הרפון
הרפון צילום: ידיעות

חליטת כספי טרור, השתלטות על בנקים שבמסווה של נותני שרות הפכו להיות בלדרי כסף לטובת הטרור, תפיסה של מאות אלפי דולרים שהיו מיועדות לצרכי טרור, כל אלו כותרות בתקשורת שרק מהוות קצה הקרחון של כספי הטרור.

השבוע יצא לאור ספרם החדש והמרתק של ניצנה דרשן-לייטנר וסמואל כץ, "הרפון", החושף את סיפורם הלא מדובר של כוח המשימה הסודי שפתח חזית חדשה וחזקה במלחמה בטרור.

הספר חושף לראשונה את פעילותה הסודית של יחידת "הרפון" (צלצל) שהוקמה ע"י ראש המוסד לשעבר – מאיר דגן ז"ל - הגוף המודיעיני הישראלי שהיה אחראי על המלחמה בכספי הטרור.

אחת ממחברות הספר היא עו"ד דרשן-לייטנר, מי שעומדת בראש ארגון "שורת הדין", ארגון זכיות אדם יהודי שפועל משפטית בשם הנפגעים כנגד ישויות טרור וגופים המממנים טרור. דרשן-לייטנר מנהלת תביעות בשם הנפגעים בכל רחבי העולם כנגד גופים שתרמו ישירות או בעקיפין לפעולות טרור. הארגון הצליח לגרום לבתי המשפט אמריקאיים להטיל עיקולים על אותם גופים ולחייב אותם בתשלום מיליארדי דולרים פיצויים לנפגעים. הארגון הצליח לממש מאות מיליוני דולרים לטובת קורבנות הטרור.

"הרפּוּן" הוא מבט מכונן על האופן שבו מרגלים, חיילים, מדינאים ועורכי דין, חברו כדי לנהל מערכה חסרת פשרות לייבוש נהרות הכסף שמימנו טרור נגד ישראל וארצות-הברית." – כתב עליו עו"ד אלן דרשוביץ, מומחה לזכויות אדם ואכן הוא הטיב להסביר את אשר יש בו בעולם הנסתר הזה.

הספר חוזר אחורנית כשלושים שנה כשבמסגרת פעילותה הצטלבו דרכיה של עו"ד דרשן-לייטנר עם יחידת הרפון, ששיא פעילותה החל באינתיפאדה של שנות ה-90, אז נתפסו בלדרי כספים ערבים שהגיעו עם מזוודות של כסף מחו"ל עבור המאבק הפלסטיני והמשיך עד השנים האחרונות.

מערכת הביטחון הבינה שמיליוני דולרים מוברחים לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי והם אלו שמממנים את הפיגועים. איראן מימנה את החמאס בעזה ובגדה המערבית באמצעות המערכת הבנקאית. בשנת 96, כשמאיר דגן היה היועץ לרמטכ"ל לענייני טרור והמשיך לתפקיד ראש המועצה לביטחון לאומי, הבין שיש לעצור את נתיב הכספים שמממן את הטרור.

הוא פנה לרוה"מ נתניהו ואז הוקמה יחידת צלצל שהורכבה מנציגים של קהילת המודיעין, שב"כ, מוסד, אמן, סוכנים, רשות המיסים, משרד האוצר, משטרת ישראל, המתפ"ש, המכס ואנשי כספים. כשמונה לראש המוסד, החלה היחידה לפעול ביתר שאת תחתיו.

ע"פ הספר המודיעין הישראלי ניהל מבצעים כלכליים נגד ארגוני הטרור שהובילו להפסדים של עשרות עד מאות מיליוני דולרים. כמו כן, התבצעו פשיטות של כוחות מיוחדים נגד בנקים שהיו קשורים למימון טרור. עוד נטען כי מספר אישים שהיו קשורים למימון ארגוני טרור חוסלו. היחידה הבינה כי הכסף הוא החמצן של רשתות הטרור וניתן לעצור אותם או לפגוע בהם ע"י חניקתם הכלכלית.

ואם חיפשנו מחמאות למוסד או עוד מחמאות בא ג'יימס וולסי, לשעבר ראש ה-CIA ואומר שהספר מתאר היטב כיצד המוסד מינף את הרעיון הזה לצורך טיפול בטרור וסלל את הדרך ל-CIA בהתמודדותו עם בעיית הטרור הגלובלי.

ספר מרתק, מלמד ומחכים מעין כמותו השופך אור גדול על תעשיית הטרור מההיבט הכספי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו