מודאג. הרב פנחס גולדשמיט
מודאג. הרב פנחס גולדשמיט צילום: אלי איטקין

נשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמיט, משוחח עם ערוץ 7 על הצעד הבא במאבק נגד החלטת בית הדין האירופי נגד השחיטה הכשרה באירופה.

"יש כאן שתי נקודות חשובות: האחת היא שמדובר בהחלטה שגויה. כתוב בסעיף 54 שבהחלטה שלא מדובר בפגיעה בחופש הדת היהודית, משום שלדעתם ההלכה היהודית מתירה שחיטה אחרי הימום. זה כמובן לא נכון כי מדובר במשהו שלקוח מהכתבים המוסלמים ומראה את הבורות של השופטים", פותח הרב גולדשמיט.

לדבריו, "הנקודה השניה היא שעכשיו באירופה מעבירים חוק שאומר שאפשר להפעיל סנקציות נגד מדינות ואנשים שפגעו בזכויות האדם ובחופש הדת. לכן אנחנו זקוקים כיום לכך שבתי נבחרים בעולם ואולי הראשון צריך להיות הכנסת בישראל, יוציאו גינוי רשמי להחלטת בית המשפט והבהרה שהחלטת בית המשפט בבלגיה היא פגיעה מובהקת בחופש הדת של היהודים. עם הגינויים הללו נוכל לגשת לאיחוד האירופי ולדרוש להפעיל סנקציות נגד מי שיפעילו מהלכים נגד הקהילה היהודית".

הרב גולדשמיט לא מסתיר את דאגתו. "הסכנה היא שהאיתות שמגיע מלוקסמבורג יתקבל בכמה ממדינות אירופה שיאמרו לעצמן שאם לא מדובר בפגיעה בחופש הדת אפשר להעביר חוק שיעצור את השחיטה. זו סכנה לא קטנה. זה מתגלגל מהשחיטה גם לברית המילה ובמקומות מסויימים גם לנושא החינוך היהודי. כל חופש הדת ליהודי אירופה נמצא בסכנה והיא גברה מאוד עקב ההחלטה של בית המשפט לזכויות האדם בלוקסמבורג".

"יש פגיעה גדולה בקהילות. יש עלייה גדולה של יהודים מאירופה לישראל וגם הגירה לארצות אחרות. בשבוע שעבר הייתי בדובאי וראיתי יהודים שהיגרו מלונדון ומפריז למדינה הזו. יהודים מהגרים מאירופה החופשית והדמוקרטית למונרכיה מוסלמית במפרץ הפרסי. זה מראה עד כמה העולם השתנה - גם באמירויות וגם באירופה", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו