מדהים: להדפיס לב חדש

אחרי שמדפסות התלת מימד כבר הצליחו להדפיס כל דבר, האם בקרוב נוכל להדפיס לעצמנו גם איברים?

מתנאל ראט , ו' בטבת תשפ"א

מדהים: להדפיס לב חדש-ערוץ 7
מדפסת חלקי חילוף
צילום: iStock

למרות שכבר זמן רב שהרפואה מאפשרת להחליף איברים פגועים ולהשתיל במקומם איברים בריאים, עדיין רשימות ההמתנה להשתלה רק מתארכות. בשנים האחרונות התחילה להתפתח טכנולוגיה חדשה בה במקום לחכות להשתלת איבר, מדפיסים איבר חדש מחומרים מלאכותיים.

בשביל להדפיס את האיברים משתמשים במדפסת מיוחדת שמצליחה לייצר חלקי עור וחלקי גוף מלאכותיים. פעמים רבות משתמשים גם ברקמות חיות מתוך החולה עצמו ומפרקים אותם ו"מדפיסים" אותם מחדש בארגון או בצורה אחרת. בינתיים, חוקרים מרחבי העולם הצליחו לייצר רקמות עור ואף איברים כמו אוזן או קרנית העין, אך עדיין לא הצליחו להדפיס איברים מורכבים כמו לב או כבד לדוגמא.

אחד האתגרים הגדולים בהשתלת האיברים המודפסים הוא לתחזק אותם לאורך זמן. גם לאחר שמצליחים להכניס איבר מלאכותי לתוך האדם בלי שהגוף ידחה אותו, צריך לשמור על האיבר שלא יתפרק. אנחנו אולי לא חושבים על זה, אבל אנחנו זזים כל הזמן, והאיברים המודפסים צריכים להיות עשויים מחומרים עמידים במיוחד בשביל להמשיך לתפקד גם אחרי שנה או שנתיים בתוך הגוף.

אבל ייתכן שכבר בשנים הקרובות נוכל להדפיס לעצמנו לב או כבד חדשים. רק בשנה שעברה הצליחו חוקרים ישראליים לייצר לב שלם שמסוגל לתפקד בצורה מלאה. החוקרים בינתיים מנסים להשתיל את הלב המודפס בתוך ארנבים וחולדות ובמידה וההשתלה תעבוד יוכלו לעבור גם להשתלות בבני אדם.

אז האם בקרוב נוכל להדפיס לעצמנו חלקי חילוף? רוב החוקרים מעריכים שכבר בעשר השנים הקרובות יתחילו להשתיל איברים מודפסים בבתי החולים. ומי יודע- ייתכן ובהמשך יוכלו גם אנשים בריאים להדפיס לעצמם אוזניים או אף חדשים במדפסת הביתית שלהם.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!