בימים אחרים. סער ונתניהו
בימים אחרים. סער ונתניהופלאש 90

ד"ר חגי בן ארצי, גיסו של ראש הממשלה, קורא לגדעון סער לחזור בו מהחרמת נתניהו ולתומכיו החדשים של סער למשוך את תמיכתם בו כל עוד הוא מחזיק בהחרמה זו.

"לגיטימי לפרוש מהליכוד כפי שהוא עשה, ולגיטימי גם להכריז שהוא מתמודד על ראשות הממשלה כפוליטיקאי ותיק ומנוסה", אומר ד"ר בן ארצי שאינו סבור שהבטחת סער שיישאר בליכוד גם אם יפסיד בהתמודדות מול נתניהו כובלת אותו למפלגה גם שנה אחרי. "אני בוחר לתת לגיטימציה גם למהלך הזה כי יתכן והוא אומר שעברו מאז שתי מערכות בחירות וכו'. אפשר להבין את השיקול הפוליטי, אבל אני לא מוכן לקבל את ההכרזה שלו על כך שהוא לא יישב עם ביבי כראש ממשלה. לא רק שזה לא לגיטימי אלא שזו אמירה חסרת אחריות".

בן ארצי מבהיר את קביעתו זו: "האלמנט הזה (של החרמת נתניהו) הואר חסר האחריות בהצהרה שלו. ברור לגמרי לפי הסקרים והמגמות שמסתמנות שאין אפשרות שהליכוד לא יהיה הגורם המרכזי של הממשלה הבאה ושראש הממשלה נתניהו הוא שיוביל. משום כך גם בנט לא פוסל את נתניהו. אם אתה אומר שאתה לא תשב עם ביבי אתה גוזר עלינו מערכת בחירות חמישית. אתה הולך בדרכו של ליברמן, שבגלל החרם הזה נקלענו לשלוש מערכות בחירות. אי אפשר לעשות חרמות כשברור שחצי מהעם רוצה את ביבי. להגיד שלא יישב אתו זה אומר החרמה של מחצית העם וגם המשך הטרלול והטירוף של מערכת בחירות חמישית ואולי שישית. אתה הופך את השנאה האישית שלך לשיקול של מערכת לאומית. העניין הלאומי אומר שלא מחרימים את מחצית העם".

ואולי יודע סער שעל מנת לקבץ אליו את מאוכזבי נתניהו הוא צריך להבטיח זאת? אולי הוא חושש שאם יפתח פתח לשותפות קואליציונית עם נתניהו הוא יואשם בהקמת 'ליכוד ב''? ד"ר בן ארצי סבור כי גם את הרצון להציג חלופה מנהיגותית לנתניהו יש לבצע באופן מסוים ובדרך אחראית ובעיניו נפתלי בנט מיישם דרך שכזו.

לטעמו האמירה האחראית צריכה להיות שאם המציאות תהיה שנתניהו הוא היחיד שיוכל להרכיב ממשלה לא אגרור את העם למערכת בחירות נוספת. "לא ללכת בדרך המרושעת של ליברמן שהופך את השנאה האישית לשיקול מרכזי. תגיד שאתה שואף לממשלה אחרת, אבל אל תכריז ואל תשלול ואל תפסול על הסף.

בעיני בן ארצי הסיכוי שסער יקים ממשלה עם כל המערכת הפוליטית למעט הרשימה המשותפת והליכוד הוא סיכוי קלוש עד בלתי קיים, "זו אפשרות בלתי ריאלית ואסור לתת לתקשורת לטמטם אותנו", הוא אומר. "אפשר להגיד שאתה שואף ורוצה, אבל פסילה אומרת שאם יתברר שגוש הימין נשאר כפי שהוא לא ניתן יהיה להקים ממשלה ללא המנדטים של סער וניגרר לבחירות חמישיות. זה הרס של העם החברה והמדינה".

