הנער שנחשד בתיק דומא נכנס לכלא ביוזמתו

א', שהיה קטין כאשר נחקר בידי השב"כ באמצעים מיוחדים החליט שלא להמתין להכרעת בית המשפט העליון בערעורו, "ההתעללות הספיקה לי"

ערוץ 7 , ו' בטבת תשפ"א

הנער שנחשד בתיק דומא נכנס לכלא ביוזמתו-ערוץ 7
א' בפתח בית הכלא
צילום: דוברות

א' הקטין שנחקר ב"אמצעים מיוחדים" במסגרת חקירת תיק דומא, ובית המשפט פסל את הודאותיו בתיק נכנס היום (שני) מרצונו למאסר.

א', שהיה נער כאשר נעצר ונחקר, החל לרצות את עונש המאסר שהטיל עליו בית המשפט המחוזי, למרות שההליכים בעניינו בבית המשפט העליון עדיין מתנהלים והיה באפשרותו להמתין עם ריצוי העונש עד לסיום ההליכים בערעור, וזאת במטרה להקדים את חזרתו לחיים נורמליים.

עם כניסתו לכלא איילון מסר הקטין הצהרה לתקשורת "עברתי עינויים מאד קשים, פגעו בי נפשית ופיזית, גרמו לי לפוסט טראומה שתמשיך איתי. אחרי הליך משפטי הצלחנו לפסול את ההודאות ובית המשפט קיבל את עמדתנו שהיה עינויים".

לדבריו, "שרות הביטחון הכללי והפרקליטות המשיכו וניסו להרע לי בכל דרך, גם אחרי הליך שיקום של שנתיים, אחרי שנה במכינה קדם צבאית וקבוצות בשרות המבחן, ושיקום רציני, השתנתי, עדיין השב"כ והפרקליטות המשיכו עם הרדיפה. ולמרות הרצון של בימ"ש שזה יגמר בעבודות שרות הם התעקשו על מאסר".

א' הסביר מדוע הוא בחר להיכנס להחל לרצות את עונשו כבר כעת בטרם הסתיים הליך הערעור, "אני החלטתי שאחרי חמש שנים של עינוי דין, ההתעללות הספיקה לי, ואין לי כוח לזה יותר, ואני רוצה לסיים עם זה, אני רוצה לחזור לחיים נורמליים, להקים משפחה. אני נכנס לבית סוהר מרצוני, למרות ערעור שמתנהל בימים אלו בבית המשפט העליון. אני מקווה שבית המשפט עליון יקבל את הערעור ויראה את הדרך שעברתי ויקצר את העונש או ימיר לעבודות שרות. אני מקווה שכל מי שנוגע בפרשה יראה את הסבל והעינויים שעברנו, אני ועוד אנשים, ושהאמת והצדק יצאו לאור".

בית המשפט המחוזי גזר כזכור על א' 3.5 שנות מאסר, אשר מתוכן ריצה כשנתיים וחצי בעת שהיה עצור עד תום ההליכים בראשית המשפט. כעת נותר לא' לרצות כ-10 חודשי מאסר. בחודשים הקרובים צפוי לדון בית המשפט העליון בערעור אותו הגיש א' כנגד הרשעות בארגון טרור וכן כנגד חומרת העונש.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר מייצג את א' מסר "היום לפני חמש שנים בדיוק נפל דבר בישראל , יהודי עונה עינויים קשים במרתפי השב"כ. בית המשפט לאחר, מאבק משפטי, קיבל את הטענות שלו וקבע כי נעשתה פגיעה קשה בגופו ובנפשו של הקטין ופסל את ההודאות. חרף ההחלטה הדרמטית הזו, לקיחת אחריות חלקית על מספר מעשים איזוטריים ורחוקים ותיקונו המשמעותי של כתב האישום, המשיכו הפרקליטות והשב"כ לרדוף את הקטין. גם לאחר שבית המשפט התרשם בצורה דרמטית מהשיקום המופלא שעשה הקטין, שעבר סדנאות והשתתף בקבוצות ואף היה במכינה קדם צבאית, ביקש בית המשפט להטיל עליו עונש בעבודות שירות אבל המדינה, הפרקליטות והשב"כ התנגדו לכך וטרפדו את המהלך הזה".

"היום הוא נכנס לצערי למאסר, קצר אמנם, אבל אני בטוח שתוך חודש לערך שבו בית המשפט ידון בכך, נשכנע את בית המשפט כי צריך לעשות צדק ולסיים את הפרשה העגומה הזאת בעונש מקל יותר וכך נעשה סיום לאותה פרשה." הוסיף עו"ד קידר.