חיבור חדש: עמותת ההתנדבות שמחברת את ישראל

בכל אחד מימי החנוכה נאיר בערוץ 7 על פועלן של עמותות השירות הלאומי-אזרחי. והיום: עמותת חיבור חדש

ערוץ 7 , ב' בטבת תשפ"א

חיבור חדש: עמותת ההתנדבות שמחברת את ישראל-ערוץ 7
חיבור חדש
צילום: באדיבות עמותת חיבור חדש

עמותת "חיבור חדש" הוקמה בשנת תשס"ט (2009) על מנת להגביר את מסורת ישראל בערי הפריפריה, לקיים פעילויות חברתיות ותרבותיות ברוח היהדות ולטפח מנהיגות ציונית דתית בעיירות פיתוח.

בשנת תשע"ה (2015) צרפה העמותה למטרותיה את ליווי המתנדבים לשירות הלאומי-אזרחי, ובשנת תשע"ז (2017) זכתה במכרז להפעלת מתנדבים בפיקוח הרשות לשירות לאומי - אזרחי וכיום פועלים בה למעלה מ-520 מתנדבות ומתנדבים, אשר מפעילותם נהנים אלפי אזרחים- ילדים, נוער, גברים ונשים, ערבים ויהודים, דתיים וחילוניים.

במגזר היהודי תחומי הפעילות של העמותה מתפרסים על פני החינוך על כל גווניו, גני ילדים, בתי ספר, חינוך מיוחד, חטיבות ביניים ותיכונים, מועדוניות נוער בסיכון, פנימיות יום וכמובן קומונריות בכל תנועות הנוער של הציונות הדתית.

העמותה פועלת גם בתחומי הרווחה השונים, בתחומי הבריאות הכוללים בתי חולים ומרפאות. וכך גם בתחום ביטחון הפנים בכל גופי ההצלה והביטחון משטרה, שב"ס, כבאות אש ומד"א.

''חיבור חדש'' מרכזת את מירב פעילות בנות השירות הלאומי ברחבי השומרון ובנימין, זו משימה שהעמותה לקחה כשליחות לאומית - לחזק את מוקדי ההתיישבות, בעיקר בישובים רחוקים ומבודדים בכדי לסייע בביסוסם ובהרחבתם. במסגרת זו מתקיימים שיתופי פעולה הדוקים עם ראשי הרשויות ועם מנהלי כל המחלקות.

בימי הסגר הרבים בתקופת מגיפת הקורונה, רוב בנות השירות של העמותה המשיכו במסגרות השירות ביישובים השונים, על מנת לחזק ולעבות את הצוותים החינוכיים והחברתיים במענה לצרכים המרובים לאור סגירתם הרשמית של מוסדות החינוך. תקנים אלו נקראו "תקני צל"- אשר נבחרו מראש בהתאם להנחיות הרשות לשירות לאומי-אזרחי.

בנוסף פועלת "חיבור חדש" גם במרחב שפלת החוף הדרומית, בתל-אביב וירושלים רבתי ואף בישובי עוטף עזה.

כמו כן ישנו אגף מיוחד וגדול למיגזר הערבי- דרוזי ובו פועלים כ-300 מתנדבים בעיקר באיזור הצפון, בבתי חולים, מוסדות חינוך ורווחה ואף במוסדות ופרויקטים של המשרד לביטחון פנים וגופי ההצלה. ובנוסף לכך, פועלת קבוצה של כ- 50 מתנדבות בפזורה הבדואית בדרום. מתנדבי המיגזר של "חיבור חדש" מאופיינים בזיקתם החזקה למחויבות חברתית וקהילתית כבסיס לצמיחה ושותפות בין העדות השונות במדינת ישראל.

עמותת "חיבור חדש" שמה לדגש את החיבורים בין קהילות, חיבור בין דורי וחיבור עמוק ומחייב בין כל רובדי החברה לצמצום ואיחוי פערים ושסעים בחברה הישראלית.

ראובן פנסקי, מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי: "במשך כל השנה המתנדבות והמתנדבים של חיבור חדש נותנים את הלב והנשמה למען כלל אזרחי המדינה. זה הזמן שלנו להאיר אור על עשייתם ולברך אותם ואת משפחותיהם בחג חנוכה שמח".