"אני אומר את זה מתוך הערכה לסער ואני לא בא בשם ביבי. הייתי אחד המבקרים החריפים והעקביים של ביבי. אני בא בשם עם ישראל. השתגעת, גדעון? אנחנו זוכרים את כל המעשים הטובים שעשית למען ההתיישבות ולמען החינוך ומעריכים אותך ובגלל זה אנחנו לא יכולים לקבל החרמה מראש. השתגעת?".

בהמשך הדברים פונה ד"ר בן ארצי לחבריו בימין שהחלו מביעים תמיכה בסער ומפלגתו כאלטרנטיבה ימנית שלטונית לליכוד של נתניהו. "לגיטימי ללכת אל סער, אבל אני פונה לחברים שלי מהימין, אל תצטרפו לסער כל עוד הוא לא חזר בו מהחרם הזה. זה כאילו אתם מצטרפים לליברמן מספר 2. בנט עושה בחכמה כשכל התקשורת לוחצת עליו והוא אומר שהוא לא פוסל ושאם לא יוכל להקים ממשלה הוא לא פוסל, לא יגרור את המדינה לבחירות נוספות".

"אני פונה לכל מי שסבור שלפעמים אני אומר דברי טעם, אל תצטרפו לסער כל עוד הוא לא חוזר בו מהחרם, אבל קודם אני פונה לגדעון עצמו, תחזור בך מהשטות הזו. להיכנס למערכת בחירות חמישית או שישית זה הרס החברה. זה אסון כלכלי וחברתי שנובע רק מהחרם של ליברמן".

להערכתו של בן ארצי באפשרותו של סער לחזור בו טרם הבחירות והדבירם יתקבלו אם יידע להסביר שיתכן ואמר את הדברים בלהט הרגע אך טעה. אם לא יעשה זאת לפני הבחירות יסונדל ולא יוכל לחזור בו אחרי הבחירות ותקדים 'כחול לבן' שהצטרפה לנתניהו אחרי הכרזות שלא יעשו זאת מוכיח שהדבר מביא להתרסקות פוליטית. "מותר לפוליטיקאי לומר טעיתי וגם גדעון הוא בשר ודם. מותר לו להגיד שאם לא תהיה ברירה הוא יישב למו"מ עם ביבי וידרוש דרישות רציניות אבל הוא לא פוסל אותו, כי האלטרנטיבה היא בחירות חמישיות. אסור לעשות זאת. אני שוב משבח את בנט שעומד בלחץ של כלי התקשורת המרושעים שמנסים לגרום לו להחרים את ביבי".

אנו מזכירים לד"ר בן ארצי כי בשבוע שעבר אמר דברים קשים על שתיקת נתניהו בפרשת מותו של אהוביה סנדק ז"ל וטען כי הדברים יבטאו לידי ביטוי בקלפיות. איך קורה, אנו שואלים, ששבוע לאחר מכן אתה פועל למניעת החרמת נתניהו ולמעשה לסלילת דרכו להמשך הכהונה. בן ארצי משיב: "לא אני שסולל את דרכו של נתניהו. העם הוא שסולל את הדרך לממשלה הבאה. אני ריאלי ורואה סקרים ומגמות. אני חוזר ואומר את הדברים לגבי אהוביה סנדק ומשבח את ביבי שהתקשר למשפחה ואת השר אוחנה שהגיע לבית המשפחה וקורא לועדת חקירה גלויה. יש אפשרויות שונות להצבעה, יש עוד מפלגות, אבל אף אחת מהן לא החרימה את ראש הממשלה".

"החרמה של גדעון סער היא מעשה חסר אחריות ואני קורא לכל מי שיש לו מצפון ואחריות לא להצטרף לסער אם הוא לא חוזר בו. הוא הולך בדרכו המרושעת וחסרת האחריות של ליברמן. גדעון הוא אדם שאנחנו מעריכים ואנחנו קוראים לו לחזור בו מהחרם המטופש הזה. בפוליטיקה לא עושים חרם".