סכין שחיטה. ארכיון
סכין שחיטה. ארכיון פלאש 90

סערה בעולם היהודי בעקבות החלטת בית המשפט לזכויות אדם של האיחוד האירופי, שקבע כי אין לבטל את האיסור על שחיטה כשרה בבלגיה ובכך פגע בחופש הדת של יהודי אירופה.

רבה של בלגיה ונציג ועידת רבני אירופה במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי שהיה בין העותרים אמר כי "מדובר בהחלטה המאמצת אפליה שמדיף ממנה ריח רע של אנטישמיות - במידה וביהמ"ש לחוקה בבלגיה יאמץ כצפוי את ההחלטה, נעתור לביהמ"ש הגבוה לצדק בשטרסבורג".

נשיא הועידה הרב פנחס גולדשמידט תקף את ההחלטה במלים קשות. "זו חוצפה שהם יקבעו לנו כיצד מתבצעת שחיטה כשרה על פי ההלכה היהודית, החלטה זו מרחיקה לכת מהצפוי ומהווה סטירה מצלצלת לנוכח ההצהרות האחרונות של המוסדות האירופיים כי יש לכבד את החיים היהודיים ולהילחם למען חופש הדת".

חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב ציין כי "המקרה הבלגי הוא למרבה הצער לא הראשון באירופה. זהו סימן רע מאוד. החלטה זו מעוררת דאגה בנוגע לעתידה של יהדות אירופה, שכבר מתמודדת מול האנטישמיות המשתוללת".

"הכשרות היא אחד היסודות המרכזיים בזהות היהודית. בלי שחיטה אין כשרות ובלי כשרות, נגזר דינה של הקהילה היהודית באירופה. החוב ההיסטורי והמוסרי של אירופה כלפי העם היהודי משמעותי מכדי לשלול את השחיטה, הנהוגה במשך אלפיים שנה, ללא כל הפרעה לסדר הציבורי ותוך שמירה על החוק", הוסיף חביב.

הוא ציין שבצרפת הבינו את החשיבות בשחיטה הכשרה. "מיד עם כניסתי לאסיפה הלאומית של צרפת, יצר איתי קשר הרב הראשי של מץ ומוזל, ברונו פישזון, המשמש גם כווטרינר בעל מוניטין גדול. הוא הודיע לי על שימוע משותף לו ולנשיא הקונסיסטואר, יואל מרגי ב -26 ביוני 2013 בסנאט, כחלק מבירור עובדות בנוגע לענף הבשר. הודות לעבודת הסברה מעמיקה, הצלחנו בשנת 2013 להרגיע את הקולות ששקלו לאסור על השחיטה בצרפת".

"לאחר ששוחחתי בנושא עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו והבעתי את דאגת הקהילה היהודית בצרפת, הוא יזם שיחה עם הנשיא לשעבר פרנסואה הולנד. לאחר השיחה עם ראש הממשלה נתניהו, הנשיא הולנד הבטיח כי המצב יישמר ולא ייעשה דבר נגד ייצור הבשר הכשר בצרפת. למרבה המזל, זו עמדתה האיתנה של צרפת - עמדה הוגנת ומבוססת על השכל הישר. ההחלטה האחרונה של בית הדין לצדק באיחוד האירופי מראה כי עלינו להישאר זהירים", כך חביב.

יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה, הרב מנחם מרגולין, אמר כי "בית הדין שלח מסר נוראי ליהודי אירופה – אתם והמנהגים שלכם לא רצויים כאן. מה שהפסיקה של היום עושה זה להעמיד את רווחת בעלי החיים מעל הזכות הבסיסית של חופש הדת. במילים פשוטות, החיה עדיפה על האדם".

הרב מרגולין התריע כי פסק הדין עלול לתת אור ירוק למדינות אחרות באירופה ללכת בעקבות בלגיה ולאסור שחיטה כשרה ומהווה סכנה ממשית שלא יהיה בשר כשר זמין ברחבי היבשת.

במשרד החוץ אמרו כי יפעלו לשינוי ההחלטה. "בית הדין לצדק של האיחוד האירופי נתן היום יד לאיסור בפועל של שחיטה כשרה בבלגיה, ובכך העביר מסר קשה ליהדות אירופה כולה. מעבר לעובדה שההחלטה פוגעת בחופש הפולחן והדת באירופה, שהוא ערך ליבה של האיחוד, היא מאותתת לקהילות היהודיות שהן אינן רצויות באירופה".

"חשוב שתמצא דרך לשנות את ההחלטה ולאפשר לאזרחי האיחוד היהודים להמשיך לקיים את מצוות הדת היהודית, כל החלטה אחרת עומדת בסתירה לערכי חופש הדת שאזרחי האיחוד האירופי דוגלים בה ובצדק", לשון תגובת משרד החוץ.

גם שרת התפוצות עומר ינקלביץ' הגיבה להחלטה ואמרה, ''הצטערתי והופתעתי מאוד לשמוע על החלטתו המקוממת של בית הדין האירופי לצדק לאפשר למדינות האיחוד לאסור שחיטה כשרה. ההחלטה מעמידה יהודים ומוסלמים בפני שוקת שבורה, ופוגמת במרקם החיים שלהם באירופה. כעת הצוותים המקצועיים במשרדי בוחנים ולומדים לעומק את ההחלטה. נפעל בהקדם, יחד עם בעלות בריתנו באירופה ובמוסדות האיחוד, במטרה להמשיך לאפשר קיום חיים יהודיים באירופה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו