אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

משרד הבריאות באיטליה הודיע הערב (ראשון) כי זיהה חולה שנדבק במוטציית הקורונה החדשה שעד כה התגלתה בעיקר בדרום מזרח בריטניה.

החולה נמצא בבידוד לאחר שחזר לפני כמה ימים מבריטניה דרך נמל התעופה פיומיצ'ינו ברומא.

המוטציה החלה להופיע בבריטניה והתגלתה גם בדרום אפריקה. מדינות באירופה הפסיקו את הטיסות לבריטניה וממנה בתקווה לבלום עד כמה שניתן את ההתפשטות של המוטציה.

בין המדינות שאוסרות נסיעה אל בריטניה או כניסה של נוסעים מבריטניה: צרפת, גרמניה, הולנד, בלגיה, אירלנד, בולגריה, איטליה ושבדיה.

בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להטיל סגר כללי כבר בימים הקרובים כדי לבלום את התפשטות התחלואה ולמנוע את כניסת המוטציה החדשה של הנגיף לתוך מדינת ישראל.

לאור העובדה שרק מליאת הממשלה רשאית לאשר סגר כללי, נתניהו מבקש לקיים ישיבת ממשלה בהקדם מבלי לדון בנושא קודם כל בקבינט הקורונה.

בשעות אחר הצהריים החליט קבינט על שורת החלטות שינסו למנוע את כניסת המוטציה החדשה לישראל. לא התקבלו החלטות בנושא הצעדים לעצירת התחלואה.

בין היתר הוחלט כי ישראל חוזר ששהה בבריטניה, דנמרק ודרום אפריקה ב-14 הימים שקדמו להגעתו לישראל, למעט מי ששהה עד 12 שעות בשטח שדה התעופה של אותה מדינה ובו בלבד, ישהה בבידוד במלונית מטעם המדינה.

עוד הוחלט לפעול מיידית למניעת כניסת זרים לישראל, בשלב זה מבריטניה, דנמרק ודרום אפריקה (צמצום החריגים והגבלת צוותי תעופה). כמו כן, משרד הבריאות יפעל לאתר ישראלים שכבר נכנסו לישראל מהמדינות הנ״ל בשבועיים האחרונים ויזמנם לבדיקות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר בתום ישיבת הקבינט: ״אתמול שמענו מגורמים בארגון הבריאות העולמי על המוטציה החדשה של נגיף הקורונה ושמענו גם את הצהרתו של ראש ממשלת בריטניה בוריס גו'נסון על התפשטות הנגיף עם המוטציה בארצו.

''כינסתי מיד אתמול בלילה צוות שרים כדי לדון בזה וכינסתי את הקבינט היום כדי להחליט החלטות חשובות. על פי המידע שיש בידינו, המוטציה הזאת מתפשטת הרבה יותר מהר מהנגיף הרגיל אבל היא לא קטלנית יותר וגם אין לנו שום סימן שהחיסון שיש בידינו לא מתגבר עליה. כרגע זה המידע שיש לנו, אנחנו כמובן עוקבים", הוסיף.

על רקע מבצע החיסונים בישראל נעשים מאמצים למנוע את כניסת המוטציה לארץ. נתניהו סיפר: ''קיבלנו היום החלטה קשה אבל היא מחויבת המציאות. סגרנו את השמיים לכל הטיסות לישראל מבריטניה, מדנמרק ומדרום אפריקה. אלה המדינות שבהן נוכחת המוטציה. במידת הצורך אנחנו נוסיף מדינות נוספות.

''כל מי שיחזור מהמדינות הללו יכנס לבידוד וחשוב מאוד שייבדק. בייחוד עכשיו, כשהחיסון בידינו וכשאנחנו רואים את האור בקצה המנהרה, חשוב שנמשיך לשמור על הכללים. אנחנו נמשיך לקבל את ההחלטות הנכונות למען בריאותכם ולמען מדינתנו", כך ראש הממשלה.