחנים ולומדים לעומק את ההחלטה. נפעל בהקדם, יחד עם בעלות בריתנו באירופה ובמוסדות האיחוד, במטרה להמשיך לאפשר קיום חיים יהודיים באירופה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו