חילי טרופר מקבל את הספר
חילי טרופר מקבל את הספר צילום: דוברות מרכז קטיף

שר התרבות והספורט חילי טרופר השתתף אתמול (שני) בטקס השקת הספר "גוש קטיף - אהבה עזה" - סיפורו של צבי הנדל וההתיישבות בקטיף שכתב וערך חגי הוברמן.

חה"כ לשעבר צבי הנדל, מוכי בטר מנהל מרכז קטיף והעיתונאי חגי הוברמן העניקו לטרופר את העותק הראשון של הספר 'גוש קטיף אהבה עזה'.

בספר מתאר הנדל את מאחורי הקלעים של התחלת ההתיישבות בגוש קטיף, את השיח עם ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל על המתיישבים, גם את הרגעים בו חלחלה ההבנה שרה"מ שרון מתכוון לפנות את הגוש ואת המידע שקיבל ובעקבותיו קבע "כעומק החקירה, עומק העקירה".

"גדולתם של אנשי גוש קטיף הייתה, שלמרות הכאב והזעם על העקירה שלהם מבתיהם, הם הבינו שאסור להגיע למצב של מלחמת אחים, וניהלו מאבק מכובד ללא שנאה", אמר השר טרופר. "הכעס שלהם מובן, כי רק מי שאוהב יכול כל כך לכעוס. מי ששונא גם לא מסוגל לכעוס. תושבי גוש קטיף פעלו נכון כשבחרו בסיסמת 'באהבה ננצח' למאבקם".

צבי הנדל הסביר "ידענו שאין לנו עם אחר, ואין לנו מדינה אחרת, וזו המדינה הכי טובה בעולם, למרות ההתנתקות. חשוב לזכור את גוש קטיף ואת כל מה שהיה שם". בנימה אישית כתב הנדל לשר בהקדשה "המשך בפעילותך המקדשת שם שמיים".

מחבר הספר, העיתונאי וההיסטוריון חגי הוברמן אמר: "חשיבותו של הספר הוא בסיפור ההתיישבות בגוש קטיף, בעיניו של מי שהיה מהראשונים שהקימו את הגוש, ובהמשך גם ראש מועצה. כשמדברים על גוש קטיף זוכרים את המאבק, העקירה, הסרטים הכתומים. אבל גוש קטיף גם היה סיפור של חקלאות, של חינוך, של חיי יצירה - וכל אלו מובאים בעיניו של צבי הנדל".

מנהל מרכז קטיף מוכי בטר סיפר על ההחלטה לקחת על המרכז את ההוצאה לאור של הספר. "הספר הוא חלק ממרכז גוש קטיף", אמר. "המספר את סיפורו של גוש קטיף. האחריות שהופגנה אז על ידי המתיישבים באה לידי ביטוי גם היום בשיתופי פעולה שנועדו להגביר שיח בעם ולספר על מפעל ההתיישבות".