מה מסתירה איראן במתקן הגרעין?

תמונות לווין חדשות חושפות: איראן החלה לבנות בחשאי מבנים חדשים במתקן הגרעין בפורדו.

ניסן צור - ערוץ 7 , ד' בטבת תשפ"א

מה מסתירה איראן במתקן הגרעין?-ערוץ 7
גרעין
צילום: ISTOCK

"קבלת הפנים" לנשיא הנבחר ג'ו ביידן? תמונות לווין חדשות שנחשפו בימים האחרונים הראו כי איראן החלה לבנות בחשאי מבנים חדשים במתקן הגרעין התת קרקעי בפורדו, הנמצא כ-90 ק"מ מהבירה טהרן.

על פי התמונות שצולמו בתאריך 11 בדצמבר על ידי מרכז מחקר החלל בדרום קוריאה, איראן בונה בפינה הצפון מערבית של אתר הגרעין מבנה גדול ובו עשרות עמודים. על פי ההערכות של אנשי מרכז חקר החלל הדרום קוריאני, הבנייה החדשה החלה בחודש ספטמבר האחרון.

המבנה החדש נמצא בסמוך למתקנים העוסקים בפיתוח הגרעין האיראני ובהם המרכז הלאומי לטכנולוגיית ואקום ואחרים. איראן לא הודתה בפומבי כי היא החלה בבניית מתקנים חדשים באתרי הגרעין שלה, והחשיפה החדשה עלולה להוות אתגר ראשון עבור הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לאחר שממשל טראמפ יצא כזכור מהסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015 עם המעצמות וביידן עצמו אמר כי "יהיה מוכן לחזור אל הסכם הגרעין אם איראן תעמוד בהתחייבויותיה".

עם זאת, יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי, אמר בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "היו יותר מדי הפרות מצד איראן כדי שההסכם פשוט ייזור לתוקף כאשר ביידן יכנס לתפקידו בחודש הבא".

איראן כבר החלה בבנייה מחדש של מספר בניינים במתקן הגרעין בנתנז שנהרסו בפיצוץ מסתורי בחודש יולי האחרון. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שפקחיה נמצאים באיראן על מנת לבדוק כי איראן אינה מפרה את תנאי הסכם הגרעין, לא אישרה האם השלטונות בטהרן הודיעו לו על בניית המתקנים החדשים ומה מטרתם העתידית.