דינה זילבר
דינה זילבר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, החליט שלא לנקוט צעדים כלשהם נגד המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, בעקבות נאום חריג שנשאה בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה.

במכתב ששיגר מנדלבליט לזילבר ופורסם באתר "גלובס" הוא כתב כי "לאחר ששקלתי את מכלול נסיבות העניין וההסברים המפורטים שניתנו על-ידך, כמו גם את העובדה שאת מסיימת את כהונתך, מצאתי כי אין הצדקה לנקוט צעדים נוספים בעניין".

כזכור, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר נאמה ב-15 בנובמבר בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ומתחה ביקורת חריפה על הממשלה. לדבריה, "בגדי המלך החדשים בשנים האחרונות הם שיח המשילות. המשילות עליה לא מפסיקים לדבר בשנים האחרונות היא מחוז חפץ וירטואלי, פאטה מורגנה, כמו נווה מדבר מדומיין לצמאים ומוכי חום במדבר, שכמה שנתלים עליה כתרופת הפלא, החיסון החברתי לכל החוליים שלנו, כך היא מתרחקת והולכת".

לדברי זילבר, "המשילות היא אותה כסות מרהיבה שאמורה להיטוות ממיטב הבדים ועל-ידי מיטב החייטים, ולאפשר לשלוט ולקדם מדיניות, לו רק לא יפריעו לכך השופטים או היועצים המשפטיים; או נערי האוצר, או אנשי הדיפ סטייט, או התקשורת המוטה והמגויסת; או האקדמיה האנטי-פטריוטיות; או עולם התרבות האליטיסטי המנותק שחי על חשבוננו ורק מוציא דיבתנו בעולם, או תוכניות הסאטירה שפוגעות במורל הלאומי, או מהנדסי התודעה, או בוגרי קרן וקסנר, או הקרן החדשה לישראל, או החמוצים, או הסמולנים, או אלה ששכחו מה זה להיות יהודים או סתם ערבים או אופירה וברקו.

''לפעמים, אפילו הכנסת או ועדה בכנסת, אם איננה מגשימה את ציפיית ההעתק-הדבק של המונח בפניה ומעיזה להרהר, לדון ואפילו לשנות בו משהו ובכך למלא את תפקידה לביקורת פרלמנטרית, תיחרך באש המשילות הקדושה. איש לא ינכה מזעם מסדר אבירי המשילות, אפילו לא כבוד נשיא המדינה שהוכתם אף הוא כפוגע במשילות".

עוד אמרה זילבר בנאומה כי "עשרות מינויי בכירים מוקפאים. מי עוצר את המדינה מלמנות פרקליט מדינה, מפכ"ל, חשכ"ל, ממונה על התקציבים, מנכ"ל למשרד ראש הממשלה, מנכ"ל למשרד המשפטים ועוד שורה ארוכה של תפקידים מקצועיים. שום בית משפט או פקידות לא מונעים את המינויים הללו, שהם קרונות ברכבת המשילות התקועה".

המשנה ליועמ"ש השמיעה ביקורת חריפה על הממשלה והעומד בראשה, ואמרה כי "שיח המשילות הוא לפעמים מפלטו של הפייק מנהיג".