שבועיים אחרי החלטת הרמטכ"ל לאמץ את 'אות השרות המבצעי' ל-9 יחידות צה"ל ותעודות הערכה ליחידים, ליחידות ולמפקדות על פעילות מבצעית חולקות אחר הצהריים (שני) האותות.

״אות הערכה מבצעי״ הוא אות המוענק על ידי הרמטכ״ל כביטוי סמלי של הוקרה על מעשה בעל חשיבות עליונה, לחיזוקו של צה"ל, ואשר יש בו כדי לקדם באופן ניכר את ביטחון המדינה.

הרמטכ״ל החליט להעניק אות זה בטקס חגיגי שעתיד להיערך מעתה בכל שנה. בטקס הוענקו האותות ותעודות ההערכה ליחידות וליחידים בשל פעילויות מבצעיות ייחודיות, שהביאו לידי ביטוי את ערך הניצחון, החתירה למגע, יצירתיות וחדשנות, יוזמה ותעוזה תוך שיתוף פעולה בין-זרועי.

בחירת היחידות נעשתה על ידי ועדה, בה נכחו נציגים מאגף המבצעים, מחיל האוויר, מאגף התכנון, ממפקדת העומק ומאגף המודיעין. הוועדה בחנה כ-50 מועמדויות שהוגשו מכל הגופים בצה״ל והגישה את המלצותיה לאישור ראש אגף המבצעים והרמטכ״ל.

אחת ממקבלי האותות היא יחידה קטנה בת עשרות לוחמים של חיל ההנדסה הפועלת בגבול
רצועת עזה ואחראית בין היתר לאיתור המנהרות בגיזרה.

רס"ן צחי הררי קצין ההנסה של החטיבה הדרומית סיפר לערוץ 7 כי "האות מבחינתי הוא חותמת
לפעילות המבצעית השוטפת בגזרה. ממש לאחרונה סיימנו פעילות מבצעית מתמשכת של מנהרה שחדרה לשטחנו ובעצם צה"ל וחיל הנדסה חשפו והשמידו מנהרה שכבר חצתה את גדר המערכת לשטח ישראל", אומר רס"ן הררי.

לדבריו, "לאחר שהיה חשד למנהרה התחלנו לקדוח לעומקים גדולים של עשרות מטרים. אין לנו מגבלת עומק. צריך להבין. פעילות ההנדסה כיום שונה מהפעילות של לפני עשרים שנה. היא הולכת ומשתפרת מידי יום. חיל ההנדסה יודע לקדוח לעומקים וכוחות הצמ"א יודעים גם לקדוח וגם לחפור".

"עם כל הכבוד לטכנולוגיה ולטכנולוגים ללא הפעילות בקרקע הטכנולוגיה לא רלוונטית בלי הפעילות של הלוחמים בקרקע. לא לי מגיע האות אלא ליחידת תת הקרקע של חיל ההנדסה", הוא מסכם.

בין יתר מקבלי אות הערכה מבצעי מטעם הרמטכ״ל: שייטת 7 של חיל הים, מבצע 'חגורה שחורה' שהובילו פיקוד הדרום, חיל האוויר, אגף המודיעין והשב"כ וגדודים מבצעיים נוספים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו