אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורן צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

שר המשפטים אבי ניסנקורן הפיץ היום (ה') תזכיר חוק לביצוע פעולות באמצעים דיגיטליים, שיאפשר מתן שירותים רבים באופן מקוון, קל ויעיל.

החוק המוצע יעגן את "כלל התאמת התכליות", הקובע כי ניתן לבצע פעולה באופן דיגיטלי אם ניתן להגשים את תכליתה באופן זה, ברמת ודאות מספקת.

כך למשל, דרישת התייצבות לצורכי זיהוי, שליחה וקבלת דיוור ושירותים נוספים יוכלו להתבצע באמצעים דיגיטליים, ובתנאי שהתכלית העומדת בבסיס דרישות אלה תושג.

עוד לפי החוק המוצע, רשם החברות ורשם העמותות ינהלו רישום של מענים דיגיטליים של חברות ועמותות אשר יועברו לגופים ציבוריים לצורכי דיוור דיגיטלי של הודעות ומסרים המיועדים לאותן חברות ועמותות.

לבסוף, החוק המוצע קובע הוראות לעניין מתן מענה הולם לאוכלוסיות שעלולות להתקשות בשימוש באמצעים דיגיטליים, בהתאם למאפייניהן הייחודיים, בין אם כתוצאה ממחסור במשאבים, מאוריינות דיגיטלית נמוכה או ממאפיינים תרבותיים מונעים.

החוק נוסח במחלקת ייעוץ וחקיקה (משפט אזרחי) במשרד המשפטים, בהובלת עו״ד רני נויבואר, ראש אשכול אזרחי בייעוץ וחקיקה.

שר המשפטים אבי ניסנקורן: "הגיע הזמן להתקדם, המעבר של גופים ממשלתיים וציבוריים לעולם הדיגיטלי הוא צעד מתבקש, שיקל בדרישות הביורוקרטיות, ינגיש את השירותים לציבור ויסייע במימוש זכויותיו.

''הגעה פיזית למשרדי הממשלה לצורך ביצוע פעולות בסיסיות, מעכבת ולא פעם גם מונעת מאזרחים לקבל את השירות המגיע להם. המעבר לשירות דיגיטלי יקדם את מיצוי זכויות הציבור, מבלי לצאת מהבית. החוק ייתן מענה גם לאוכלוסיות שעלולות להתקשות בשימוש באמצעים דיגיטליים, באמצעות ליווי, ביצוע התאמות נגישות והעמדת חלופות מתאימות", הוסיף השר.