בהרכב מורחב: בג"ץ ידון היום בחוק הלאום

הדיון בעתירת שורה של ארגונים נגד חוק היסוד שאושר לפני שנתיים ישודר בשידור חי עקב משבר הקורונה.

ערוץ 7 , ז' בטבת תשפ"א

בהרכב מורחב: בג"ץ ידון היום בחוק הלאום-ערוץ 7
שופטי בג"ץ
צילום: Yossi Zamir/POOL

בית המשפט העליון צפוי להתכנס היום בהרכב מורחב של 11‬ שופטים להכרעה ב‭15- ‬ עתירות כנגד חוק יסוד: הלאום.

בעיתון 'ישראל היום' צויין כי שורה של ארגונים, ובהם דרוזים, עתרו לבג"ץ נגד החוק ובית המשפט, באופן חריג, החליט לדון בחוק שהוא חוק יסוד. על הצעת התיקון לחוק, שתוצג במסגרת אחת העתירות, חתומים בין השאר השופט (בדימוס) אליקים רובינשטיין, תא"ל (מיל') אמל אסעד, פרופ' שחר ליפשיץ, פרופ' אסא כשר וח"כ לשעבר אכרם חסון.

בתוך כך, סקר חדש שהזמינו באם תרצו חשף כי רק ‭ 6.1‬אחוזים מהציבור נותן אמון מלא בבג"ץ, ולעומתם ‭ 42.6‬אחוזים מהציבור מעידים כי רמת האמון שלהם בבג"ץ נמוכה או כלל לא קיימת. כמעט מחצית הציבור, ‭ 46.8‬אחוזים, סבורים כי אין לבג"ץ סמכות לדון בחוק הלאום.

חוק היסוד אושר בכנסת ב-19 ביולי ‭ 2018‬ברוב של ‭ 62‬בעד, ‭ 55‬נגד ושני נמנעים, והוא קובע כי מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, ושבה זכותו הטבעית להגדרה עצמית, זכות שבמדינת ישראל היא ייחודית לעם היהודי.

כמו כן, החוק מעגן בחוק יסוד את מעמדם של סמל מדינת ישראל, דגל ישראל ו"התקווה" כהמנון המדינה, לוח השנה העברי, חגי ישראל ומועדיו והשפה העברית כשפת המדינה. עוד קובע החוק שהמדינה תעודד התיישבות יהודית, שירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל, ושהערבית לא תיחשב שפה רשמית אלא שפה בעלת מעמד מיוחד.

נוסח החוק שהתקבל עורר מחלוקת, בעיקר בשל כך שנעדר ממנו אזכורה של ישראל כמדינה דמוקרטית המקנה שוויון לכל אזרחיה, ובשל כך הוגשו עתירות רבות שיידונו היום.