נריה זארוג כבול אל רצפת הבית ביצהר
נריה זארוג כבול אל רצפת הבית ביצהר צילום: 'חוננו'

נריה זארוג, תושב גבעת "קומי אורי" ביצהר, התפרסם כאשר סרב לעזוב את ביתו ומשפחתו לאחר שקיבל צו הרחקה מנהלי.

השוטרים שהגיעו אל ביתו מצאו את זארוג מחובר למתקן פלדה המחובר לבית, כדי להביע באופן פאסיבי את מחאתו נגד הצו החריג שהוצא כנגדו ואת החיבור הבלתי ניתן לניתוק מאדמתו.

במסגרת תיקון חריג של כתב האישום שמתנהל נגדו בבית משפט השלום בפתח תקווה, נחשף היקף ההשקעה של משטרת ישראל כנגד זארוג, כאשר פעילות המשטרה במהלך המעצר שלו כללה הפעלת לא פחות מ-80 שוטרים וקצינים, 21 כלי רכב משטרתיים, ואף שימוש בשני מסוקים.

עלות אכיפת הצו כנגד זארוג היא כ-150,000 ₪, כל זאת מעבר להשקעה הכספית בכל ההליכים המשפטיים כנגדו.

תיעוד: מעצר זארוג ביצהר חוננו

"פירוט עלויות אכיפת הצו החריג בכתב האישום, זה דבר שמעולם לא ראיתי. זו פרקטיקה לא הגונה ולא מקובלת", אומר עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו אשר מייצג את זארוג, "מעולם לא נתקלתי בכתב אישום גם לא כנגד מחבלים, בהם צוין כמה חיילים השתתפו במרדף או כמה חיילים הגיעו לזירת הפיגוע, וודאי שאין הדבר מצוי בכתבי אישום כנגד עבריינים פליליים המואשמים בעבירות חמורות.

''מעולם לא שמענו כי המשטרה מפרטת כמה עלה המז"פ וכמה היא עלות שכרם של השוטרים שגבו את התלונה, מדובר בסעיף שכל כולו אכיפה בררנית ורדיפה, שאך מוכיח כי אין מדובר בהליך פלילי רגיל אלא בהתעמרות של הרשויות כנגד זארוג".

עוד הוסיף עו"ד פולסקי כי "מדובר בטירוף מערכות. מדובר בבזבוז משווע של מאות אלפי שקלים מקופת הציבור. בכסף שהושקע במעצר, יכלו להחזיק משפחות שלמות למשך תקופת ארוכות. נראה כי יש מקום להקים ועדת חקירה שתבחן מי נתן את ההנחיות, ומאלו שיקולים בוצע המעצר".

בארגון חוננו מתחו ביקורת על התנהלות המשטרה ועל תיקון כתב האישום: "מדיניות המשטרה של השקעת משאבים עצומים באכיפת הגבלות מנהליות או מינוריות כנגד נערים שעוסקים בהתיישבות גבעות ארץ ישראל היא שערורייה בפני עצמה, אך כעת האבסורד גדל שבעתיים, בעת שהמדינה מבקשת באופן תקדימי להניח על כתפיו של נריה זארוג סכום מטורף שהושקע בשביל מעצר הראווה שלו". בחוננו הדגישו "זה דבר שלא נעשה כנגד אף נאשם, לא מחבל, לא אנס ולא סוחר סמים".

בנוסף דרשו בחוננו שהנושא ייבחן לעומק, "הגיע הזמן שהשר הממונה יבחן מי מנחה את המשטרה לשפוך מיליוני שקלים מכיסנו על רדיפה של נערים, חפים מפשע, שמיישבים את הארץ עבור כולנו. על חשבון מי ועל חשבון מה הדברים באים? מי מתעדף את העיוות הזה בסדרי עדיפויות?".