עבאס השאיר פתחי מילוט מבחירות

הצו הנשיאותי שהוציא אבו מאזן לקיום בחירות ברש"פ מותיר לו גם תירוצים לביטולן כפי שהיה בעבר. מה הוביל למהלך של עבאס דווקא כעת?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בשבט תשפ"א

עבאס השאיר פתחי מילוט מבחירות-ערוץ 7
יהיו בחירות? עבאס
צילום: פלאש 90

הרשות הפלשתינית נערכת לבחירות לפרלמנט ולנשיאות, לראשונה מאז שנת 2005. כך לפחות הודיע יו"ר הרשות, אבו מאזן. על הסיכויים לבחירות אמתיות, על החשש מהסלמה ביהודה ושומרון כחלק מהמאבק הפנים פלשתיני ועל הסיכוי שיימצא יורש לראיס שוחחנו עם ד"ר עדו זלקוביץ', ראש התכנית לימודי המזרח התיכון במכללה האקדמית עמק יזרעאל ועמית מחקר במרכז עזרי.

ד"ר זלקוביץ' לא ממהר לקבוע שהפעם אכן יתקיימו בסופו של מהלך בחירות דמוקרטיות ומציין כי "עדיין ברשת שאבו מאזן פורס יש מספיק חורים שיאפשרו לו לסגת אחורה, במידה וכך הוא יחליט". החורים הללו נוגעים למספר אפיקים והראשון בהם הוא החמאס: "בניגוד לשנים שעברו, שבהן שמענו על התקרבות בין חמאס לפתח' שיאפשרו בחירות, כאן יש צו נשיאותי. שום דבר לא יכול להתרחש ברשות הפלשתינית בלי צו נשיאותי. המשמעות היא שאבו מאזן הכשיר את הדרך לשינוי במידה והוא יתרחש. אבו מאזן נתן את הצו הנשיאותי והוא יכול גם לבטל אותו".

"אם הוא לא רוצה לעשות זאת בצורה ישירה, כדי שלא יאשימו אותו בביטול הבחירות, יש לו את האפשרות לומר שחמאס לא מאפשר לקיים בחירות דמוקרטיות בעזה, וכך להעביר אליהם אחריות. יותר מכך, כדי שבאמת יתרחשו בחירות הן חייבות להתרחש בכל המחוזות שהפלשתינים קוראים להם 'מחוזות המולדת', כלומר גם במזרח ירושלים. ב-2005 ישראל אישרה בחירות גם במזרח ירושלים. כאן ספק אם ישראל תסכים להצבת קלפיות במזרח ירושלים, צעד שמשמעותו יהיה ריבונות כלשהי לפלשתינים בירושלים. במידה וישראל תסרב גם זה ינוצל על ידי אבו מאזן כדי לסגת".

לדברי ד"ר זלקוביץ' מאחר ומדובר בשלוש מערכות בחירות, לפרלמנט, לנשיאות ולמוסדות אש"ף, למעשה הבחירות לפרלמנט יהוו נקודת המבחן לגבי ההמשך, גם בהיבט השותפות של הפלגים השונים.

באשר לעיתוי שבו בחר אבו מאזן כדי להכריז על הבחירות, אומר ד"ר זלקוביץ' כי לכך יכולות להיות מספר סיבות והראשונה שבהן היא חילופי השלטון בארה"ב לאחר נתק מוחלט של ארבע שנות טראמפ. "אבו מאזן רוצה להראות לממשל החדש שהוא מקבל את כללי המשחק הדמוקרטי ושהא לא שליט יחיד. הממשל האמריקאי תמיד דורש דמוקרטיזציה".

בנוסף, "אבו מאזן כבר בן 85 ויכול להיות שהוא חש אחריות היסטורית להעברת שלטון אחריו בצורה מסודרת", אומר זלקוביץ' ומזכיר כי הלחצים על הרש"פ מגיעים גם מכיוון ארה"ב וגם מכיוון אירופה.

"הפעם האחרונה שפורסם צו נשיאותי לבחירות זה היה בבחירות לנשיאות ב-2009, אז אבו מאזן סיים קדנציה. הוא מצא תירוצים כדי לבטל", מזכיר זלקוביץ'.

באשר לסיכוייו של מוחמד דחלאן להתמודד בבחירות המתקרבות, אם אכן יתרחשו, אומר זלקוביץ' כי המענה תלוי במשיב, אם הוא איש אבו מאזן או איש דחלאן. "דחלאן מואשם על ידי הרש"פ במעשי שחיתות והורחק מתנועת הפתח'. הוא אינו חלק מהתנועה. סעיף בחוקה פלשתינית קובע שמי שהואשם במעשה שיש בו קלון לא יכול להתמודד לבחירות ולכן מבחינת החוק היבש הוא לא יוכל להתמודד".

עם זאת, "מאחורי דחלאן יש מחנה פוליטי די גדול שתומכים בו ובדרכו. האם האנשים הללו, שמכונים 'הזרם של דחלאן', ישולבו ברשימת הפתח' או שהם יציגו רשימה נפרדת. הבחירות לפרלמנט הם נקודת המפתח, אם יתמודדו יחד עם הפתח' זה אומר שהדרך לחזרת דחלאן מתחילה להיסלל, אבל אם אבו מאזן יתעקש שלא לכלול אותם זה אומר שנוצר שיסוע ופילוג נוסף מבית, מה שיחליש גם אותו וגם את התנועה. זו יכולה להיות טעות פוליטית של אבו מאזן. אם יחסמו את הדרך בפני אנשי דחלאן זה יעורר מהומה".

באשר לסיכויים להסלמה וטרור כחלק ממערכת הבחירות הפלשתינית לעומת התחושה שלרחוב הפלשתיני נוח בשקט הביטחוני שנוצר בשנים האחרונות, אומר זלקוביץ' כי "כל עוד המערכת הפלשתינית עסוקה במאבקים פוליטיים פנימיים אין אינטרס להבעיר את השטח. מעבר לכך, יש את עניין היריבות בין פתח' לחמאס בתפיסות היסוד של אבו מאזן שלזכותו ייאמר שהמורשת שלו היא ההתנגדות הנחרצת למאבק המזוין נגד ישראל, לא כי הוא חובב ציון אלא כי הוא מבין שזה הצעד שגרם את הנזק הגדול ביותר לפלשתינים. הוא ראה בתיאום הביטחוני דבר קדוש. זה מה שמאפשר להם לקבל תרומות מהעולם ולקדם תשתיות. זה מה שמחזיק את הכלכלה הפלשתינית, שהיא לא יצרנית אלא נשענת על תרומות ואין לה יכולת הישרדות גבוהה".

להערכתו של זלקוביץ' "כל עוד יש אופק מדיני כלשהו הפלשתינים לא ירצו להגיע למקום של אלימות ולאינתיפאדה שלישית. עם זאת אחרי חילופי המנהיגות דברים יכולים להשתנות. כרגע אבו מאזן מעדיף דיאלוג עם ישראל מאשר דיאלוג פנימי עם חמאס".