בנט ונתניהו
בנט ונתניהוצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כל כך הרבה אנשים בכל כך הרבה מערכות בחירות הבטיחו. גם אחרי שהפרו מילתם הם חזרו והבטיחו, סברו לרגע שהם החכמים באדם וכל הצופים טיפשים.

עד שמצאו עצמם בסופו של סיבוב על הספה בבית מבטיחים לבת הזוג שזו הפעם האחרונה שהם מסרבים להוריד את הזבל.

הדמות הטראגית של סאגת ההבטחות הוא עמיר פרץ. ערב בחירות 2019 מועד א' הוא כמעט ונשבע שלא ישב עם נתניהו ובועידת חדשות 12 הבהיר כי פניו לא לנשיאות. הציבור לא התרשם ולא נהר. ערב בחירות 19' מועד ב' הוא חתם על פרצופו את ההבטחה כשהסיר את שפמו מעליו והצטלב למען ידעו דורותיכם כי בשפם הושבתי עצמי מחוץ ליקום של ביבי נתניהו.

הסוף ידוע. פרץ השתלב בממשלת נתניהו החמישית והצהיר כי הוא מתמודד לנשיאות. כל הסקרים מצמידים אותו לקרקעית אחוז החסימה - מלמטה. הלוליינות הפוליטית אותה ירש מקודמו אהוד ברק היא שמתחזקת אותו על הגלגל. אהדה ציבורית? יוק. אפס עגול.

לכן מוזר לשמוע את הזמירות במערכת הפוליטית הדורשות במפגיע מנפתלי בנט לעשות מעשי גדעון סער ולהכריז מול המצלמות כי לא ישב תחת בנימין נתניהו ויהי מה.

קודם כל זה לא נכון טקטית. בואו נצא לרגע מנקודת הנחה שכך הוא מאמין ומייחל פוליטית: בשביל מה הוא צריך להצהיר על כך ולאחר הבחירות למצוא עצמו מסונדל מול מימוש אופציה ריאלית להקמת ממשלת ימין בתנאי כניסה חדשים - במקרה שיבחר להישאר נאמן למילתו, ובמקרה הפחות מלבב כשייאלץ להפר אותה, להצטרף לנתניהו ולעבור מסע ביזיון והגחכה על הפרת ההבטחה שתוביל לאבדון ציבורי מוחלט.

לא זו אף זו: שימו לב לטרמינולוגיה של נפתלי בנט. הוא אינו פוסל איש: הוא פוסל דרך. פוסל ממשלות.

בנט סבור שהממשלה הנוכחית בהרכבה הנוכחי ותחת התנהלותו הנוכחית של ראש הממשלה גרועה להחריד ויש לפזרה ולהמירה מוקדם ככל האפשר. אך מה בין זה לבין אפשרות של שינוי כיוון של 180 מעלות עם מרכיבים אחרים, עם צביון שונה וקווי יסוד חלופיים בנושאים המהותיים של כלכלה, חברה, מדינאות ומשפט.

רוצים הבטחות מנפתלי בנט? תקשיבו לו כשהוא מבטיח רפורמות כלכליות; הסדרים בריאותיים כחלק מההתמודדות עם נגיף הקורונה; הבטחות סביב רפורמות ברשות השופטת ובמגוון נושאים העומדים על סדר היום. בנושאים הללו הוא דווקא מבטיח לא מעט. רק צריך להקשיב ובמקביל לדרוש את ההבטחות הללו מגדעון סער. ספוילר: לא תמצאו.

אז כן, אם שאלתם, יש בהחלט היתכנות לכך שנפתלי בנט ישב עם ראש הממשלה בממשלה עתידית וכשם שהוא יכול להתמקם לצידו של כל אדם במערכת הפוליטית ובלבד שקווי היסוד שלו, הרכבו, צביונו יהיו תואמים להשקפת עולמו ולהבטחותיו.

וברוח אמירתו של גדעון סער: ולמי שזה לא מתאים - שלא יצביע לו.